Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

2 dni z EFF Integracja Ty i Ja 2018

od: do:

W dniach 5-6 września 2018 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyły się projekcje sześciu filmów - dokumentalnych i fabularnych - zgłoszonych do udziału w 15. Europejskim Festiwalu Filmowym "Integracja Ty i Ja", odbywającym się w dniach 4-8 września 2018 w Koszalinie, w ramach 2 dni z Europejskim Festiwalem Filmowym "Integracja Ty i Ja".

Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" - którego celem jest promocja idei integracji poprzez sztukę filmową, poruszającą problematykę niepełnosprawności w różnych jej aspektach - już od wielu przeciera szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze i przestrzeni społecznej. W festiwalu biorą udział filmy fabularne i dokumentalne zrealizowane przez zawodowych twórców oraz filmy amatorskie zrealizowane przez osoby niepełnosprawne lub z ich znaczącym wkładem twórczym i organizacyjnym.

W latach 2003-2017 podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja" zostało zaprezentowanych około 600 niezwykłych filmów z całego świata przybliżających wiedzę z czym osoby z niepełnosprawnością zmagają się w różnej od polskiej rzeczywistością, jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach pojęcia integracja, bariery, tolerancja. Laureatami festiwalu były, m.in. filmy: "W stronę morza" (reż. Alejandro Amenábar), "Motyl i skafander" (reż. Julian Schnabel), "Nietykalni" (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano), "Dziewczyna z szafy" (reż. Bodo Kox), "Chce się żyć" (reż. Maciej Pieprzyca), "Nasza klątwa" (reż. Tomasz Śliwiński).

Myśl przewodnia festiwalu zmienia się każdego roku - w 2017 roku brzmiała "Życie można zacząć wiele razy", w 2018 roku brzmiałą "Rodzina bez retuszu" - ale wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea - działanie na rzecz prawidłowo pojętej integracji społecznej.

Organizatorzy Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja"
- Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne
- Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela

program:

5.09.2018 / I blok projekcji

"The Unlimited House of Krip"
film dokumentalny, prod. Wielka Brytania 2018
reż. Garry Robson, Jane Farley, 28 minut

Film prezentuje świat mody z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Do prezentacji mody w Legendary House of Suarez Vogue Ball w Liverpoolu zostały zaproszone osoby niesłyszące. Firma podtrzymuje tradycje międzynarodowych domów mody, a jednocześnie prezentuje zupełnie nowe i wyjątkowe możliwości wprowadzając do swoich pokazów język migowy. Członkowie Unlimited House of Krip prezentują swoje doświadczenia i możliwości od prób do wyjścia na wybieg.

"Wszechwidzący/The All Seeing Blind"
film fabularny, prod. Turcja 2017
reż. Nuri Cihan Özdogan, 17 minut

Złoto Saddama - zdobycz z wojny w Iraku ukryte w bawełnie - jest szmuglowane do Turcji. Przemytnicy chcąc zapobiec kradzieży powiedzieli niewidomym robotnikom, że oczyszczają bawełnę z kamieni. Nie wiedzą, że wśród robotników jest ktoś, kto widzi...

"Niebo bez gwiazd/Sky Without Stars"
film dokumentalny, prod. Polska 2018
reż. Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, 52 minuty

To historia o niezwykłej relacji pomiędzy ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i 7-letnim synem, który staje się jego przewodnikiem. Robert uczy Gabrysia umiejętności potrzebnych mu w przyszłości, ponieważ to, co syn ogląda po raz pierwszy, ojciec prawdopodobnie widzi po raz ostatni.

"W czyimś łóżku/The Beds Of Others"
film fabularny, prod. Hiszpania 2018
reż. Jonay Garcia, 15 minut

Laura jest asystentką seksualną wspomagającą osoby z dysfunkcjami. Marco - jej partner, nie akceptuje tego zajęcia. Być może jedyną rzeczą, której potrzebujemy w życiu jest czułość.

6.09.2018 / II blok projekcji

"Janka"
film dokumentalny, prod. Polska 2018
reż. Adela Kaczmarek, 52 minuty

To intymny portret Janiny Ochojskiej - szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Teraźniejszość przeplata się w filmie ze wspomnieniami z dzieciństwa, a zdjęcia z animacją i archiwaliami 16 mm. We wczesnym dzieciństwie bohaterka zachorowała na polio. Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, ale także wyjątkowa edukacja poza domem ukształtowały jej silną osobowość. Janka została astronomem, jednak dzięki nieoczekiwanym podróżom i poznanym ludziom odkryła swoje prawdziwe powołanie.

"Podróż do cudotwórcy/Journey To The Miracle Man"
film dokumentalny, prod. Dania 2018
reż. Lisa Vipola, Fabian Wigren, 65 minut

Z nadzieją, ale i z wątpliwościami Fabian i Lisa wyruszają w podróż, która zmieni ich spojrzenie na świat. W małej wiosce Abadiânia w Brazylii mieszka John od Boga - jeden z najlepszych uzdrowicieli na świecie. Lisa i Fabian mają coś wspólnego - obydwoje cierpią na przewlekłe i nieuleczalne choroby. Fabian od dziecka choruje na reumatyzm. U Lisy w wieku 20 lat zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Jest zmęczona akceptowaniem swojej choroby i pragnie zmiany. Kiedy nawiązuje kontakt z kobietą, która organizuje wycieczki do cudotwórcy, dostrzega możliwość całkowitego uleczenia. Fabian nie jest przekonany, ale daje się namówić. Pytaniem jest czy cudotwórca jest wybawcą wszystkich, którzy go odwiedzili i czy trzeba wierzyć by zostać uleczonym?

wstęp wolnyWieści z Ratusza | 24.09 Wieści z Ratusza czytaj więcej...

dzisiaj

wrzesień 2021
  P W Ś C P S N
35 1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)