Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Tolkien. Zadziwiająca podróż

od: do:

W dniach od 17 marca do 4 kwietnia 2017 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana była wystawa ze zbiorów Sekcji Tolkienowskiej "Parmadili" oraz biblioteki Śląskiego Klubu Fantastyki pt. "Tolkien. Zadziwiająca podróż".

Wystawa w Oświęcimskim Centrum Kultury - zorganizowana z inicjatywy Oświęcimskiego Klubu Fantastyki - składała się z ekspozycji książkowej oraz zdjęć, rysunków i reprodukcji.

Pozycje książkowe to wydania polskie oraz zagraniczne dzieł Tolkiena, jego bibliografie, a także opracowania na temat stworzonego przez autora świata. Do 1990 roku w Polsce ukazało się bardzo mało książek autorstwa Tolkiena: "Hobbit", dwa wydania "Władcy Pierścieni", "Silmarillion", "Rudy Dżil i jego pies", "Kowal z Podlesia Większego". Dopiero w ostatnich dwudziestu latach wydano wiele innych prac oksfordzkiego profesora, a także liczne biografie i opracowania.

Na wystawie znajdą się pierwsze polskie wydania, jak i bogato ilustrowane książki wydawnictwa Atlantis, ważny i dobrze przyjęty przez czytelników cykl "zielony" wydawnictwa Amber, nowe tłumaczenia Hobbita Pauliny Braiter oraz Władcy... Jerzego Łozińskiego, Marii i Cezarego Frąc, jak i piękne wydania najnowszych tekstów, przygotowane przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Można też będzie obejrzeć wydawnictwa związane z najnowszą ekranizacją "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" w reżyserii Petera Jacksona.

Na wystawie prezentowane będą plansze - przygotowane przez Sekcję Tolkienowską "Parmadili" Śląskiego Klubu Fantastyki - przedstawiające życiorys autora, ilustrowany rodzinnymi zdjęciami, kopie rysunków Tolkiena, w tym okładki książek jego autorstwa, strony z pismem krasnoludów, wzory herbów elfickich, listy św. Mikołaja, historię grupy literackiej Inklings. Oglądającym wystawę z pewnością przypadną do gustu liczne ilustracje do tekstów Tolkiena znanych rysowników, jak Alan Lee, John Howe, bracia Hildebrandt oraz polskiego grafika Jacka Kopalskiego. Można będzie zobaczyć również prace plastyczne członków Śląskiego Klubu Fantastyki i osób, które współpracują z Sekcją Tolkienowską przy wydawaniu publikacji.

Fragment wystawy został poświęcony również fanom twórczości Tolkiena. Będzie można zapoznać się z informacjami o Parmadilich – jak nazywają siebie członkowie Sekcji Tolkienowskiej - co w języku elfów oznacza "miłośników ksiąg". Ciekawostką będą zdjęcia delegacji klubu na konferencję z okazji setnej rocznicy urodzin Tolkiena. Konferencja z udziałem m.in. Priscilli i Christophera Tolkienów odbyła się w 1992 roku w Keble College w Oxfordzie.Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku - wystawa z The National Gallery w Londynie 5 marca 2018 roku o godzinie 18:00 w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury zostanie zaprezentowany, z cyklu "Wystawa na ekranie" , film zrealizowany w The National Gallery w Londynie pt. "Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku" . Wystawa pt. "Vermeer...czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2018
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4
06 5 6 7 8 9 10 11
07 12 13 14 15 16 17 18
08 19 20 21 22 23 24 25
09 26 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)