Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Aida

od: 17.01.2022 do: 20.01.2022

na plakacie twarz kobiety zasłaniającej usta, tytuł filmu
To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili.

Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aidy”. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii.

Dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet - reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów.

Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie.

Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

Znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw „Aidę” mają także polscy członkowie ekipy - muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Szarlatan”, „Obywatel Jones”), zmontował ją Jarosław Kamiński („Zimna wojna”, „Śniegu już nigdy nie będzie”), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk („Ślepnąc od świateł”), a polską producentką „Aidy” jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami „Idy” i „Zimnej wojny”.

tytuł oryginalny: Quo Vadis, Aïda?
produkcja: Polska, Niemcy, Francja, Holandia, Norwegia, Austria, Turcja, Rumunia, Bośnia i Hercegowina 2020
gatunek: dramat
dozwolony: od 15 lat
wersja językowa: napisy
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 104 minuty
reżyseria: Jasmila Žbanić
scenariusz: Jasmila Žbanić
zdjęcia: Christine A. Maier
muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
obsada: Jasna Duričić, Raymond Thiry, Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh, Izudin Bajrović, Boris Ler, Dino Bajrović, Boris Isaković, Raymond Thiry, Teun Luijkx, Emir Hadžihafizbegović

Nagrody/Festiwale:
 • 36. Europejskie Nagrody Filmowe 2021
  - najlepszy europejski film roku (Damir Ibrahimovich, Jasmila Žbanić)

  - najlepsza europejska aktorka roku (Jasna Djuricic)

  - najlepszy europejski reżyser roku (Jasmila Žbanić)

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie 2021
  - nagroda publiczności
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2020
  - Nagroda Briana (Jasmila Žbanić)
  - Nagroda Katolickiej Organizacji Kinematografii (Jasmila Žbanić)

17-18.01.2022 godz. 19:45
19-20.01.2022 godz. 18:00


bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury Szanowni Państwo! w związku z obostrzeniami związanymi z limitowaniem liczby uczestników podczas wydarzeń artystycznych, w instytucjach kultury, z wyłączaniem z dopuszczanego limitu osób zaszczepionych , prosimy o zapoznanie się z regulaminem wewnętrznym Oświęcimskiego Centrum Kultury...czytaj więcej...

dzisiaj

styczeń 2022
  P W Ś C P S N
52 1 2
01 3 4 5 6 7 8 9
02 10 11 12 13 14 15 16
03 17 18 19 20 21 22 23
04 24 25 26 27 28 29 30
05 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)