Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Zabij to i wyjedź z tego miasta PRZEDPREMIERA

od: do:

Animacja Mariusza Wilczyńskiego dla dorosłych "Zabij to i wyjedź z tego miasta" to dużo więcej niż film.

To 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Reżyser wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Film - zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach - staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. 

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency "Zabij to i wyjedź z tego miasta" może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka, Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka. Fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. Film powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami - sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, film działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

produkcja: Polska 2020
gatunek: animacja
dozwolony: od 13 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D 
czas trwania: 88 minut
reżyseria: Mariusz Wilczyński
scenariusz: Mariusz Wilczyński
głosy: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka, Małgorzata Kożuchowska
premiera: 22.01.2021

Nagrody/Festiwale:
  • Berlinale 2020 - sekcja Encounters
  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2020 - Nagroda Specjalna Jury
  • MFF Nowe Horyzonty 2020 - film otwarcia
11-13.12.2020

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Na zdjęciu uczestnicy zajęć online z grupy żywego słowa Wierszobranie.plGrupa żywego słowa Wierszobranie.pl Grupa żywego słowa "Wierszobranie.pl" , działająca w Oświęcimskim Centrum Kultury, pracuje zdalnie nad swoim pierwszym wieczorem poezji pt. "Wędrówką życie jest człowieka" . W domach odbywają się próby czytane wybranych tekstów Stachury, Gałczyńskiego, Kozioł, Szymborskiej,...czytaj więcej...

dzisiaj

listopad 2020
  P W Ś C P S N
44 1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)