Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Zazdrość i medycyna | klasyka polskiego kina

od: do:

Scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza, wydanej zaledwie dwa lata przed kinową premierą. Akcja rozgrywa się w ostatnich tygodniach pierwszej wojny światowej w wielokulturowym galicyjskim miasteczku. Młody porucznik ułanów – Kiekeritz, w obliczu nieuleczanej choroby, zostaje odesłany „na tyły” do małej miejscowości w Karpatach. Tam, tęskniąc za sztuką i pełnym pasji dotychczasowym życiem rozmyśla nad sensem człowieczeństwa. Żyje pełnią życia. Wydarzenia ostatnich dni życia Kiekeritza zmieniają jednak jego postrzeganie świata, a jego własna, przepowiedziana śmierć skłania do głębokich przemyśleń. Film stanowi nie tylko obraz wojny i rozpadu monarchii austro-węgierkiej, ale opowiada o upadku elity, rozlicza z pierwotnych potrzeb ludzkich – miłości i zabijania.

„Czasami zastanawiałem się czy nie za bardzo wyprasowałem tego swojego bohatera. Kiekeritz był jednak postacią literacką, a nie wziętą z fotografii. Wiele razy też namawiałem Janusza, by właśnie w tę literackość szedł, by ją wydobywał, by grał symbolami. Zdjęcia do filmu realizowane były w Bieszczadach. Pejzaż „Lekcji martwego języka” osadzony jest w realiach, a jednocześnie sfotografowany jak metafora. Janusz nie bał się tego, czego już dziś w kinie nie ma: trwającego pejzażu” – opowiadał Olgierd Łukaszewicz, który wcielił się w głównego bohatera.

produkcja: Polska 1979
gatunek: dramat
czas trwania: 96 minut
reżyseria: Janusz Majewski
scenariusz: Janusz Majewski
zdjęcia: Zygmunt Samosiuk
muzyka: Andrzej Kurylewicz
obsada: Olgierd Łukaszewicz, Ewa Dałkowska, Małgorzata Pritulak, Gustaw Lutkiewicz, Juliusz Machulski, Marek Kondrat

  „Zazdrość i medycyna”

   Czy wiesz, że... Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim „Hajduki” działa nieprzerwanie od ponad 50 lat . W październiku 2018 roku odbyły się jubileuszowe koncerty z okazji 50-lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca „Hajduki” działającego w ...czytaj więcej...
czerwiec 2020
  P W Ś C P S N
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)