Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Zazdrość i medycyna | klasyka polskiego kina

od: do:

Scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza, wydanej zaledwie dwa lata przed kinową premierą. Akcja rozgrywa się w ostatnich tygodniach pierwszej wojny światowej w wielokulturowym galicyjskim miasteczku. Młody porucznik ułanów – Kiekeritz, w obliczu nieuleczanej choroby, zostaje odesłany „na tyły” do małej miejscowości w Karpatach. Tam, tęskniąc za sztuką i pełnym pasji dotychczasowym życiem rozmyśla nad sensem człowieczeństwa. Żyje pełnią życia. Wydarzenia ostatnich dni życia Kiekeritza zmieniają jednak jego postrzeganie świata, a jego własna, przepowiedziana śmierć skłania do głębokich przemyśleń. Film stanowi nie tylko obraz wojny i rozpadu monarchii austro-węgierkiej, ale opowiada o upadku elity, rozlicza z pierwotnych potrzeb ludzkich – miłości i zabijania.

„Czasami zastanawiałem się czy nie za bardzo wyprasowałem tego swojego bohatera. Kiekeritz był jednak postacią literacką, a nie wziętą z fotografii. Wiele razy też namawiałem Janusza, by właśnie w tę literackość szedł, by ją wydobywał, by grał symbolami. Zdjęcia do filmu realizowane były w Bieszczadach. Pejzaż „Lekcji martwego języka” osadzony jest w realiach, a jednocześnie sfotografowany jak metafora. Janusz nie bał się tego, czego już dziś w kinie nie ma: trwającego pejzażu” – opowiadał Olgierd Łukaszewicz, który wcielił się w głównego bohatera.

produkcja: Polska 1979
gatunek: dramat
czas trwania: 96 minut
reżyseria: Janusz Majewski
scenariusz: Janusz Majewski
zdjęcia: Zygmunt Samosiuk
muzyka: Andrzej Kurylewicz
obsada: Olgierd Łukaszewicz, Ewa Dałkowska, Małgorzata Pritulak, Gustaw Lutkiewicz, Juliusz Machulski, Marek Kondrat

  „Zazdrość i medycyna”

   OKF-O!, czyli Oświęcimski Klub Fantastyki-Online! Chociaż kwarantanna nie sprzyja naszemu hobby, które opiera się w głównej mierze na spotkaniach, to przecież nie oznacza to, że klubowe życie zamarło, podobnie jak fandom fantastyki w Polsce i na świecie. W najbliższym czasie Oświęcimski Klub Fantastyki działający w OCK będzie...czytaj więcej...
maj 2020
  P W Ś C P S N
18 1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)