Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Francesca da Rimini z The Metropolitan Opera

od: do:

The Metropolitan Opera w Nowym Jorku zaprasza online na powtórkowe pokazy spektakli operowych z cyklu Live in HD.

Codziennie – od 17 marca – proponuje do obejrzenia operę ze swojego bogatego repertuaru.

The Metropolitan Opera prezentuje zarówno spektakle najnowsze, nowe i nieco starsze – jak mówi dyrektor generalny Peter Gelb – „Chcemy w tym nadzwyczajnie trudnym czasie pocieszyć wszystkich miłośników opery, prezentując klejnoty z naszego archiwum z minionych 14 lat”, jak również sięga po wydarzenia historyczne.


10 lipca 2020 | piątek

„Francesca da Rimini”

Riccardo Zandonai
dyryguje Marco Armiliato
obsada: Eva-Maria Westbroek, Marcello Giordani, Mark Delavan
czas trwania: 133 minuty
transmisja na żywo odbyła się 16.03.2013

Francescę da Rimini i jej ukochanego Paolo Malatestę Dante umieścił w „Boskiej Komedii” w drugim kręgu piekielnym, przeznaczonym dla nadmiernie zmysłowych. Unoszą się w powietrzu – rzucani bezwładnie wiatrem – tak, jak przed tragiczną śmiercią pozwolili, aby rzucały nimi namiętności.

Historię kochanków z XIII-wiecznej Rawenny, nieco zapomniany dziś kompozytor Riccardo Zandonai opowiedział w melodramatycznej manierze, zgodnej z gustami masowej, europejskiej publiczności początku XX wieku. Jak w tanim czytadle, choć przecież to historia autentyczna jest powinność wobec rodu, wielka, choć zakazana miłość, intryga i zemsta...


11 lipca 2020 | sobota

„Eugeniusz Oniegin”

Piotr Czajkowski
dyryguje Valery Gergiev
obsada: Anna Netrebko, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Alexei Tanovitski
transmisja na żywo odbyła się 5.10.2013

Najbardziej znana opera Czajkowskiego po raz pierwszy została wystawiona jako... spektakl studencki, wykonany przez uczniów Moskiewskiego Konserwatorium. Sceny liryczne – bo taką nazwę gatunkową wymyślił dla swego dzieła kompozytor – oparte są na poemacie dygresyjnym Aleksandra Puszkina – jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów romantycznych.

Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym światowcu, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Mimo że nadal darzy Oniegina uczuciem, Tatiana pozostaje wierna mężowi.


12 lipca 2020 | niedziela

„Madama Butterfly”

Giacomo Puccini
dyryguje Pier Giorgio Morandi
obsada: Hui He, Elizabeth DeShong, Bruce Sledge, Paulo Szot
transmisja na żywo odbyła się 9.11.2019

„Madama Butterfly” miała swoją premierę 17 lutego 1904 roku w mediolańskiej w La Scali. Składała się wówczas z dwóch aktów i została bardzo chłodno przyjęta. Puccini wprowadził w utworze szereg istotnych zmian, m.in. dzieląc nieproporcjonalnie długi akt na dwa. Ponieważ za jedną z przyczyn niepowodzenia prapremiery uznawano nietrafną obsadę, do partii Cio-Cio-San zaangażowano specjalnie w tym celu sprowadzoną Salomeę Kruszelnicką. Tym razem dzieło odniosło olbrzymi sukces, przenosząc się na deski Metropolitan Opera w 1907 roku. W La Scali wystawiono ją ponownie dopiero po śmierci Pucciniego, ponieważ – dotknięty niepowodzeniem prawykonania – za życia nie wyrażał zgody na inscenizowanie opery na tej scenie.

Nagasaki, 1900 rok. Pinkerton, porucznik amerykańskiej marynarki, mąż gejszy Cho-Cho-San, zwanej Butterfly, swego ślubu nie traktuje tak poważnie jak jego japońska żona. Wkrótce odpływa znów do USA. Cho-Cho-San wraz z ich małym synkiem oczekuje Pinkertona przez trzy lata. Nie ma od niego żadnej wiadomości, ufa jednak w jego wierność i uczciwość. Tymczasem Pinkerton w USA ożenił się ponownie, o czym Cho-Cho-San dowiaduje się od amerykańskiego konsula. Dziewczyna wierzy jednak, że dziecko pomoże jej odzyskać miłość Pinkertona, gdy ten znów przypłynie do Nagasaki. Porucznik przypływa razem z żoną Kate po to jedynie, by odebrać Cho-Cho-San ich synka. Nieszczęsna Butterfy żegna się z dzieckiem i popełnia harakiri.


13 lipca 2020 | poniedziałek

„Tristan i Izolda”

Richard Wagner
dyryguje James Levine
obsada: Jane Eaglen, Katarina Dalayman, Ben Heppner, Hans-Joachim Ketelsen, René Pape
transmisja na żywo odbyła się 18.12.1999

Jedna z najsłynniejszych historii miłosnych świata.

Tristan – wierny żołnierz króla Marka – wiezie swemu wodzowi narzeczoną – irlandzką księżniczkę Izoldę. Izolda woli jednak popełnić samobójstwo, niż wyjść za Marka, tym bardziej że kocha Tristana. Rozkazuje swojej służącej podać sobie i ukochanemu silną truciznę, jednak Brangien daje obojgu eliksir miłości. W sercach i ciałach Tristana i Izoldy rodzi się uczucie silniejsze niż wszelkie zobowiązania, przysięgi, silniejsze niż śmierć – uczucie, które Wagner przyoblekł w niezwykłą muzykę.

 


14 lipca 2020 | wtorek

„Manon Lescaut”

Giacomo Puccini
dyryguje Fabio Luisi
obsada: Kristine Opolais, Roberto Alagna, Massimo Cavalletti, Brindley Sherratt
transmisja na żywo odbyła się 5.03.2016

Powieść Abbé Prévosta „Historia kawalera des Grieux i Manon Lescaut” stała się niemal w jednym czasie inspiracją dla dwóch oper dwóch znakomitych kompozytorów – Masseneta i Pucciniego. Włoski kompozytor przeczytał partyturę swego kolegi jeszcze przed premierą i uznał, że sam lepiej oddałby dramatyzm zawarty w historii młodej i pięknej Manon, która zakochuje się z wzajemnością w prostolinijnym kawalerze, ale nie potrafi zrezygnować z luksusowego życia, więc porzuca prawdziwą miłość na rzecz bycia utrzymanką bogacza. Historia kończy się tragicznie na bezdrożach Luizjany, gdzie Manon zostaje zesłana za prostytucję.

„Manon Lescaut” Pucciniego odniosła ogromny sukces.

 


15 lipca 2020 | środa

„Traviata”

Giuseppe Verdi
dyryguje James Levine
obsada: Ileana Cotrubaș, Plácido Domingo, Cornell MacNeil
transmisja na żywo odbyła się 28.03.1981

Dziś „Traviata” należy do najbardziej popularnych oper, choć jej wenecka prapremiera w 1853 roku była jedną z bardziej spektakularnych porażek w historii. Verdi starał się złagodzić w swym dziele wydźwięk oryginału (powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna), ale publiczność nie była w stanie znieść widoku kurtyzany jako postaci pozytywnej na scenie operowej oraz tego, że akcja rozgrywa się współcześnie. A jednak rola Violetty Valéry (z włoskiego „zbłąkanej”) stała się koronną partią największych sopranów, a melodyjne i poruszające dzieło – przebojem repertuaru operowego.

 


16 lipca 2020 | czwartek

„Trubadur”

Giuseppe Verdi
dyryguje Andria Nelsons
obsada: Maria Guleghina, Marina Poplavskaya, Marcello Giordani, Samuel Ramey
transmisja na żywo odbyła się 7.11.2009

Wielka opera, wielkie głosy i wielkie namiętności.

„Trubadur” to sztandarowe dzieło ze środkowego okresu twórczości Verdiego, z klasycznym trójkątem bohaterów – zakochanymi Leonorą i Manrikiem oraz zazdrosnym czarnym charakterem – hrabią di Luną. W tle splątane i dramatyczne losy rodzinne z wykradzeniem i zamianą dzieci oraz cygański tabor. Początkowo centralną postacią opery miała być Azucena – stara Cyganka, jedyna postać znająca przeszłość i obserwująca dramatyczny rozwój wydarzeń. Ostatecznie Verdi na pierwszy plan wysunął Manrica i Leonorę – ich arie należą do największych operowych przebojów.

 


17 lipca 2020 | piątek

„Woyzeck”

Alban Berg
dyryguje Yannick Nézet-Séguin
obsada: Elza van den Heever, Tamara Mumford, Christopher Ventris, Gerhard Siegel, Andrew Staples, Peter Mattei, Christian Van Horn
transmisja na żywo odbyła się 11.01.2020

Johann Christian Woyzeck – lipski cyrulik – 21 czerwca 1821 roku zamordował swoją kochankę. Potem postromantyczny niemiecki pisarz Georg Büchner stworzył na tej kanwie dramat, a ten z kolei posłużył Albanowi Bergowi do skomponowania wstrząsającej opery.

Były żołnierz, dręczony koszmarami, nie wytrzymuje presji środowiska i wyśmiewany po zdradzie swej konkubiny zabija ją, a sam ginie w nurtach rzeki. Berg z niezwykłą maestrią eksperymentował w swym dziele z dawnymi formami muzycznymi, dzięki czemu powstała wyjątkowa partytura, oczywiście napisana metodą dodekafoniczną.

 


18 lipca 2020 | sobota

„Kopciuszek”

Gioacchino Rossini
dyryguje Maurizio Benini
obsada: Elina Garanča, Lawrence Brownlee, Simone Alberghini, John Relyea
transmisja na żywo odbyła się 9.05.2009

„Kopciuszek” jest operą, która swego czasu przyćmiła nawet „Cyrulika sewilskiego”. Fabuła opowieści o biednej dziewczynie, która trafiła na swojego księcia, dostarczyła Rossiniemu okazji do rozwinięcia całej palety nastrojów – od scen komicznych, buffo po iście romantyczne. W odróżnieniu od powszechnie znanej francuskiej baśni Charlesa Perraulta z XVII wieku, Rossini potraktował temat w sposób realistyczny. Akcję umieścił nie w jakiejś krainie bajkowej, lecz we Włoszech, opodal Salerno. Zamiast złej macochy mamy ojczyma Kopciuszka – komicznego pana w kompletnie zrujnowanym zamku, na nędznych resztkach włości. Zamiast dobrej wróżki  biedną dziewczyną opiekuje się Alidor – mędrzec-filozof z oświeceniowych przypowiastek.

I jeszcze jedna rzecz sprowadza wersję Rossiniego z umownej krainy baśni na twardy grunt realizmu – bransoletka, którą trzeba było zastąpić słynny z baśni Perraulta pantofelek. Bo dla szczególnie surowej cenzury w Rzymie – mieście papieskim w 1817 roku – Kopciuszek, unoszący na scenie choćby tylko skrawek sukni, by przymierzyć ów pantofelek, wywołałby niesłychany skandal obyczajowy. Natomiast inscenizacja Cesare Lievi’ego umiejętnie łączy tradycję z eksperymentem, przenosząc akcję w stylistykę lat 30. XX wieku.

 


19 lipca 2020 | niedziela

„Wesele Figara”

Wolfgang Amadeus Mozart
dyryguje James Levine
obsada: Amanda Majeski, Marlis Petersen, Isabel Leonard, Peter Mattei, Ildar Abdrazakov
transmisja na żywo odbyła się 18.10.2014

Choć od premiery w wiedeńskim Burgtheater 1 maja 1786 minęły ponad dwa stulecia, „Wesele Figara” nie traci na atrakcyjności. Jest arcydziełem teatru operowego. Mistrzowski scenariusz Lorenza da Ponte według znakomitej a jednocześnie proroczej wobec nadciągających wydarzeń Rewolucji Francuskiej komedii Pierre’a Beaumarchais’go i muzyka – olśniewająco lekka, zmysłowa, odzwierciedlająca napięcia akcji, czuła na nastroje, nasycona humorem... przynoszą niepowtarzalną całość. „Wesele Figara” jest komedią o wartkiej, pełnej niespodziewanych zwrotów intrydze erotycznej i znakomicie nakreślonymi portretami ludzkimi. Co więcej, jest pierwszym dziełem operowym, w którym odbija się krytyka stosunków społecznych.

Główny bohater – sprytny i dowcipny Figaro, sługa hrabiego Almaviby’ego ma wziąć ślub z pokojówką Zuzanną. Odkrywa, że hrabia chciałby zdobyć Zuzannę i zamierza przywrócić „pańskie prawo”. Figaro, wspólnie z Zuzanną i hrabiną obmyśla plan – hrabina przebrana za Zuzannę idzie na schadzkę z hrabią. Nieoczekiwanie przebranie myli nie tylko jego, ale i samego Figara. Całość kończy się humorystycznie i szczęśliwie. Po całym zamieszaniu hrabia godzi się na ślub i prosi hrabinę o przebaczenie. Największe rozbawienie budzi zachowanie i wypowiedzi samego Figara. Sprytnie i zgrabnie skonstruowana opowieść o słudze ośmieszającym swojego pana przyniosła operze sympatię wśród ludu, choć wzbudziła niemałe kontrowersje na dworze francuskim.

 


20 lipca 2020 | poniedziałek

„Cyganeria”

Giacomo Puccini
dyryguje James Levine
obsada: Teresa Stratas, Renata Scotto, José Carreras, Richard Stilwell, James Morris
transmisja na żywo odbyła się 16.01.1982

Uboga hafciarka poznaje równie niemajętnego poetę i... wybucha płomienne uczucie. Miłość ta jednak musi unieszczęśliwić bohaterów, bo hafciarka jest chora na suchoty.

Romantyczna historia – odmalowująca mityczne życie biednej, ale radosnej paryskiej cyganerii zamieszkującej poddasza kamienic Montmartre’u i okolic – stała się pod piórem Giacoma Pucciniego najprawdziwszym wyciskaczem łez. Beztroska zabawa przymierających czasem głodem przyjaciół z poddasza – poety, malarza, muzyka i filozofa – przeplata się z tragicznymi momentami, gdy mowa o śmierci i beznadziei towarzyszącym ubogim ludziom niemal na każdym kroku.

 


odbyło się:

I tydzień | 17-23.03.2020

„Carmen”
Georges Bizet
dyryguje Yannick Nézet-Séguin
obsada: Elīna Garanča, Roberto Alagna
transmisja na żywo odbyła się 16.01.2010

„Cyganeria”
Giacomo Puccini
dyryguje Nicola Luisotti
obsada: Angela Gheorghiu, Ramón Vargas
transmisja na żywo odbyła się 5.04.2008

„Trubadur”

Giuseppe Verdi
dyryguje: Marco Armiliato
obsada: Anna Netrebko, Dolora Zajick, Yonghoon Lee, Dmitri Hvorostovsky
transmisja na żywo odbyła się 3.10.2015

„Traviata”
Giuseppe Verdi
dyryguje: Yannick Nézet-Séguin
obsada: Diana Damrau, Juan Diego Flórez, Quinn Kelsey
transmisja na żywo odbyła się 15.12.2018

„Córka pułku”
Gaetano Donizetti
dyryguje: Marco Armiliato
obsada: Natalie Dessay, Juan Diego Flórez
transmisja na żywo odbyła się 26.04.2008

„Łucja z Lammermoor”

Gaetano Donizetti
dyryguje Marco Armiliato
obsada: Anna Netrebko, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień
transmisja na żywo odbyła się 7.02.2009

„Eugeniusz Oniegin”
Piotr Czajkowski
dyryguje Valery Gergiev
obsada: Renée Fleming, Ramón Vargas, Dmitri Hvorostovsky
transmisja na żywo odbyła się 24.02.2007


II tydzień | 24-30.03.2020

„Tristan i Izolda”
Richard Wagner
dyryguje: Simon Rattle
obsada: Nina Stemme, Ekaterina Gubanova, Stuart Skelton, Evgeny Nikitin, René Pape
transmisja na żywo odbyła się 8.10.2016

„Złoto Renu”

Richard Wagner
dyryguje: James Levine
obsada: Wendy Bryn Harmer, Stephanie Blythe, Richard Croft, Gerhard Siegel, Dwayne Croft, Bryn Terfel, Eric Owens, Hans-Peter König
transmisja na żywo odbyła się 9.10.2010

„Walkiria”
Richard Wagner
dyryguje James Levine
obsada: Deborah Voigt, Eva-Maria Westbroek, Stephanie Blythe, Jonas Kaufmann, Bryn Terfel, Hans-Peter König
transmisja na żywo odbyła się 14.05.2011

„Zygfryd”
Richard Wagner
dyryguje: Fabio Luisi
obsada: Deborah Voigt, Jay Hunter Morris, Gerhard Siegel, Bryn Terfel, Eric Owens
transmisja na żywo odbyła się 5.11.2011

„Zmierzch bogów”
Richard Wagner
dyryguje: Fabio Luisi
obsada: Deborah Voigt, Wendy Bryn Harmer, Waltraud Meier, Jay Hunter Morris, Iain Paterson, Eric Owens, Hans-Peter König
transmisja na żywo odbyła się 11.02.2012

„Śpiewacy Norymberscy
Richard Wagner
dyryguje James Levine
obsada: Annette Dasch, Johan Botha, Paul Appleby, Michael Volle
transmisja na żywo odbyła się 13.12.2014

„Tannhäuser”
Richard Wagner
dyryguje James Levine
obsada: Eva-Maria Westbroek, Michelle DeYoung, Johan Botha, Peter Mattei, Gunther Groissböck
transmisja na żywo odbyła się 31.10.2015


III tydzień | 31.03-6.04.2020

„Dialogi karmelitanek”
Francis Poulenc
dyryguje Yannick Nézet-Séguin
obsada: Isabel Leonard, Adrianne Pieczonka, Karita Mattila
transmisja na żywo odbyła się 11.05.2019

„Cyrulik sewilski”
Gioacchino Rossini
dyryguje Maurizio Benini
obsada: Joyce DiDonato, Juan Diego Flórez, Peter Mattei
transmisja na żywo odbyła się 24.03.2007

„Nixon w Chinach”
John Adams
dyryguje John Adams
obsada: Janis Kelly, James Maddalena
transmisja na żywo odbyła się 12.02.2011

„Don Carlos”
Giuseppe Verdi
dyryguje Yannick Nézet-Séguin
obsada: Marina Poplavskaya, Roberto Alagna, Simon Keenlyside, Ferruccio Furlanetto
transmisja na żywo odbyła się 11.12.2010

„Poławiacze pereł”

Georges Bizet
dyryguje Gianandrea Noseda
obsada: Diana Damrau, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień
transmisja na żywo odbyła się 16.01.2016

„Makbet”
Giuseppe Verdi
dyryguje Fabio Luisi
obsada: Anna Netrebko, Joseph Calleja, Željko Lučić, René Pape
transmisja na żywo odbyła się 11.10.2014

„Norma”
Vincenzo Bellini
dyryguje Carlo Rizzi
obsada: Sondra Radvanovsky, Joyce DiDonato, Joseph Calleja, Matthew Rose
transmisja na żywo odbyła się 17.10.2017


IV tydzień | 7-13.04.2020

„Aida”
Giuseppe Verdi
dyryguje Nicola Luisotti
obsada: Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili, Aleksandrs Antonenko
transmisja na żywo odbyła się 6.10.2018

„Dziewczyna z Dzikiego Zachodu”
Giacomo Puccini
dyryguje Nicola Luisotti
obsada: Deborah Voigt, Marcello Giordani, Lucio Gallo
transmisja na żywo odbyła się 27.10.2018

„Falstaff”
Giuseppe Verdi
dyryguje James Levine
obsada: Lisette Oropesa, Angela Meade, Stephanie Blythe, Ambrogio Maestri
transmisja na żywo odbyła się 14.12.2013

„Parsifal”
Richard Wagner
dyryguje Daniele Gatti
obsada: Katarina Dalayman, Jonas Kaufmann, Peter Mattei, René Pape
transmisja na żywo odbyła się 2.03.2013

„Romeo i Julia”
Charles Gounod
dyryguje Gianandrea Noseda
obsada: Diana Damrau, Vittorio Grigolo, Elliot Madore, Mikhail Petrenko
transmisja na żywo odbyła się 21.01.2017

„Don Pasquale”
Gaetano Donizetti
dyryguje James Levine
obsada: Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień
transmisja na żywo odbyła się 13.11.2010

„Cosi fan tutte”
Wolfgang Amadeus Mozart
dyryguje David Robertson
obsada: Amanda Majeski, Serena Malfi, Kelli O’Hara, Ben Bliss, Adam Plachetka, Christopher Maltman
transmisja na żywo odbyła się 31.03.2018


V tydzień | 14-20.04.2020

„Rusałka”
Antonín Dvořák
dyryguje Yannick Nézet-Séguin
obsada: Renée Fleming, Piotr Beczała, Dolora Zajick, John Relyea, Emily Magee
transmisja na żywo odbyła się 8.02.2014

„Borys Godunow”
Modest Musorgski
dyryguje Valery Gergiev
obsada: René Pape, Oleg Balashov, Ekaterina Semenchuk
transmisja na żywo odbyła się 23.10.2010

„Jaskółka”
Giacomo Puccini
dyryguje Marco Armiliato
obsada: Angela Gheorghiu, Roberto Alagna
transmisja na żywo odbyła się 10.01.2009

„Hrabia Ory”
Gioacchino Rossini
dyryguje Maurizio Benini
obsada: Diana Damrau, Joyce DiDonato, Juan Diego Flórez
transmisja na żywo odbyła się 9.04.2011

„Madama Butterfly”
Giacomo Puccini
dyryguje Patrick Summers
obsada: Patricia Racette, Marcello Giordani, Dwayne Croft
transmisja na żywo odbyła się 7.03.2009

„Adriana Lecouvreur”
Francesco Cilèa
dyryguje Gianandrea Noseda
obsada: Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili, Piotr Beczała, Ambrogio Maestri
transmisja na żywo odbyła się 12.01.2019

„Kawaler z różą”
Richard Strauss
dyryguje Sebastian Weigle
obsada: Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Günther Groissböck
transmisja na żywo odbyła się 13.05.2017


VI tydzień | 21-27.04.2020

„Elektra”
Richard Strauss
dyryguje Esa-Pekka Salonen
obsada: Nina Stemme, Adrianne Pieczonka, Waltraud Meier, Eric Owens
transmisja na żywo odbyła się 30.04.2016

„Tosca”
Giacomo Puccini
dyryguje Emmanuel Villaume
obsada: Sonya Yoncheva, Vittorio Grigolo, Željko Lučić
transmisja na żywo odbyła się 27.01.2018

„Opowieści Hoffmanna”
Jakub Offenbach
dyryguje James Levine
obsada: Anna Netrebko, Kathleen Kim, Ekaterina Gubanova, Joseph Calleja, Alan Held
transmisja na żywo odbyła się 19.12.2009

„Wesoła wdówka”
Franz Lehár
dyryguje Sir Andrew Davis
obsada: Renée Fleming, Kelli O’Hara, Nathan Gunn
transmisja na żywo odbyła się 17.01.2015

„Traviata”
Giuseppe Verdi
dyryguje Fabio Luisi
obsada: Natalie Dessay, Matthew Polenzani, Dmitri Hvorostovsky
transmisja na żywo odbyła się 14.04.2012


„Operowa Gala z domów gwiazd Met”

koncert 42 artystów związanych z Met Opera

„Kopciuszek”

Gioacchino Rossini
dyryguje Fabio Luisi
obsada: Joyce DiDonato, Juan Diego Flórez, Pietro Spagnole, Alessandro Corbelli, Luca Pisaroni
transmisja na żywo odbyła się 10.05.2014


VII tydzień | 28.04-4.05.2020

Anna Bolena
Gaetano Donizetti
dyryguje Marco Armiliato
obsada: Anna Netrebko, Ekaterina Gubanova, Stephen Costello, Ildar Abdrazakov
transmisja na żywo odbyła się 15.10.2011

Maria Stuart
Gaetano Donizetti
dyryguje Maurizio Benini
obsada: Elza van den Heever, Joyce DiDonato, Matthew Polenzani
transmisja na żywo odbyła się 19.01.2013

Robert Devereux
Gaetano Donizetti
dyryguje Maurizio Benini
obsada: Sondra Radvanovsky, Elīna Garanča, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień
transmisja na żywo odbyła się 16.04.2016

Marnie
Nico Muhly
dyryguje Roberto Spano
obsada: Isabel Leonard, Iestyn Davies, Christopher Maltman
transmisja na żywo odbyła się 10.11.2018

Aida
Giuseppe Verdi
dyryguje James Levine
obsada: Leontyne Price, Fiorenza Cossotto, James McCracken, Simon Estes 
transmisja na żywo odbyła się 3.01.1985

Luiza Miller
Giuseppe Verdi
dyryguje Bertrand de Billy
obsada: Sonya Yoncheva, Olesya Petrova, Piotr Beczała, Plácido Domingo, Alexander Vinogradov, Dmitry Belosselskiy
transmisja na żywo odbyła się 14.04.2018

Kniaź Igor
Aleksander Borodin
dyryguje Gianandrea Noseda
obsada: Oksana Dyka, Anita Rachvelishvili, Ildar Abdrazakov
transmisja na żywo odbyła się 1.03.2014


VIII tydzień | 5-11.05.2020

„Wesele Figara”
Wolfgang Amadeus Mozart
dyryguje James Levine
obsada: Renée Fleming, Cecilia Bartoli, Susanne Mentzer, Dwayne Croft, Sir Bryn Terfel
transmisja na żywo odbyła się 11.11.1998

„Hamlet”
Ambroise Thomas
dyryguje Louis Langrée
obsada: Marlis Petersen, Jennifer Larmore, Simon Keenlyside, James Morris
transmisja na żywo odbyła się 27.03.2010

„Miłowanie z daleka”
Kaija Saariaho
dyryguje Susanna Mälkki
obsada: Susanna Phillips, Tamara Mumford, Eric Owens
transmisja na żywo odbyła się 10.12.2016

„Kaprys”
Richard Strauss
dyryguje Sir Andrew Davis
obsada: Renée Fleming, Sarah Connolly, Joseph Kaiser, Russell Braun, Morten Frank Larsen, Peter Rose
transmisja na żywo odbyła się 23.04.2011

„Cyganeria”
Giacomo Puccini
dyryguje James Levine
obsada: Renata Scotto, Luciano Pavarotti
transmisja na żywo odbyła się 15.03.1977

„Dom, w którym mieszka opera”
reżyseria: Susan Froemke
premiera: 1.10.2017

„Rycerskość wieśniacza”
Pietro Mascagni
„Pajace”
Ruggero Leoncavallo
dyryguje Fabio Luisi
obsada „Rycerskość wieśniacza”: Eva-Maria Westbroek, Marcelo Álvarez, George Gagnidze
obsada „Pajace”: Patricia Racette, Marcelo Álvarez, George Gagnidze
transmisja na żywo odbyła się 25.04.2015


IX tydzień | 12-18.05.2020

„Werter”
Jules Massenet
dyryguje Alain Altinoglu
obsada: Lisette Oropesa, Sophie Koch, Jonas Kaufmann, David Bižić
transmisja na żywo odbyła się 15.03.2014

„Burza”
Thomas Adès
dyryguje Thomas Adès
obsada: Audrey Luna, Isabel Leonard, Alek Shrader, Alan Oke, Simon Keenlyside
transmisja na żywo odbyła się 10.11.2012

„Ariadna na Naxos”
Richard Strauss
dyryguje James Levine
obsada: Jessye Norman, Kathleen Battle, Tatiana Troyanos
transmisja na żywo odbyła się 12.03.1988

„Peter Grimes”
Benjamin Britten
dyryguje: Sir Donald Runnicles
obsada: Patricia Racette, Anthony Dean Griffey, Anthony Michaels-Moore
transmisja na żywo odbyła się 15.03.2008

„Łucja z Lammermooru”
Gaetano Donizetti
dyryguje: Richard Bonynge
obsada: Joan Sutherland, Alfredo Kraus, Pablo Elvira, Paul Plishka
transmisja na żywo odbyła się 13.11.1982

„Rigoletto”
Giuseppe Verdi
dyryguje: Michele Mariotti
obsada: Diana Damrau, Oksana Volkova, Piotr Beczała, Željko Lučić
transmisja na żywo odbyła się 16.02.2013

„Nabucco”
Giuseppe Verdi
dyryguje: James Levine
obsada: Liudmyla Monastyrska, Jamie Barton, Russell Thomas, Plácido Domingo, Dmitry Belosselskiy
transmisja na żywo odbyła się 7.01.2017


X tydzień | 19-25.05.2020

„Idomeneusz, król Krety”
Wolfgang Amadeus Mozart
dyryguje James Levine
obsada: Nadine Sierra, Elza van den Heever, Alice Coote, Matthew Polenzani
transmisja na żywo odbyła się 25.03.2017

„Lohengrin”
Richard Wagner
dyryguje James Levine
obsada: Eva Marton, Leonie Rysanek, Peter Hofmann, Leif Roar, John Macurdy
transmisja na żywo odbyła się 10.01.1986

„Bal maskowy”
Giuseppe Verdi
dyryguje Fabio Luisi
obsada: Sondra Radvanovsky, Kathleen Kim, Stephanie Blythe, Marcelo Álvarez, Dmitri Hvorostovsky
transmisja na żywo odbyła się 8.12.2012

„Turandot”
Giacomo Puccini
dyryguje Yannick Nézet-Séguin
obsada: Christine Goerke, Eleonora Buratto, Yusif Eyvazov, James Morris
transmisja na żywo odbyła się 12.10.2019

„Don Giovanni”
Wolfgang Amadeus Mozart
dyryguje Richard Bonynge
obsada: Joan Sutherland, James Morris, Gabriel Bacquier
transmisja na żywo odbyła się 16.03.1978

„Faust”
Charles Gounod
dyryguje Yannick Nézet-Séguin
obsada: Marina Poplavskaya, Jonas Kaufmann, René Pape
transmisja na żywo odbyła się 10.11.2011

„Manon”
Jules Massenet
dyryguje Fabio Luisi
obsada: Anna Netrebko, Piotr Beczała, Paulo Szot
transmisja na żywo odbyła się 7.04.2012


XI tydzień | 26.05-1.06.2020

Potępienie Fausta
Hector Berlioz
dyryguje James Levine
obsada: Susan Graham, Marcello Giordani, John Relyea
transmisja na żywo odbyła się 22.11.2008

Ernani
Giuseppe Verdi
dyryguje Marco Armiliato
obsada: Angela Meade, Marcello Giordani, Dmitri Hvorostovsky, Ferruccio Furlanetto
transmisja na żywo odbyła się 25.02.2012

Manon Lescaut
Giacomo Puccini
dyryguje James Levine
obsada: Renata Scotto, Plácido Domingo, Pablo Elvira
transmisja na żywo odbyła się 29.03.1980

„Trojanie”
Hector Berlioz
dyryguje Fabio Luisi
obsada: Deborah Voigt, Susan Graham, Bryan Hymel, Dwayne Croft
transmisja na żywo odbyła się 5.01.2013

Lunatyczka

Vincenzo Bellini
dyryguje Evelino Pidò
obsada: Natalie Dessay, Juan Diego Flórez   
transmisja na żywo odbyła się 21.03.2009

Napój miłosny
Gaetano Donizetti
dyryguje Domingo Hindoyan
obsada: Pretty Yende, Matthew Polenzani, Davide Luciano, Ildebrando D’Arcangelo
transmisja na żywo odbyła się 10.02.2018

Salome
Richard Strauss
dyryguje Patrick Summers
obsada: Karita Mattila, Ildikó Komlósi, Kim Begley, Joseph Kaiser, Juha Uusitalo
transmisja na żywo odbyła się 11.10.2008


XII tydzień | 2-8.06.2020

Purytanie
Vincenzo Bellini  
dyryguje Patrick Summers
obsada: Anna Netrebko, Eric Cutler, Franco Vassallo, John Relyea
transmisja na żywo odbyła się 6.01.2007

Lulu
Alban Berg
dyryguje Lothar Koenigs
obsada: Marlis Petersen, Susan Graham, Daniel Brenna, Paul Groves, Johan Reuter, Franz Grundheber
transmisja na żywo odbyła się 21.11.2015

Orfeusz i Eurydyka
Christoph Willibald Gluck
dyryguje James Levine
obsada: Danielle de Niese, Heidi Grant Murphy, Stephanie Blythe
transmisja na żywo odbyła się 24.01.2009

Tosca
Giacomo Puccini
dyryguje James Conlon
obsada: Shirley Verrett, Luciano Pavarotti, Cornell MacNeil
transmisja na żywo odbyła się 19.12.1978

Anioł zagłady
Thomas Adès
dyryguje Thomas Adès
obsada: Audrey Luna, Amanda Echalaz, Sally Matthews, Sophie Bevan, Alice Coote, Christine Rice, Iestyn Davies, Joseph Kaiser, Frédéric Antoun, David Portillo, David Adam Moore, Rod Gilfry, Kevin Burdette, Christian Van Horn, John Tomlinson
transmisja na żywo odbyła się 18.11.2017

Otello
Giuseppe Verdi
dyryguje Yannick Nézet-Séguin
obsada: Sonya Yoncheva, Aleksandrs Antonenko, Željko Lučić
transmisja na żywo odbyła się 17.10.2015

Thais
Jules Massenet
dyryguje Jesús López-Cobos
obsada: Renée Fleming, Michael Schade, Thomas Hampson
transmisja na żywo odbyła się 20.12.2008


XIII tydzień | 9-15.06.2020

„Łaskawość Tytusa”
Wolfgang Amadeus Mozart
dyryguje Harry Bicket
obsada: Lucy Crowe, Barbara Frittoli, Elīna Garanča, Kate Lindsey, Giuseppe Filianoti
transmisja na żywo odbyła się 1.12.2012

„Jolanta” i „Zamek Sinobrodego”
Piotr Czajkowski | Béla Bartók
dyryguje: Valery Gergiev
obsada: „Jolanta” – Anna Netrebko, Piotr Beczała, „Zamek Sinobrodego” – Nadja Michael, Mikhail Petrenko
transmisja na żywo odbyła się 14.02.2015

„Jaś i Małgosia”
Engelbert Humperdinck
dyryguje: Vladimir Jurowski
obsada: Christine Schäfer, Alice Coote, Rosalind Plowright, Philip Langridge, Alan Held
transmisja na żywo odbyła się 1.01.2008

„Duchy Wersalu”
John Corigliano
dyryguje: James Levine
obsada: Teresa Stratas, Renée Fleming, Marilyn Horne, Graham Clark, Gino Quilico, Håkan Hagegård
transmisja na żywo odbyła się 19.01.1992

„Operowa Gala z domów gwiazd Met”
koncert 42 artystów związanych z Met Opera
transmisja na żywo odbyła się 25.04.2020

„Rodelinda”
Georg Friedrich Händel
dyryguje: Harry Bicket
obsada: Renée Fleming, Stephanie Blythe, Andreas Scholl, Iestyn Davies, Joseph Kaiser, Shenyang
transmisja na żywo odbyła się 3.12.2011


XIV tydzień | 16-22.06.2020

„Armida”
Gioacchino Rossini
dyryguje Riccardo Frizza
obsada: Renée Fleming, Lawrence Brownlee, John Osborn, Barry Banks, Kobie van Rensburg
transmisja na żywo odbyła się 1.05.2010

„Semiramida”

Gioacchino Rossini
dyryguje Maurizio Benini
obsada: Angela Meade, Elizabeth DeShong, Javier Camarena, Ildar Abdrazakov, Ryan Speedo Green
transmisja na żywo odbyła się 10.03.2018

„Ifigenia na Taurydzie”
Christoph Willibald Gluck
dyryguje Patrick Summers
obsada: Susan Graham, Plácido Domingo, Paul Groves
transmisja na żywo odbyła się 26.02.2011

„Moc przeznaczenia”
Giuseppe Verdi
dyryguje James Levine
obsada: Leontyne Price, Giuseppe Giacomini, Leo Nucci, Bonaldo Giaiotti
transmisja na żywo odbyła się 24.03.1984

„Akhnaten”
Philip Glass
dyryguje Karen Kamensek
obsada: Dísella Lárusdóttir, J'Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Aaron Blake, Will Liverman, Richard Bernstein, Zachary James
transmisja na żywo odbyła się 23.11.2019

„Satyagraha”

Philip Glass
dyryguje Dante Anzolini
obsada: Rachelle Durkin, Richard Croft, Kim Josephson, Alfred Walker
transmisja na żywo odbyła się 19.11.2011


XV tydzień | 23-29.06.2020

„Traviata”
Giuseppe Verdi
dyryguje Nicola Luisotti
obsada: Sonya Yoncheva, Michael Fabiano, Thomas Hampson
transmisja na żywo odbyła się 11.03.2017

„Doctor Atomic”

John Adams
dyryguje Alan Gilbert
obsada: Sasha Cooke, Thomas Glenn, Gerald Finley, Richard Paul Fink
transmisja na żywo odbyła się 8.11.2008

„Samson i Dalila”

Camille Saint-Saëns
dyryguje Sir Mark Elder
obsada: Elīna Garanča, Roberto Alagna, Laurent Naouri, Elchin Azizov, Dmitry Belosselskiy
transmisja na żywo odbyła się 20.10.2018

„Manon”
Jules Massenet
dyryguje Maurizio Benini
obsada: Lisette Oropesa, Michael Fabiano, Carlo Bosi, Artur Ruciński, Brett Polegato, Kwangchul Youn
transmisja na żywo odbyła się 26.10.2019

„Napój miłosny”
Gaetano Donizetti
dyryguje James Levine
obsada: Kathleen Battle, Luciano Pavarotti, Juan Pons, Enzo Dara
transmisja na żywo odbyła się 16.11.1991

„Kopciuszek”
Jules Massenet
dyryguje Bertrand de Billy
obsada: Kathleen Kim, Joyce DiDonato, Alice Coote, Stephanie Blythe, Laurent Naouri
transmisja na żywo odbyła się 28.04.2018

„Czarodziejski flet”
Wolfgang Amadeus Mozart
dyryguje James Levine
obsada: Golda Schultz, Kathryn Lewek, Charles Castronovo, Markus Werba, Christian Van Horn, René Pape
transmisja na żywo odbyła się 14.10.2017


XVI tydzień | 30.06-6.07.2020

„Córka pułku”
Gaetano Donizetti
dyryguje Enrique Mazzola
obsada: Pretty Yende, Stephanie Blythe, Javier Camarena, Maurizio Muraro, Kathleen Turner
transmisja na żywo odbyła się 2.03.2019

„Walkiria”
Richard Wagner
dyryguje James Levine
obsada: Hildegard Behrens, Jessye Norm

„Nos”
Dmitry Shostakovich
dyryguje Pavel Smelkov
obsada: Andrey Popov, Alexander Lewis, Paulo Szot
transmisja na żywo odbyła się 26.10.2013

„Carmen”

George Bizet
dyryguje Pablo Heras-Casado
obsada: Anita Hartig, Anita Rachvelishvili, Aleksandrs Antonenko, Ildar Abdrazakov
transmisja na żywo odbyła się 1.11.2014

„Don Giovanni”
Richard Mozart
dyryguje Fabio Luisi
obsada: Marina Rebeka, Barbara Frittoli, Mojca Erdmann, Ramón Vargas, Mariusz Kwiecień, Luca Pisaroni, Štefan Kocán
transmisja na żywo odbyła się 29.10.2011

„Don Pasquale”
Gaetano Donizetti
dyryguje Nicola Rescigno
obsada: Beverly Sills, Alfredo Kraus, Håkan Hagegård, Gabriel Bacquier
transmisja na żywo odbyła się 11.01.1979

„Dziewica z jeziora”
Gioacchino Rossini
dyryguje Michele Mariotti
obsada: Joyce DiDonato, Daniela Barcellona, Juan Diego Flórez, John Osborn, Oren Gradus
transmisja na żywo odbyła się 14.03.2015


XVII tydzień | 7-13.07.2020

„Cyganeria”
Giacomo Puccini
dyryguje Marco Armiliato
obsada: Sonya Yoncheva, Susanna Phillips, Michael Fabiano, Lucas Meachem, Alexey Lavrov, Matthew Rose
transmisja na żywo odbyła się 24.02.2018 

„Trubadur”
Giuseppe Verdi
dyryguje James Levine
obsada: Éva Marton, Dolora Zajick, Luciano Pavarotti, Sherrill Milnes
transmisja na żywo odbyła się 15.10.1988

„Così fan tutte”
Wolfgang Amadeus Mozart
dyryguje James Levine
obsada: Susanna Phillips, Isabel Leonard, Danielle de Niese, Matthew Polenzani, Rodion Pogossov, Maurizio Muraro
transmisja na żywo odbyła się 26.04.2014

Wieści z Ratusza | 10.07 czytaj więcej...

dzisiaj

lipiec 2020
  P W Ś C P S N
27 1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)