Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

W poszukiwaniu Haydna - Wielcy kompozytorzy

od: do:

27 lipca 2020 roku o godzinie 18:30 w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury zostanie zaprezentowany, w ramach wydarzenia specjalnego, z cyklu "Wielcy kompozytorzy", film dokumentalny pt. "W poszukiwaniu Haydna".

Phil Grabsky - autor popularnej serii "Wystawa na ekranie" - tropi tajemnice życia i twórczości Josepha Haydna w filmie z serii "W poszukiwaniu...". Inne poświęcone są Mozartowi, Chopinowi i Beethovenowi.

Ta biografia Haydna - jednego z twórców klasycyzmu w muzyce, kompozytora, którego podziwiał zarówno Mozart, jak i Beethoven - to wizualny i muzyczny fenomen kina dokumentalnego.

Phil Grabsky rozmawia z największymi wykonawcami muzyki Haydna. Rezultaty tych rozmów rzucają nowe światło na życie i twórczość muzycznego geniusza końca epoki baroku. Haydn był bardzo płodnym kompozytorem. Stworzył ponad 100 symfonii, 64 kwartety, 16 oper, 51 sonat fortepianowych oraz oratoria "Stworzenie" i "Pory roku". Był nauczycielem Beethovena i nadwornym kompozytorem książąt Esterházych.

Jedna z najbardziej znanych anegdotek o kompozytorze dotyczy kulisów powstania "Symfonii pożegnalnej". Kiedy książę odmówił "puszczenia na urlop" swojego ulubionego muzyka, ten skomponował właśnie "Symfonię pożegnalną". Podczas wykonywania utworu muzycy orkiestry, którą dyrygował Haydn, kolejno odkładali swoje instrumenty, gasili świecę oświetlającą ich nuty i w milczeniu schodzili z estrady. Aż na scenie pozostał sam dyrygent. Książę w mig zrozumiał aluzję i wysłał kompozytora na zasłużony odpoczynek.

Widzowie - dzięki zaprezentowanym w filmie niezwykle wnikliwym wywiadom z ekspertami, a także drobiazgowej analizie osobistych zapisków Haydna - zyskają ogromny wgląd nie tylko w twórczość, ale i życie artysty.

reżyseria, scenariusz: Phil Grabsky
wersja językowa: napisy
czas trwania: 108 minut

bilety: 25 zł (normalny), 22 zł (ulgowy), 20 zł (z Oświęcimską Kartą Rodziny i Oświęcimską Kartą Seniora)

Manon Lescaut - transmisja z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku The Metropolitan Opera w Nowym Jorku zaprasza online na powtórkowe pokazy spektakli operowych z cyklu Live in HD . Codziennie – od 17 marca – proponuje do obejrzenia operę ze swojego bogatego repertuaru. The Metropolitan Opera prezentuje zarówno spektakle najnowsze,...czytaj więcej...

dzisiaj

czerwiec 2020
  P W Ś C P S N
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)