Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Dziadek do orzechów - balet z Opery Królewskiej

od: do:

Plakat przedstawia wielką choinkę, pod którą ułozonych jes twiele prezentów, a przed choinka baletnica na pointach i tytuł baletu
W dniach od 18 do 20 grudnia 2020 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury będą się odbywały, w ramach wydarzenia specjalnego, retransmisje baletu w trzech aktach z epilogiem, z Opery Królewskiej w Londynie, pt. "Dziadek do orzechów".

Royal Opera House to jeden z najważniejszych gmachów operowych w Londynie - siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet). Opera Królewska należy do najpiękniejszych i najznakomitszych budynków operowych świata, obok takich teatrów jak Teatro alla Scala, Opera Wiedeńska, Gran Teatre del Liceu i Metropolitan Opera.

Kiedy Aleksander Dumas (ojciec) przeczytał "Dziadka do orzechów i Króla Myszy" E.T.A. Hoffmanna, nazwał go "najpiękniejszą baśnią", natychmiast tłumacząc ją na francuski. Właśnie tę wersję przeczytali kompozytor Piotr Czajkowski i choreograf Marius Petipa i tak powstał słynny balet - najpopularniejszy tytuł świata, który podbił serca widzów w każdym wieku.

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu "Dziadek do orzechów". Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E.T.A. Hoffmanna miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Czajkowskiego.  

Dziadek do orzechów | Щелкунчик | The Nutracker

muzyka: Piotr Czajkowski
choreografia: Peter Wright wg Lwa Iwanowa
oryginalny scenariusz: Marius Petipa
produkcja i scenariusz: Peter Wright
scenografia: Julia Trevelyan Oman
światło: Mark Henderson
konsultant produkcji: Roland John Wiley
wykonawcy:
Orkiestra Opery Królewskiej pod dyrekcją Borisa Gruzina
koncertmistrz: Peter Manning
Balet Królewski
Klara - Francesca Hayward
Wieszczka cukrowa - Lauren Cuthbertson
Książę - Matthew Golding
Drosselmeyer - Gary Avis
Hans Peter (Dziadek do orzechów) - Alexander Campbell
premiera: 2016
czas trwania: 140 minut

treść baletu

akt I

obraz 1
Salon w domu rodziców Klary. Rodzice kończą ubieranie choinki. Wchodzi Klara z bratem, a za nimi zaproszone dzieci. Wszystkie dzieci otrzymują na gwiazdkę lalki (taniec lalek). Przybywa również radca Drosselmeyer, który wręcza Klarze piękną lalkę, a jej bratu żołnierzyka. Zbliża się pora, aby iść spać, lecz Klara zaczyna grymasić. Wówczas radca daje jej nową zabawkę - jest nią Dziadek do orzechów. Zachwycona Klara tańczy polkę, po czym układa zabawkę w koszyku i usypia przy dźwiękach kołysanki. Na zakończenie wieczoru dorośli tańczą taniec zwany "Grossvater", następnie żegnają się z gospodarzami i odchodzą ze swymi dziećmi. Dom zapada w sen. Po chwili do pustego salonu wkrada się Klara w nocnej koszuli. Bije północ. Sowa na zegarze zamienia się w Drosselmeyera i ze wszystkich kątów wybiegają myszy, których Klara panicznie się boi. Nagle Dziadek do orzechów ożywa, wzywa na pomoc ołowianych żołnierzyków i stacza zwycięski bój z myszami. Klara, widząc grożące dziadkowi niebezpieczeństwo, rzuca pantofelkiem w Króla Myszy i mysie wojsko ucieka w popłochu. Uratowany Dziadek do orzechów przeistacza się w pięknego Księcia i pragnąc okazać dziewczynce wdzięczność, zaprasza ją w fantastyczną podróż.

obraz 2
Salon zamienia się w ośnieżony las, gnomy z pochodniami witają Klarę i Księcia. Pada śnieg (walc śnieżynek).

akt II

Zaczarowana kraina słodyczy. Wchodzi Wieszcza cukrowa w otoczeniu barwnego orszaku. Na różowej rzece z lemoniady Klara i Książę płyną w ciągnionej przez delfiny łodzi. Wita ich Mistrz ceremonii. Na znak dany przez Wieszczkę cukrową pojawia się zastawiony słodyczami stół i rozpoczynają się popisy taneczne, symbolizujące różne smakołyki - taniec hiszpański, taniec arabski i taniec wschodni, taniec chiński, Trepak, taniec z fujarkami, taniec błazenków wokół Matki Gigogne, Grand ballabile - walc kwiatów, Grand pas de deux Wieszczki cukrowej i Księcia, ogólna Koda.

Balet kończy się apoteozą na tle kolorowych fontann.
   

bilety: 25 zł (normalny), 22 zł (ulgowy), 20 zł (z Oświęcimską Kartą Rodziny i Oświęcimską Kartą Seniora)fot. Tristram Kenton


Głos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 24 listopada został wydany jedenasty numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy do lektury w wersji elektronicznej . Kolejny numer gazety pojawi się 15 grudnia . ...czytaj więcej...

dzisiaj

listopad 2020
  P W Ś C P S N
44 1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)