Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Koriolan z Królewskiego Teatru Narodowego

od: do:

4 czerwca 2020 roku o godzinie 20:00 rozpocznie się, z Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie, transmisja spektaklu, wg Williama Szekspira, w reżyserii Josie Rourke, pt. „Koriolan”.

Koriolan (Cnaeus Marcius Coriolanus) – legendarny wódz rzymski – żył na przełomie VI i V w. p.n.e. Na motywach legendy o Koriolanie, William Szekspir w 1607 roku napisał tragedię „Koriolan”.

Wystawiony w londyńskim teatrze spektakl „Koriolan” wyreżyserowała Josie Rourke, w rolę generała Kajusa Marcjusza wcielił się Tom Hiddleston, a jego przyjaciela Meneniusza Agryppy zagrał Mark Gatiss.

„Koriolan” to jeden z mniej znanych dramatów Williama Szekspira. Opowieść rozgrywa się w Rzymie. Obywatelom rzymskim zostają odebrane zapasy zboża, co prowadzi do zamieszek. Winą za taki stan rzeczy zostaje obarczony wielki generał Kajus Marcjusz, który ma pogardliwe nastawienie do ludu. Tymczasem do bram Rzymu zbliża się groźna armia Wolsków. Marcjusz wyrusza na bitwę. W końcu udaje mu się zdobyć miasto Koriole. Za niesłychaną odwagę generał otrzymuje zaszczytny przydomek Koriolan.

Po powrocie do Rzymu bohater ubiega się o stanowisko konsula. Udaje mu się zdobyć przychylność Senatu, lecz lud go nie popiera. Koriolan, nie mogąc się z tym pogodzić, po raz kolejny głośno narzeka na lud. Wkrótce zostaje uznany za zdrajcę i wygnany z Wiecznego Miasta. Po tym zdarzeniu postanawia przyłączyć się do Wolsków i razem z ich armią uderzyć na Rzym.

„Koriolan” | spektakl dostępny do 11 czerwca


fot. Johan Persson


odbyło się:

„Wyspa skarbów”
reżyseria: Polly Findlay

„Dwunasta noc”
reżyseria: Simon Godwin

„Frankenstein”
reżyseria: Danny Boyle

„Antoniusz i Kleopatra”
reżyseria: Simon Godwin

„Kroniki fryzjerskie”
reżyseria: Bijan Sheibani

„Tramwaj zwany pożądaniem”
reżyseria: Benedict Andrews

„Ten dom”
reżyseria: Jeremy Herrin


Czy wiesz, że... Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim „Hajduki” działa nieprzerwanie od ponad 50 lat . W październiku 2018 roku odbyły się jubileuszowe koncerty z okazji 50-lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca „Hajduki” działającego w ...czytaj więcej...
czerwiec 2020
  P W Ś C P S N
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)