Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Ninateka | Inny świat

od: do:

film, teatr, opera
taniec, muzyka, sztuka
bajki, słuchowiska
literatura, publicystyka

dostępne
na

ninateka.pl


Codziennie proponujemy
pokaz wybranych fabuł, dokumentów i spektakli.

We czwartek - 9 kwietnia 2020 roku - zapraszamy na film dokumentalny w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej pt. „Inny świat” - nagrodzony Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2014 - portret Danuty Szaflarskiej - historię, w której osobiste losy aktorki splatają się trudną historią XX wieku, tworząc mozaikową i wzruszającą opowieść o świecie, którego nie ma.

Danuta Szaflarska – wybitna polska aktorka filmowa i teatralna – jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma, zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z Zakazanych piosenek, Skarbu, Pożegnania z Marią czy Pora umierać, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. W nieco ponad półtoragodzinnym filmie początkowe wycofanie i rezerwę z czasem zastępują coraz bardziej osobiste refleksje i zaangażowanie.

Danuta Szaflarska znana jest ze swojej skromności i niechęci do osobistych wyznań. W filmie Inny świat zaprasza widza do wysłuchania opowieści o ocalającej roli śmiechu, etosie aktora, o czasach okupacji, ekstremalnych przeżyciach w czasie wojny, o wolności i odwadze.

Zamykające film wyznanie: „Nie trzeba grać, trzeba być” stanowi doskonałe określenie jej drogi nie tylko aktorskiej, ale i ludzkiej.

produkcja: Polska 2012
gatunek: dokumentalny
czas trwania: 97 minut
reżyseria: Dorota Kędzierzawska
scenariusz: Dorota Kędzierzawska
zdjęcia: Artur Reinhart
muzyka: Włodzimierz Pawlik

„Inny świat”
OKF-O!, czyli Oświęcimski Klub Fantastyki-Online! Chociaż kwarantanna nie sprzyja naszemu hobby, które opiera się w głównej mierze na spotkaniach, to przecież nie oznacza to, że klubowe życie zamarło, podobnie jak fandom fantastyki w Polsce i na świecie. W najbliższym czasie Oświęcimski Klub Fantastyki działający w OCK będzie...czytaj więcej...
kwiecień 2020
  P W Ś C P S N
14 1 2 3 4 5
15 6 7 8 9 10 11 12
16 13 14 15 16 17 18 19
17 20 21 22 23 24 25 26
18 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)