Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Wielkie monologi z Teatru STU w Krakowie

od: do:

17-18 września 2013 roku w kościele św. Zofii w Bobowej został zarejestrowany spektakl zrealizowany w Teatrze STU w Krakowie, ze scenariuszem i w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, z muzyką Zbigniewa Preisnera, w wykonaniu Jerzego Treli, pt. „Wielkie monologi”.

Najsłynniejsze polskie monologi romantyczne złożyły się na „portret wielokrotny” Jerzego Treli – wybitnego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego.

Raz jeszcze Konrad Mickiewicza wadził się z Bogiem, a ten Wyspiańskiego – ponownie przyszedł z daleka, by zmierzyć się z innym czasem i innymi problemami...
 
Nieprzemijające piękno i aktualność tekstów Wyspiańskiego, Mickiewicza i Norwida uobecniły się w opowieści nie tylko o doświadczeniu narodu ale i intymnej historii aktora i jego artystycznej drogi.

Kunsztowna romantyczna fraza zabrzmiała z towarzyszeniem muzyki Zbigniewa Preisnera w wykonaniu Józefa Skrzeka i Konrada Mastyło, a całości dopełnił śpiew Teresy Salgueiro i chóru w składzie: Jan Mędrala, Sławomir Biernat, Józef Dwojak, Kamil Barczewski, Stanisław Drużkowski, Marek Półtorak.

Wykorzystano fragmenty monologów ze spektakli w reżyserii Konrada Swinarskiego i Jerzego Grzegorzewskiego, wiersz „Fortepian Szopena” Cypriana Kamila Norwida oraz teksty songów na podstawie Biblii Tysiąclecia, cytaty z Jana Pawła II i Zbigniewa Herberta w opracowaniu Zbigniewa Preisnera.

Słowo i muzyka zjednoczyły się, by ocalić w „misterium pamięci” ulotną sztukę Teatru.

1. Otwarcie
2. Idę z daleka /„Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego/
3. Z daleka idę
4. Pamiętam, niegdyś wchodziłem... /„Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego/
5. Mądrość
6. Znałem go będąc dzieckiem... /„Dziady” Adama Mickiewicza/
7. Wstąp tutaj
8. No, ja winien tej śmierci... /„Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego/
9. „Fortepian Szopena” Cypriana Kamila Norwida
10. Epitafium
11. Wielka improwizacja /„Dziady” Adama Mickiewicza/
12. Nie lękaj się
13. Chcę żeby w letni dzień... /„Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego/
14. Ofiarowanie

„Wielkie monologi”


odbyło się:

„Wędrowanie”
reżyseria: Krzysztof Jasiński


Wiosna, ach to Ty! - wyniki konkursu literackiego „Wiosna, ach to Ty!” to tytuł spontanicznego, wiosennego konkursu literackiego, którego motywem przewodnim była wiosna. Cieszymy się, że ta piękna pora roku uskrzydliła wielu autorów, którzy przedstawili nam swoje wiosenne emocje:)  Dziękujemy za nadesłane prace i ...czytaj więcej...
czerwiec 2020
  P W Ś C P S N
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)