Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Trzy kroki po ziemi | klasyka polskiego kina

od: do:

„Trzy kroki po ziemi” składają się z trzech nowel odzwierciedlających realia współczesnego świata.

Scenariusz filmu powstał na podstawie trzech obyczajowych nowel – „Rozwód po polsku”, „Dzień narodzin” (Jerzy Janicki) i „Godzina drogi” (Józef Kuśmierek).

„Rozwód po polsku” to historia rozwoju dwojga kochających się ludzi, których poróżniły życiowe ambicje i proza życia codziennego. Ona jest studentką, on zagorzałym działaczem społecznym. Konflikt między małżonkami zaprowadził ich wreszcie na salę sądową. Czy rozwód dojdzie do skutku?

W „Dniu narodzin” bohaterem jest starszy, emerytowany działacz partyjny. Kiedyś, w dniu urodzin pamiętano o nim i hołubiono go, były odznaczenia, nagrody, zaszczyty. Dziś, w dniu swojego święta też czeka na gości. Jednak zdaje on sobie sprawę, jak kruche i nietrwałe są relacje międzyludzkie.

Trzecia nowela bliższa jest kinu sensacyjnemu. To historia lekarki, która uratowała życie noworodka. Kobieta musi kolejny raz pomóc choremu dziecku, jednak tym razem na swojej drodze napotyka wiele trudności, które musi pokonać.

„Trzy kroki po ziemi” zostały nagrodzone Srebrnym Medalem na festiwalu w Moskwie, a niedługo po tym nagrodą Ministra Kultury II stopnia.

Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski byli znani w ówczesnym świecie filmowym jako wybitni dokumentaliści. „Trzy kroki po ziemi” były ich drugim ogromnym sukcesem „fabularnym”. Jako reżyserski duet zwrócili swoją uwagę krytyków i widowni filmami „Gangsterzy i filantropi” oraz „Prawo i pięść”.

produkcja: Polska 1965
gatunek: dramat
czas trwania: 88 minut
reżyseria: Edward Skórzewski, Jerzy Hoffman
scenariusz: Jerzy Janicki, Józef Kuśmierek, Jerzy Hoffman, Jadwiga Skórzewska
zdjęcia: Władysław Forbert
muzyka: Wojciech Kilar
obsada: Mirosław Majchrowski, Konstancja Tulewicz, Anna Jaraczówna, Ewa Wiśniewska, Ludwik Pak, Irena Orsa, Tadeusz Fijewski, Anna Ciepielewska

Trzy kroki po ziemi”
     
Czy wiesz, że... Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim „Hajduki” działa nieprzerwanie od ponad 50 lat . W październiku 2018 roku odbyły się jubileuszowe koncerty z okazji 50-lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca „Hajduki” działającego w ...czytaj więcej...
czerwiec 2020
  P W Ś C P S N
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)