Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Schyłek dnia

od: 03.05.2019 do: 09.05.2019

To nagrodzone na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji - nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI - najnowsze dzieło László Nemesa - zdobywcy Oscara za "Syna Szawła". Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi przez Budapeszt u progu XX wieku - wówcza jedną z najważniejszych metropolii Europy - perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz - córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale również kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju - świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

Z niesłychanie gęstej, intensywnej materii tajemnic i przeczuć, z atmosfery trawiącej świat gorączki, László Nemes tka poruszającą opowieść o końcu. Niesłychanie sugestywna aura apokalipsy, tytułowego "schyłku dnia", przypomina, że nic nie trwa wiecznie, że dzisiejsze stolice to jutrzejsze peryferie, że historia wcale nie dobiegła końca. Nostalgiczny, skąpany w dogorywającym świetle i bardzo głośno bijący na alarm, film węgierskiego reżysera to nie tyle podróż w przeszłość, ale przede wszystkim requiem dla świata.

Po raz drugi Nemes zaangażował do jednej z głównych ról Marcina Czarnika - oświęcimianina - jednego z najciekawszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Panowie pierwszy raz spotkali się na planie oscarowego "Syna Szawła". W "Schyłku dnia", Marcin Czarnik wciela się w rolę Sandora, który jest jedną z kluczowych postaci w historii opowiadanej przez Nemesa. Aktor mówi w filmie wyłącznie po węgiersku.

tytuł oryginalny: Napszállta
produkcja: Węgry, Francja 2018
gatunek: dramat
dozwolony: od 15 lat
wersja językowa: napisy
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 142 minuty
reżyseria: László Nemes
scenariusz: László Nemes
zdjęcia: Mátyás Erdély
muzyka: László Melis
obsada: Juli Jakab, Susanne Wuest, Vlad Ivanov, Marcin Czarnik, Evelin Dobos, Judit Bárdos, Benjamin Dino, Balázs Czukor, Julia Jakubowska  

75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2018 - nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI

3-9.05.2019

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)Zima i wiosna w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne wydarzenia artystyczne - koncerty, spektakle, programy kabaretowe . Prezentujemy wybrane imprezy zaplanowane od stycznia 2019 roku . Informacje o innych przedsięwzięciach będą pojawiały się sukcesywnie na naszej stronie. 23 marca - w koncercie...czytaj więcej...

dzisiaj

marzec 2019
  P W Ś C P S N
09 1 2 3
10 4 5 6 7 8 9 10
11 11 12 13 14 15 16 17
12 18 19 20 21 22 23 24
13 25 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)