Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Polsce 2019

od: do:

W dniach od 26 kwietnia do 2 maja 2019 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury będą się odbywały przedpremierowe projekcje filmów nagradzanych i prezentowanych na światowych festiwalach w ramach Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów w Polsce 2019.

Nasze Kino już po raz piąty zaprasza do udziału w projekcjach festiwalowych.

25. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, organizowany przez Fundację Działań Artystycznych i Filmowych "Ruchome Obrazy", odbywał się od 5 do 14 kwietnia 2019 roku w Warszawie. Widzowie jubileuszowej edycji festiwalu obejrzeli 60 filmów z całego świata - nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Można było zobaczyć filmy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Festiwal zaprezentował także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów.Po prezentacjach w Warszawie Festiwal Filmowy Wiosna Filmów - od 26 kwietnia 2019 roku - wyrusza w podróż po Polsce. Najlepsze i najciekawsze filmy (w bieżącym roku 7 tytułów), które gościły na ekranach międzynarodowych festiwali oraz te, które przyciągnęły do kin szeroką rzeszę publiczności - i nie miały jeszcze polskiej premiery - będzie można obejrzeć w wybranych kinach w Polsce - również w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Polsce 2019
Oświęcimskie Centrum Kultury
Nasze Kino | 26.04-2.05.201926.04.2019 godz. 19:00 "Synonimy"

(15l.), prod. Francja, Niemcy, Izrael 2018, reż. Nadav Lapid, 123 minuty

Laureat Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu oraz Nagrody FIPRESCI 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Film pokazuje próby odcięcia się od przeszłości przez uczenie się nowego języka i budowanie siebie od nowa. Jakie elementy kształtują tożsamość narodową człowieka? Reżyser z pewnością mógłby wymienić kilka, ale dla niego najważniejszy jest język. Brzmienie słów, sposób konstruowania wypowiedzi, czy zakorzenienie zwrotów i językowych sformułowań w historii kraju ma ogromny wpływ na związanie z rzeczywistością kraju urodzenia.

Głównym bohaterem filmu jest młody mężczyzna, który przyjeżdża z Izraela do Paryża i chce rozpocząć wszystko od zera. Już na początku pobytu doświadcza na własnej skórze, że nie można tak łatwo pozbyć się przeszłości.

Yoav (Tom Mercier) przybywa do Paryża z Izraela. Widzimy go w biegu, kiedy dostaje się do jednego z mieszkań. Podczas kąpieli ktoś kradnie jego ubranie. W wychłodzonym pokoju zmarznięty mężczyzna traci przytomność. Z pomocą przychodzi mu dwoje sąsiadów - Emile (Quentin Dolmaire) i Caroline (Louise Chevillotte), którzy się z nim zaprzyjaźniają, czerpią z niego inspirację i jednocześnie stają się dla niego wsparciem w poszukiwaniu drogi. Razem tworzą przedziwny trójkąt współzależności i nieustającej erotycznej fascynacji.

Festiwale/Nagrody:
- 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 2019 - Złoty Niedźwiedź - najlepszy film, Nagroda FIPRESCI27.04.2019 godz. 19:00 "Petra"
(15l.), prod. Dania, Francja, Hiszpania 2018, reż. Jaime Rosales, 107 minut 

Zdobywca nagród dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera na Festiwalu Kina Iberoamerykańskiego CineCeará w Fortalezie. Pokazywany w Cannes - w prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight - nowy film Jaime Rosalesa - wytrawnego reżysera takich dzieł, jak "Godziny dnia", "Piękna młodość", "Samotność" - będący intrygującą historią kobiety na tropie rodzinnej tajemnicy.

Tytułowa bohaterka (Bárbara Lennie) po śmierci matki wyrusza w podróż, aby odkryć tożsamość swojego ojca, która była przed nią ukrywana przez całe życie. Trop prowadzi Petrę do wiejskiej pracowni sławnego i bezwzględnego rzeźbiarza. W tym miejscu losy bohaterki krzyżują się nie tylko z egocentrycznym artystą, ale także z jego
nerwową żoną i zahukanym synem. Tak rozpoczyna się wyjątkowa intryga, pełna rodzinnych sekretów, ale i okrutnej przemocy. Czy na końcu tej drogi bohaterowie będą mogli jeszcze liczyć na odkupienie?

Intrygująco sfotografowany obraz Rosalesa łączy w sobie dramatyzm antycznej tragedii i rozwiązania typowe dla rasowej telenoweli. Ten mariaż wydaje się szatańsko przemyślany. Podział filmu na rozdziały przypomina serialowe odcinki, z których każdy ujawnia nowy, sensacyjny element w rodzinnej układance. A im bliżej finału, tym bardziej ta historia przypomina przerażająco smutną opowieść o dzieciach płacących za błędy swoich rodziców.

Festiwale/Nagrody:
- Nagroda Świętego Jerzego 2019 - najlepsza hiszpańska aktorka (Bárbara Lennie)
- Nagroda Gaudiego 2019 - najlepszy aktor drugoplanowy (Oriol Pla)
- CEC Awards - Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Hiszpańskich 2019 - nominacja - najlepsza aktorka (Bárbara Lennie), najlepszy aktor (Joan Botey)
- Feroz Awards 2019 - nominacje - najlepszy film, scenariusz, aktorka (Bárbara Lennie), najlepsza aktorka drugoplanowa (Marisa Paredes), najlepszy aktor drugoplanowy (Joan Botey)
- Nagroda im. José María Forqué 2019 – nominacja - najlepsza aktorka (Bárbara Lennie)
- Nagrody Związku Aktorów Hiszpańskich 2019 – najlepsza aktorka drugoplanowa (Petra Martínez), najlepszy aktor drugoplanowy (Oriol Pla)
- Fenix Film Awards 2019 - nominacja - najlepszy scenariusz
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu 2019 - nominacja - najlepszy film międzynarodowy
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Miami 2019
- Europejska Nagroda Filmowa 2018 - nominacja - najlepsza europejska aktorka roku (Bárbara Lennie)
- Festiwal Kina Iberoamerykańskiego Cine Ceará w Brazylii 2018 - najlepszy film, najlepszy reżyser
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen 2018 - nominacja - najlepszy film
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie 2018 - nominacja - najlepszy film
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2018 - sekcja Directors’ Fortnight
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu 201828.04.2019 godz. 19:00 "Pamiątki Claire Darling"
(15l.), prod. Francja 2018, reż. Julie Bertucelli, 94 minuty

Nowy film Julie Bartuccelli - cenionej reżyserki ("Kiedy Otar odszedł", "Drzewo", "Szkoła Babel") i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego - pokazywany, m.in. na festiwalach w Göteborgu, Chicago, Genewie, Belgradzie, Hong-Kongu i Morelii - będący porywającą adaptacją tragikomicznej powieści Lyndy Rutledge.

Historia rozpoczyna się pierwszego dnia lata i zarazem ostatniego dnia życia Claire Darling, a przynajmniej tak się ekscentrycznej matronie wydaje... W związku z powyższym Claire wystawia cały swój dobytek na trawniku przed domem. Wśród przedmiotów są drogocenne antyki i bezcenne rodzinne pamiątki. Podczas gdy horda sąsiadów i ciekawskich przechodniów przejmuje te zabytki za kilka groszy, każdy obiekt odzwierciedla tragiczne i ekstrawaganckie życie Claire Darling...

W filmie już po raz dwunasty spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina - Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni.29.04.2019 godz. 19:00 "Yuli"
(15l.), prod. Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy 2018, reż. Iciar Bollain, 115 minut

Nominowana do pięciu "hiszpańskich Oscarów" ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej. Od chuligana z ulic Hawany do gwiazdy światowego baletu - inspirująca biografia legendarnego kubańskiego tancerza Carlosa Acosty.

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji - życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie.

Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zostaje urzeczony światem tańca. Wkrótce zaczyna tworzyć własną legendę, jako jeden z najlepszych tancerzy swojego pokolenia. Przełamuje tabu, stając się pierwszym czarnym odtwórcą roli Romea w prestiżowym Royal Opera House w Londynie, gdzie przez 17 lat buduje swoją niezwykłą karierę jako główny tancerz.

Festiwale/Nagrody:
- Nagrody Goya 2019 - nominacje - scenariusz adaptowany, zdjęcia, ścieżka dźwiękowa, dźwięk, nowy aktor (Carlos Acosta)
- CEC Awards - Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Hiszpańskich 2019 - nominacje - nowy aktor (Carlos Acosta), zdjęcia, ścieżka dźwiękowa
- Feroz Awards 2019 - nominacja - ścieżka dźwiękowa
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Miami 2019 - nominacja - najlepszy film
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu 2018 - nominacja - najlepszy film
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian 2018 - najlepszy scenariusz
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mińsku 2018 - nagroda publiczności
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu 2019
- Filmoteka Katalonii w Barcelonie 201830.04.2019 godz. 19:00 "Trafikant"
(15l.), prod. Austria, Niemcy 2018, reż. Nikolaus Leytner, 117 minut 

Nominowana w czterech kategoriach do Austriackich Nagród Filmowych opowieść o życiu i miłości w czasach budzącego się nazizmu. Wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni na tle okupowanego przez nazistów Wiednia.

Wiedeń 1937 rok. Siedemnastoletni Franz Huchel rozpoczyna praktykę w kiosku z gazetami i wyrobami tytoniowymi. Jednym ze stałych klientów odwiedzających trafikę jest twórca psychoanalizy Zygmunt Freud. Między mężczyznami rodzi się niezwykła przyjaźń. Niebawem Franz zakochuje się w tancerce Anezce. Kto mógłby mu lepiej pomóc w tej delikatnej materii niż słynny psychoanalityk? Jednak profesor nie znajduje fundamentalnej recepty na udane życie i szczęśliwą miłość. Na dodatek sytuacja społeczno-polityczna w kraju zaczyna się zaostrzać. Już wkrótce Franz, Freud i Anezka będą musieli się zmierzyć z zupełnie innymi problemami niż skomplikowane sprawy sercowe.

Festiwale/Nagrody:
- Austriackie Nagrody Filmowe 2019 - nominacje - najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsze kostiumy, najlepsza muzyka1.05.2019 godz. 19:00 "Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy"
(15l.), prod. Czechy, Francja, Niemcy, Bułgaria, Rumunia 2018, reż. Radu Jude, 140 minut

Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach prowokacyjna tragikomedia na bardzo niewygodny temat antysemityzmu w reżyserii jednego z najzdolniejszych rumuńskich twórców młodego pokolenia.

"Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy" - te słowa, wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu w rumuńskiej Radzie Ministrów latem 1941 roku, rozpoczęły czystki etniczne na froncie wschodnim. Fabuła koncentruje się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, która próbuje przeprowadzić rekonstrukcję zdobycia Odessy w 1941 roku przez rumuńską armię, co doprowadziło do zamordowania tysięcy Żydów. Ambitna i dociekliwa twórczyni spotyka się jednak z ostracyzmem ze strony własnych aktorów, a także z naciskami ze strony lokalnego urzędnika Movili.

Festiwale/Nagrody:
- Oscary 2019 - rumuński kandydat w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach 2018 - "Kryształowy Glob" - najlepszy film fabularny
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach 2018 - nagroda Label Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mińsku 2018 - najlepszy film
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vukovarze 2018 - najlepszy film
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gijón - najlepszy reżyser
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu 2018 - nominacja do nagrody Fundacji Friedricha Eberta - w kategorii filmu politycznego
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamburgu 2018 - nominacja do nagrody Art Cinema International Association of Cinematic Theatres
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie 2018
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2018
- Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, Krótkometrażowych oraz Animacji "Message to Man" w Sankt Petersburgu 2018
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy CPH PIX w Kopenhadze 2018
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan 2018
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamptons 2018
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie 2018
- Festiwal Filmowy w Herceg Novi w Czarnogórze 20182.05.2019 godz. 19:00 "Tajemnica Henriego Picka"
(15l.), prod. Belgia, Francja 2018, reż. Rémi Bezançon, 100 minut

Komedia kryminalna pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek. Ekranizacja popularnej powieści Davida Foenkinosa wydanej w 2016 roku.

Przedstawiona intryga skupiona jest wokół manuskryptu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w jednej z bibliotek. Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Herni Pick, prosty człowiek kojarzony raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia u szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna, który przez wspomnianą książkę stracił niemalże wszystko, rozpoczyna prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy), 12 zł (przy zakupie biletów na 5-7 filmów)

www.wiosnafilmow.plZłoty Wiek - retransmisja baletu z Teatru Bolszoj w Moskwie 12 maja 2019 roku o godzinie 17:00 w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbędzie się retransmisja baletu z Teatru Bolszoj w Moskwie pt. "Złoty Wiek" .  Dzieło genialnego rosyjskiego symfonika, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku – Dmitrija...czytaj więcej...
kwiecień 2019
  P W Ś C P S N
14 1 2 3 4 5 6 7
15 8 9 10 11 12 13 14
16 15 16 17 18 19 20 21
17 22 23 24 25 26 27 28
18 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)