Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Blues Combo - Jimmy Burns i Guitar Mark

od: 24.02.2019 do: 24.02.2019

24 lutego 2019 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu Muzyka - źródło skojarzeń, koncert bluesowy w wykonaniu Jimmy'ego Burnsa (USA) i Guitar Marka (Polska) pt. "Blues Combo".

Jimmy Burns jest bluesmanem, który łączy korzenie z Delty z soulem tworząc unikalne własne brzmienie. To charyzmatyczny wykonawca z głosem pełnym ducha i bardzo melodyjnym stylem gitary. Z głębokim wyczuciem swego dziedzictwa stworzył styl, który zdobył uznanie krytyków na świecie. Urodzony w okolicach Dublina (Mississippi) w 1943 roku był zafascynowany muzyką. Uwielbiał dźwięki wydobywające się z kościoła i bluesa, którego słyszał na ulicach. Na początku śpiewał w kościele, na gitarze nauczył się grać jeszcze w Delcie Mississippi. Jednym z jego ulubionych wykonawców był Lightnin’ Hopkins. Starszy brat Jimmy'ego Eddie tworzył scenę bluesa w Detroit, gdzie grał z J.Lee Hookerem. Kiedy miał 12 lat jego rodzina przeprowadziła się do Chicago. W ciągu roku śpiewał z grupą gospel zwaną Gay Lites. Świecka muzyka także go prowokowała. Mieszkając w pobliżu północnej strony, wciągnął się w muzykę The Impressions and Major Lance, który miał próby w parku w pobliżu jego domu. W 1959 roku, w wieku 16 lat, dołączył do The Medallionaires, ugruntowanej grupy wokalnej. Burns był także częścią sceny folkowej na początku lat 60. Śpiewał i grał na gitarze w The Fickle Pickle (zarezerwowanym w tym czasie przez Mike'a Bloomfield), Gate of Horn i w kawiarniach w mieście. Burns wydał kilka singli soulowych dla wytwórni Minit, Tip Top i Erica. Jeden z jego singli Erica, I Really Love You, jest przedmiotem kolekcjonerskim w Wielkiej Brytanii. Burns podróżował po całym Środkowym Zachodzie, z zespołem o nazwie Fantastic Epics. Pojawili się w Arie Crown Theatre w Chicago z Jeffem Beckiem i Yardbirdsami. W późnych latach 60. założył własny zespół o nazwie Jimmy Burns and the Gas Company. Jednak rzeczywistość wychowywania dzieci przerwała krótką karierę muzyczną Burnsa. W latach 70. i 80. przebywał blisko domu, grając w klubach i salach koncertowych w mieście. Dzięki bluesowi, Jimmy powrócił do gry w pełnym wymiarze w połowie lat 90. Rozpoczął regularne występy w filmie Smokedaddy's w Chicago, a wkrótce potem podpisał kontrakt z wytwórnią Delmark. Leaving Here Walking to hit zdobywający nagrodę Best Blues Record of the Year. Zdobył Big Bill Broonzy Award francuskiej Academie Du Jazz oraz dwie nominacje do W.C. Handy Award. Później rozpoczęły się krajowe i międzynarodowe trasy koncertowe, artysta grał w klubach i festiwalach w USA oraz w Europie, Kanadzie i Japonii.

Guitar Mark to światowego formatu polski wykonawca bluesa, który grał na wielu imprezach i festiwalach w kraju i za granicą. Występował z wielkimi bluesmanami z USA: Bobem Corritore (najlepszy harmonijkarz USA 2012), Johnny Drummerem (artystą, który grał ze sławną chicagowską grupą The Aces), Harmonica Hindsem (którego mentorem był sam Sonny Terry), Russ Greenem (który terminował u harmonijkarza Sugar Blue), Eddie Taylorem Jr (synem słynnego chicagowskiego bluesmana Eddie Taylora Sr), Billy Branchem (harmonijkarzem potrójnie nominowanym do nagrody Grammy), Keithem Dunnem, Davidem Pricem, Shrimp City Slimem. Guitar Mark jest wysoko ceniony w chicagowskim środowisku bluesa. Artysta gra w stylach delta blues, chicago blues, louisiana blues, texas blues. Jest autorem festiwalu Motywy Bluesa. Artysta gra w trzech strojach gitarowych. Promuje bluesa (real blues) w Polsce, od wielkich scen po granie na ulicach, opowiada o bluesie i jego historii. Jest prezesem Son House Gospel Blues Society. W 2013 roku nagrał płytę Sitting Right Down And Moan, gościnnie zagrał z Guitar Markiem Bob Corrritore.

wykonawcy:
Jimmy Burns
(USA) - gitara, harmonijka, wokal
Guitar Mark (Polska) - gitary, wokal

Przed dokonaniem rezerwacji i zakupu biletów prosimy o zapoznanie się z poniższymi regulaminami. Rezerwacja i zakup biletów jest akceptacją niniejszych regulaminów.

Regulamin rezerwacji i zakupu biletów w Oświęcimskim Centrum Kultury.
Regulamin internetowej sprzedaży biletów na wydarzenia organizowane przez Oświęcimskie Centrum Kultury.


koncert odbędzie się w sali kameralnej - miejsca nienumerowane

bilety: 10 zł

Bajadera - retransmisja baletu z Teatru Bolszoj w Moskwie 3 marca 2019 roku o godzinie 17:00 w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbędzie się retransmisja baletu z Teatru Bolszoj w Moskwie pt. "Bajadera" . Tragiczna historia miłości świątynnej tancerki Nikiji i wojownika Solora to, obok słynnego „Jeziora...czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2019
  P W Ś C P S N
05 1 2 3
06 4 5 6 7 8 9 10
07 11 12 13 14 15 16 17
08 18 19 20 21 22 23 24
09 25 26 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)