Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego

od: 05.01.2020 do: 05.01.2020

5 stycznia 2020 roku o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się Gala wręczenia Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego - wyróżnienia przyznawanego już po raz czwarty - za zaangażowanie w działalność ewangelizacyjną i apostolską w diecezji bielsko-żywieckiej. Nagrodą jest kopia figurki "Matki Bożej zza drutów" z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską.

Nagrodą św. Maksymiliana Marii Kolbego jest kopia figurki "Matki Bożej zza drutów". Oryginalna figurka maryjna znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy "Matki Bożej zza drutów". Figurka powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie KL Auschwitz w 1940 roku więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie. Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę "Matki Bożej zza drutów" do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei przekazał figurkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdyż uznał, że miejsce jest dla "Matki Bożej zza drutów" najbardziej odpowiednie. Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę, przepasana jest góralską krajką, a wieńcząca głowę gwiaździsta korona również zawiera motywy góralskie.

program:

- wykład Teresy Wontor-Cichy - historyka Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
- wręczenie przez bp. Romana Pindla "Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego" za wybitne osiągnięcia na polu ewangelizacji w diecezji bielsko-żywieckiej
- projekcja filmu pt. "Miłość i miłosierdzie" w reżyserii Michała Kondrata

wstęp wolny
Jesień w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza od września 2019 roku na kolejne wydarzenia artystyczne - spektakle, programy kabaretowe i koncerty. Prezentujemy wybrane imprezy. Informacje o kolejnych przedsięwzięciach będą pojawiały się sukcesywnie na naszej stronie. 17 listopada odbędzie się ...czytaj więcej...
listopad 2019
  P W Ś C P S N
44 1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)