Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Erratum | kino z Ninateką

od: do:

„Erratum” to poruszający film Marka Lechkiego z wyjątkową dramatyczną kreacją Tomasza Kota, nagrodzony m.in za debiut kinowy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Trzydziestoparoletni Michał wiedzie spokojne, stabilne życie. Praca w biurze rachunkowym, żona, syn, mieszkanie. Mężczyzna planuje wziąć kilka dni urlopu z okazji Pierwszej Komunii syna, ale nie potrafiąc sprzeciwić się szefowi wyjeżdża na jego prośbę do Szczecina, by odebrać sprowadzony ze Stanów nowy samochód. Mogłoby się wydawać, że pobyt w rodzinnym mieście to doskonała okazja, by osobiście zaprosić ojca Michała na rodzinną uroczystość. Wizyta w domu ojca przebiega w atmosferze wzajemnych żalów, pretensji, niedomówień. Po ciężkim dniu pełnym trudnych wspomnień mężczyzna rozmawia przez telefon z żoną, prowadząc samochód. Na skraju parku, na jezdnię wchodzi bezdomny...

Film został nagrodzony za debiut kinowy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2010, gdzie otrzymał także nagrodę dziennikarzy. Dziennikarze wyróżnili „Erratum” również na Koszalińskim Festiwalu „Młodzi i Film”. Marek Lechki otrzymał także nagrody na festiwalach międzynarodowych: Nagrodę Główną w konkursie „1-2” festiwalu w Warszawie, Złotą Plakietkę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago oraz nagrodę za scenariusz na festiwalu w Salonikach.

produkcja: Polska 2010
gatunek: dramat
czas trwania: 90 minut
reżyseria: Marek Lechki
scenariusz: Marek Lechki
zdjęcia: Przemysław Kamiński
muzyka: Hanna Kulenty
obsada: Tomasz Kot, Ryszard Kotys, Tomasz Radawiec , Joanna Kunkiewicz, Janusz Michałowski, Jerzy Rogulski, Jerzy Matula, Janusz Chabior, Dorota Pomykała, Agnieszka Krukówna, Andrzej Wilk, Andrzej Szczerski

 „Erratum”„Hiszpanka”

„Hiszpanka” to produkcja zrealizowana z ogromnym rozmachem. Sceny filmu toczą się na ulicach Londynu, Berlina, Poznania i Warszawy, na morzu i w powietrzu, w pociągach, samolotach, automobilach, sterowcach i na okręcie wojennym.

Jest rok 1918. Upadają dynastie, trwa pandemia grypy, a na wschodzie Europy płonie łuna rewolucji. Popularnością cieszy się spirytualizm, który pozwalał uciec od wojennej zawieruchy. W takich okolicznościach wybucha powstanie wielkopolskie. Postaci zafascynowane nadprzyrodzonymi siłami i mistycyzmem spotykają się tu z przedsiębiorcami, wojskowymi oraz strategami planującymi walkę o niepodległość.

„To wielka przygoda dla widzów. Podróż przez postacie, kraje, bitwy, tajne gabinety, wirujące stoliki i sypialnie. To historia zdradzająca kulisy jedynego zwycięskiego polskiego powstania, ale opowiedziana w kompletnie zaskakujący sposób” – mówił o filmie reżyser i scenarzysta Łukasz Barczyk.

Film został wyróżniony podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrodę za scenografię odebrała Jagna Janicka, natomiast duet Dorota Roqueplo i Andrzej Szejnach doceniono za kostiumy.

produkcja: Polska 2015
gatunek: dramat
czas trwania: 120 minut
reżyseria: Łukasz Barczyk
scenariusz: Łukasz Barczyk
zdjęcia: Karina Kleszczewska, Andrzej Wojciechowski
muzyka: Hanna Kulenty
obsada: Crispin Hellion Glover, Artur Krajewski, Florence Thomassin, Jan Frycz, Jakub Gierszał, Patrycja Ziółkowska, Karl Markovics, Sandra Klaudia Korzeniak, Bruce Herbert Glover, Tomasz Kowalski, Jan Peszek, Jack Recknitz, Thomas Schweiberer, Piotr Głowacki, Agnieszka Podsiadlik, Magdalena Popławska, Maciej Rotowski, Sonia Bohosiewicz, Sebastian Łach , Janusz Olejniczak, Marek Kossakowski, Fritz Friedl, Klaus Ofczarek, Christian Patzold, Tomasz Bazan, Lech Łotocki, Maciej Bieliński, Jakub Snochowski, Richard Berkeley, Khalid Tyabij, Ireneusz Kaskiewicz, Tadeusz Drzewiecki, Maciej Zabielski, Henryk Zastróżny, Dariusz Zastróżny, Stanisław Sparażyński, Mariusz Puchalski, Andrzej Szenajch, Haukur M. Hrafnsson, Sindre Sandemo, Jan Krzysztof Szczygieł, Grzegorz Goch, Marco Vincenti, Przemysław Kozłowski, Irenea Bianchi, Michał Dworczyk, Zdzisław Kuźniar, Ziedonis Locmelis, Piotr Zawadzki, Hubert Zduniak, Marcin Włodarski, Jarosław Olszewski, Łukasz Wójcik, Jacek Piotrowski, Gilles Renard, Cezary Szczygielski, Grzegorz Sierzputowski, Bartłomiej Ślizowski, Leszek Iwaniuk, Jan Koch, Łukasz Gasiński, Marek Nędza, Paweł Wiśniewski, Philip Lenkowsky, Piotr Koper, Marian Furmaniak

 „Hiszpanka”„Kratka”

„Kratka”
– film zrealizowany według pomysłu i pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego – to debiut fabularny i jednocześnie jedyny film fabularny w dotychczasowym dorobku Pawła Łozińskiego, za który otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni i Wyróżnienie Specjalne UNICEF na festiwalu w Berlinie.

Współczesna opowieść o 10-letnim Sebastianie i Eugeniuszu, emerytowanym windziarzu. Mimo dzielącej ich różnicy wieku, zmagają się z podobną sytuacją życiową – są samotni, bez oparcia w rodzinie, zmuszeni do walki o przetrwanie w świecie, który się nimi nie interesuje.

Losy bohaterów połączyło pragnienie zdobycia banknotu 500-frankowego, zgubionego przez francuską pianistkę. Pieniądz wpadł do głębokiej kratki kanalizacyjnej, z której nie jest łatwo go wyjąć. Zaczynają wojnę ze sobą, używają podstępów, czasem łączą siły, by zaraz próbować zdobyć banknot na własną rękę. Z czasem coraz bardziej odsłaniają się przed sobą.

produkcja: Polska 1996
gatunek: dramat
czas trwania: 50 minut
reżyseria: Paweł Łoziński
scenariusz: Paweł Łoziński, Piotr Czekanowski
zdjęcia: Jacek Bławut
muzyka: Janusz Grudziński
obsada: Jerzy Kamas, Michał Michalak, Jadwiga Bukowska, Jadwiga Czaplińska, Jerzy Dominik, Lech Dyblik, Tomasz Grochoczyński, Zygmunt Hobot, Sławomir Holland, Joanna Kotomska, Ivonne Krauze, Jan Krauze, Sławomir Orzechowski, Jerzy Pożarowski, Katarzyna Romańczuk, Jacek Urlata, Krzysztof Wieczorek, Piotr Zelt, Maria Maj

  „Kratka”„Performer”

„Performer” to nagrodzony na Berlinale 2015 pełnometrażowy debiut reżyserski Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, wyjątkowo udane spotkanie kina i sztuk wizualnych, gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją – co daje w rezultacie zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej, niepozbawiony autoironii i humoru – opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów.

Film jest dynamiczną, pełną punkowej energii opowieścią o artyście, który szuka dla siebie miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, znany między innymi z performensu „Baloniarz”, w trakcie którego powiesił się  na sznurze pod sufitem galerii. Przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem. Oskar żyje swoją sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własne życie lub zdrowie. Znakiem rozpoznawczym jego performensów jest lśniąca brokatowa marynarka. Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką.

Pełnometrażowy debiut reżyserski Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy to historia artysty owładniętego obsesją śmierci, nie tylko własnej, ale także śmierci sztuki, unicestwionej przez wszechobecną komercję i instytucjonalne manipulacje. Poprzez obsadzenie artysty Oskara Dawickiego w roli samego siebie, Performer nawiązuje do głównych motywów jego twórczości – zagadnienia tożsamości, balansowania pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, rzeczywistością a performansem, życiem a sztuką.

 „Performer”Zjednoczone Stany Miłości”

Zdobywca wielu nagród – film Tomasza Wasilewskiego pt. Zjednoczone Stany Miłości”.

Agata, Renata, Iza i Marzena – cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Bohaterki nieustannie miotają się pomiędzy wiernością konwenansom, a chęcią życia po swojemu.

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata (Julia Kijowska), młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata (Dorota Kolak) jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz) – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza (Magdalena Cielecka), jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Film zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym MFF w Berlinie w 2016 roku w kategorii Najlepszy Scenariusz. Film nagrodzono również pięcioma statuetkami podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni - za najlepszą reżyserię, drugoplanową rolę kobiecą (Dorota Kolak), drugoplanową rolę męską (Łukasz Simlat), montaż oraz kostiumy. Tomasz Wasilewski był również nominowany za scenariusz do Europejskiej Nagrody Filmowej.

produkcja: Polska, Szwecja 2016
gatunek: dramat, obyczajowy
czas trwania: 104 minuty
reżyseria: Tomasz Wasilewski
scenariusz: Tomasz Wasilewski
zdjęcia: Oleg Mutu
obsada: Julia Kijowska, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat, Tomasz Tyndyk

Zjednoczone Stany Miłości”
            


„Ki”

Debiut fabularny Leszka Dawida z fantastyczną rolą Romy Gąsiorowskiej, która za swoją kreację otrzymała Złote Lwy na festiwalu w Gdyni oraz Złotą Kaczkę przyznawaną przez magazyn „Film”.

Irytująca i fascynująca jednocześnie Ki walczy o lepsze życie dla siebie i swojego syna.

Brawurowo zagrana przez Romę Gąsiorowską, historia współczesnej dziewczyny, barwnej zachłannej na życie, nie poddającej się ograniczeniom i głośno mówiącej czego oczekuje od świata. Ki (Kinga) jest jak tornado. Nim zdążysz zamienić z nią słowo, zamieszka u ciebie ze swoim 3-letnim synkiem, rozleje wino, a do drzwi zapuka wietnamski student prosząc, żebyś pomógł mu wnieść jej pralkę. Zanim się obejrzysz, poprosi o kilka stów pożyczki i odebranie dziecka z przedszkola. Wykorzysta każdego, kto stanie jej na drodze. Czy zdoła ją zatrzymać facet z zasadami? Świat według Ki jest kolorowy, zachłanny i nigdy nie stoi w miejscu. Ona sama irytuje i fascynuje, nikogo nie pozostawia obojętnym.

Odważny debiut Leszka Dawida wciąga nas w szalony, barwny wir świata Ki. Zdjęcia inspirowane obrazami Darrena Aronofsky'ego („Zapaśnik”, „Czarny łabędź”) pozwalają spojrzeć na rzeczywistość oczami zbuntowanej bohaterki. Pełna ironii, wnikliwa obserwacja życia współczesnej dziewczyny, opowiedziana z lekkością i poczuciem humoru.

produkcja: Polska 2011
gatunek: dramat
czas trwania: 93 minuty
reżyseria: Leszek Dawid
scenariusz: Leszek Dawid, Paweł Ferdek
zdjęcia: Łukasz Gutt
obsada: Roma Gąsiorowska, Adam Woronowicz, Kamil Malecki, Krzysztof Ogłoza, Sylwia Juszczak, Agnieszka Suchora, Krzysztof Globisz, Dorota Pomykała, Paweł Królikowski, Maja Hirsch, Agata Kulesza, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior, Tomasz Sapryk

         „Ki”
  


„Lęk wysokości”

Nagrodzony w Gdyni, za debiut fabularny, film opowiadający historię trudnej miłości syna do chorego psychicznie ojca.

Tomek jest odnoszącym sukcesy dziennikarzem telewizyjnym. Ma rodzinę i poukładane życie, które burzy wiadomość o złym stanie zdrowia chorego na schizofrenię ojca. Kierowany poczuciem obowiązku jedzie na Śląsk, gdzie musi się zmierzyć z tym, od czego uciekł. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca stopniowo zanurza się w świat jego przeżyć, ale też dowiaduje się nowych rzeczy o sobie.

„Tytułowy lęk wysokości to strach przed życiem, przed emocjami, zmierzeniem się z prawdą, podejmowaniem odważnych kroków i wyzwań. To lęk, który każdy z nas zna, i który każdego dnia próbujemy pokonywać. Ten film pokazuje, że jest możliwe zmierzenie się z tymi emocjami twarzą w twarz, ale dużo łatwiejsze jest to we dwójkę – mówił reżyser.

produkcja: Polska 2011
gatunek: dramat
czas trwania: 90 minut
reżyseria: Bartosz Konopka
scenariusz: Piotr Borkowski, Bartosz Konopka
zdjęcia: Piotr Niemyjski
muzyka: Maciej Cieślak
obsada: Krzysztof Stroiński, Marcin Dorociński, Dorota Kolak, Anna Dymna, Damian Matuszewski, Andrzej Konopka, Maria Mamona, Jacek Różański, Michał Tarkowski, Julia Pogrebińska, Milena Lisiecka, Piotr Rybak, Anna Sroka-Hryń, Anna Wydra, Tadeusz Woszczyński, Zofia Bąk, Mateusz Hładki, Marcin Lesiuk, Jarosław Nowikowski, Krzysztof Ogonek, Adam Szulakowski, Jolanta Kądeja, Magdalena Popławska, Mieczysław Grąbka, Sylwia Juszczak, Aneta Koper

„Lęk wysokości”

  


„Sztuczki”

Nagrodzony w Gdyni, Wenecji, Paryżu, Nowym Jorku i Miami film o grach z losem mających wpłynąć na bieg życiowych wydarzeń.

Stefek i jego starsza siostra Elka mieszkają w obskurnej kamienicy w Wałbrzychu. Pewnego dnia chłopiec postanawia odzyskać kontakt z ojcem, który dawno temu wyprowadził się z domu. Tytułowe sztuczki to drobne gry z losem, jakie uprawia para bohaterów, usiłując wpłynąć na bieg wydarzeń. Czasem dotyczą ich samych, kiedy indziej znów obcych ludzi, którym chcieliby pomóc.

Bohater filmu jest reżyserowi bardzo bliski. Jakimowski także wychował się w robotniczej dzielnicy, również wątek relacji z siostrą czy emocji chłopca czerpie z własnych wspomnień. Reżyser stworzył kino kameralne i osobiste, a zarazem dotykające zagadnień uniwersalnych.

Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji pisało: „Sztuczki to poruszające i intymne spojrzenie na codzienne życie klasy pracującej na polskiej prowincji, wywołujący emocje wgląd w nową Europę”.

Być może dlatego film podbił serca widzów na całym świecie i zdobył szereg prestiżowych nagród, m.in. w Wenecji, Paryżu, Nowym Jorku czy Miami. „Sztuczki” zostały też docenione w Polsce – obraz otrzymał Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz dwie statuetki Orła – za najlepszą reżyserię oraz nagrodę publiczności.

produkcja: Polska 2007
gatunek: dramat obyczajowy
czas trwania: 95 minut
reżyseria: Andrzej Jakimowski
scenariusz: Andrzej Jakimowski
zdjęcia: Adam Bajerski
muzyka: Tomasz Gąssowski
obsada: Ewelina Walendziak-Genco, Tomasz Sapryk, Rafał Guźniczak, Iwona Fornalczyk, Joanna Liszowska, Andrzej Golejewski, Grzegorz Stelmaszewski

  „Sztuczki”„Jestem mordercą”

Nagrodzony w Gdyni, klimatyczny kryminał osadzony w realiach komunistycznej Polski.

Jest rok 1972, na śląsku grasuje słynny „wampir z Zagłębia”. Jako już dziesiąta ofiara z rzędu ginie bratanica pierwszego sekretarza partii - Edwarda Gierka. To dopiero początek. Przy pierwszym morderstwie znaleziono groźbę - „Zabiję 30 kobiet na 30-sto lecie Polski Ludowej. Socjalizm jest czerwony jak krew”. Na czele grupy śledczej staje młody, ambitny porucznik milicji - Janusz Jasiński, który ucieka się do niekonwencjonalnych metod, takich jak... użycie komputera.

Film Macieja Pieprzycy to nie tylko pełna psychologicznego napięcia detektywistyczna zagadka, ale także uniwersalna opowieść o karze i winie. Choć nieprzewidywalna fabuła rozgrywa się w skrupulatnie i z dbałością o detale zrekonstruowanej rzeczywistości PRL, trudno nie zadać sobie pytania, czy naprawdę tak wiele zmieniło się od tamtych czasów?

produkcja: Polska 2016
gatunek: thriller
system wyświetlania: cyfrowy 2D 
czas trwania: 107 minut
reżyseria: Maciej Pieprzyca
scenariusz: Maciej Pieprzyca
zdjęcia: Paweł Dyllus
obsada: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Piotr Adamczyk, Michał Żurawski, Agata Kulesza, Magdalena Popławska, Piotr Garlicki, Krzysztof Globisz

„Jestem mordercą”
    


 film, teatr, opera
 taniec, muzyka, sztuka
 bajki, słuchowiska
 literatura, publicystyka

Wiosna, ach to Ty! - wyniki konkursu literackiego „Wiosna, ach to Ty!” to tytuł spontanicznego, wiosennego konkursu literackiego, którego motywem przewodnim była wiosna. Cieszymy się, że ta piękna pora roku uskrzydliła wielu autorów, którzy przedstawili nam swoje wiosenne emocje:)  Dziękujemy za nadesłane prace i ...czytaj więcej...
czerwiec 2020
  P W Ś C P S N
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)