Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Żywoty świętych osiedlowych z Teatru Śląskiego

od: do:

  dniach 5-7 czerwca 2020 roku (5 i 7 czerwca o godzinie 19:30 oraz 6 czerwca o godzinie 21:00) będą się odbywały, z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, transmisje spektaklu, z tekstem Lidii Amejko, w reżyserii Kariny Grabowskiej, pt. „Żywoty świętych osiedlowych”.

Pokazy są realizowane w konwencji „live”.

„Żywoty świętych osiedlowych”, na podstawie książki Lidii Amejko to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. Chcemy pokazać osiedle, które zdaje się nie mieć końca ani początku. Jest samoistnym bytem rządzącym się swoimi prawami, którego mieszkańcy są jak trybiki w wielkiej maszynie. Opowiadamy o ich losach, ich zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. Opowiadamy o ich heroicznej, lecz skazanej na porażkę walce z machiną.

Najważniejsze role wśród mieszkańców osiedla przypadają kobietom. One biorą na siebie ciężar snucia opowieści. Podczas gdy u osiedlowych mężczyzn bunt przybiera formę kontestowania rzeczywistości pod sklepem, bunt kobiecy zawsze jest twórczy. Siłę tego buntu poznajemy w historii Andżeliki, której niezgoda na bycie ofiarą przemocy seksualnej niemal dewastuje całe osiedle. Kolejna bohaterka – Vera, w akcie zemsty za trudne dorastanie doprowadza mieszkańców osiedla do wojny.

Kobiety potrafią ze swojej niezgody na rzeczywistość uczynić siłę nie tylko destrukcyjną, ale też twórczą. Edyta, kasjerka w supermarkecie, rutynę codziennych zakupów przekuwa w poezję. Alma tworzy z mieszkańców osiedla żywe dzieło sztuki. Nawet zwykła osiedlowa plotka w rękach naszych bohaterek zyskuje walory dramatyczne i artystyczne. Kobiety nie tylko pchają naprzód machinę codzienności, ale również sprawiają, że jej funkcjonowanie urasta do rangi sztuki.

Adaptację książki „Żywoty świętych osiedlowych” połączono z prawdziwymi historiami opowiedzianymi przez mieszkańców familoków w Czerwionce-Leszczynach, w tym dzieci. Poznamy ich punkt widzenia, ich codziennie problemy i radości, sposoby na życie w społeczności i na zachowanie indywidualności.

Spektakl odbywa się na terenie Familoków – Zabytkowego Osiedla w Czerwionce-Leszczynach.

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

tekst: Lidia Amejko
adaptacja, reżyseria: Karina Grabowska
scenografia, kostiumy: Anna Kandziora
muzyka: Filip Zawada
multimedia, wideo, sesja zdjęciowa: Kamil Małecki, Mateusz Znaniecki
realizacja dźwięku i multimediów: Marcin Łyczkowski, Marek Skutnik 
obsada: Bartłomiej Błaszczyński, Katarzyna Brzoska, Karina Grabowska, Michał Rolnicki
premiera: 9.06.2018
czas trwania: 60 minut                                     

„Żywoty świętych osiedlowych” | spektakl dostępny: 5, 7.06 | 19:30, 6.06 | 21:00odbyło się:

„Himalaje”
reżyseria: Robert Talarczyk


„Iwona, księżniczka Burgunda”
reżyseria: Attila Keresztes

„Piąta strona świata”
reżyseria: Robert Talarczyk

„Dziady”
reżyseria: Krzysztof Babicki

„Jakobi i Leidental”
reżyseria: Joanna Zdrada

„Polterabend”
reżyseria: Tadeusz Bradecki

„EU”
reżyseria: Tomasz Man

„Kontrakt”
reżyseria: Bogdan Ciosek

„Mleczarnia”
reżyseria: Jacek Rykała

„Staś i Zła Noga”
reżyseria: Bartłomiej Błaszczyński

Czas na bajeczkę - kącik literacki dla dzieci Czas na bajeczkę to spotkanie z literaturą adresowane do młodszych i nieco starszych dzieci. Zapraszamy do kącika literackiego Oświęcimskiego Centrum Kultury, w którym  - przez czas waszego pobytu w domu - będziemy prezentowali utwory, dzięki którym dzieci przeżyją przygody ze znanymi...czytaj więcej...
czerwiec 2020
  P W Ś C P S N
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)