Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
REKOMENDACJE
ZAPRASZAMY DO KINA
INFORMACJE
SZUKAJ W SERWISIE

Lekcja martwego języka | klasyka polskiego kina

od: do:

Scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza, wydanej zaledwie dwa lata przed kinową premierą. Akcja rozgrywa się w ostatnich tygodniach pierwszej wojny światowej w wielokulturowym galicyjskim miasteczku. Młody porucznik ułanów – Kiekeritz, w obliczu nieuleczanej choroby, zostaje odesłany „na tyły” do małej miejscowości w Karpatach. Tam, tęskniąc za sztuką i pełnym pasji dotychczasowym życiem rozmyśla nad sensem człowieczeństwa. Żyje pełnią życia. Wydarzenia ostatnich dni życia Kiekeritza zmieniają jednak jego postrzeganie świata, a jego własna, przepowiedziana śmierć skłania do głębokich przemyśleń. Film stanowi nie tylko obraz wojny i rozpadu monarchii austro-węgierkiej, ale opowiada o upadku elity, rozlicza z pierwotnych potrzeb ludzkich – miłości i zabijania.

„Czasami zastanawiałem się czy nie za bardzo wyprasowałem tego swojego bohatera. Kiekeritz był jednak postacią literacką, a nie wziętą z fotografii. Wiele razy też namawiałem Janusza, by właśnie w tę literackość szedł, by ją wydobywał, by grał symbolami. Zdjęcia do filmu realizowane były w Bieszczadach. Pejzaż „Lekcji martwego języka” osadzony jest w realiach, a jednocześnie sfotografowany jak metafora. Janusz nie bał się tego, czego już dziś w kinie nie ma: trwającego pejzażu” – opowiadał Olgierd Łukaszewicz, który wcielił się w głównego bohatera.

produkcja: Polska 1979
gatunek: dramat
czas trwania: 96 minut
reżyseria: Janusz Majewski
scenariusz: Janusz Majewski
zdjęcia: Zygmunt Samosiuk
muzyka: Andrzej Kurylewicz
obsada: Olgierd Łukaszewicz, Ewa Dałkowska, Małgorzata Pritulak, Gustaw Lutkiewicz, Juliusz Machulski, Marek Kondrat

Lekcja martwego języka”

          Wiosna, ach to Ty! - wyniki konkursu literackiego „Wiosna, ach to Ty!” to tytuł spontanicznego, wiosennego konkursu literackiego, którego motywem przewodnim była wiosna. Cieszymy się, że ta piękna pora roku uskrzydliła wielu autorów, którzy przedstawili nam swoje wiosenne emocje:)  Dziękujemy za nadesłane prace i ...czytaj więcej...
maj 2020
  P W Ś C P S N
18 1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)