Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

20. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

od: do:

8 stycznia 2012 roku po raz dwudziesty zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finał poświęcony był ratowaniu życia wcześniaków oraz pomocy dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Hasło finału brzmiało: "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą".

Oświęcimski sztab - działający w Oświęcimskim Centrum Kultury - zebrał tego dnia 82.626,87zł obcą walutę wymienialną (dolary, euro, funty), walutę z innych krajów oraz kilka sztuk biżuterii. Dla porównania - w 2011 roku, podczas 19. Finału zebraliśmy w Oświęcimiu 70.742,49zł.

W dzień finału ponad 170 wolontariuszy wyruszyło z puszkami na miasto. Była to młodzież z oświęcimskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wolontariusze indywidualni, którzy kwestowali w różnych rejonach miasta oraz w Harmężach, Brzezince, Grojcu, Rajsku i Włosienicy. Do zbiórki włączyło się również Przedszkole Samorządowe w Rajsku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Oświęcimiu, Szkoły Podstawowej z Poręby Wielkiej oraz uczniowie Gimnazjum Gminnego i Szkoły Podstawowej w Polance Wielkiej. Oprócz ulicznej kwesty w Polance odbyła się również licytacja. W sumie w Polance zebrano ponad 8 tysięcy złotych. W finał zaangażował się również Aksam Unia Oświęcim. Podczas meczu hokejowego pomiędzy Aksam Unia Oświęcim i Comarch Cracovia odbyła się licytacja, zbiórka pieniędzy wśród widzów, jak również wśród zawodników obu drużyn biorących udział w rozgrywce.

W holu Oświęcimskiego Centrum Kultury od godzin porannych działał sklepik WOŚP-u, w którym można było kupić wiele ciekawych, interesujących, miłych dla oka przedmiotów. W sprzedaży były również losy, które wzięły udział w losowaniu wielkiego orkiestrowego tortu w kształcie serca i wielkiej wędzonej szynki, ufundowanych przez sponsorów. W holu działała również kawiarenka, w której można było się posilić chlebem z domowym smalcem lub świeżą szynką, słodkimi wypiekami oraz pyszną kawą i herbatą. Dzieci mogły tworzyć witraże, a ich buzie malowane były przez wolontariuszki. Rano odbyła się projekcja filmów dla całej rodziny - animacji i krótkich fabuł - w ramach retrospektywy 4.Festiwalu Filmów Dziecięcych "Galicja 2011". Orkiestrze towarzyszyła przez cały dzień grupa paramilitarna, której członkowie uzbrojeni "po zęby" wzbudzali duże zainteresowanie nie tylko dzieci. Grupa dała również pokaz zatrzymania przestępców. Również koło południa przed budynkiem Oświęcimskiego Centrum Kultury odbył się happening z udziałem młodzieży oświęcimskich szkół, która przygotowała barwny napis "20 WOŚP", który został z ich udziałem ułożony i sfilmowany oraz sfotografowany z wysokości 40 metrów nad ziemią dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, która przybyła do sztabu WOŚP dwoma wozami bojowymi. Kolorowy napis znalazł się później w sali widowiskowej OCK, gdzie odbył się koncert zespołów muzycznych, w którym zagrali: Krzywa Alternatywa, Jan Zatos, Dum Dum, Joined/ex twotones i Ratels. Koncert poprowadzili przedstawiciele dwóch pokoleń - charyzmatyczny, legendarny "Dziki", który otrzymał pamiątkowy dyplom za wieloletnią współpracę podczas orkiestrowych finałów oraz 10-letni Mikołaj. Dzikiemu w przerwach pomiędzy występami zespołów towarzyszył tajemniczy gitarzysta Tadek. Podczas koncertu odbyła się licytacja orkiestrowych gadżetów oraz przedmiotów przekazanych przez Edytę Smoleń - mamę dziecka chorego na cukrzycę.

O godzinie 20:00, jak w całej Polsce, zaświeciło pełnym blaskiem "Światełko do nieba". Sztuczne ognie przygotowane przez firmę "Surex" z Bielska-Białej olśniły licznie zebranych, mimo deszczu, mieszkańców miasta przed Oświęcimskim Centrum Kultury.

Nad bezpieczeństwem wolontariuszy czuwali policjanci Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz strażnicy miejscy Komendy Straży Miejskiej w Oświęcimiu.

Maszynę do liczenia bilonu użyczył dla sztabu Bank Spółdzielczy w Zatorze.

Finał wsparli:
Fabryka Maszyn i Urządzeń "Omag", Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Plantpol Zaborze, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Agena", Mięsa i wędliny "Hat-Pol" Babice, Studio Językowe "Tutor", Akademia Nauki, Cukiernia Alfred Kołaczek, Cukiernia Ksenia Malik i Augustyn Malik, Piekarnia-Cukiernia Robert Tyran, Restauracja "Skorpion", Restauracja "Meksykańska", Sklep "Grażyna" - biżuteria i zegarki, Portal Oświęcimskiej Przedsiębiorczości www.biznesoswiecim.pl/.

Organizator Finału w Oświęcimiu - Oświęcimskie Centrum Kultury - składa wszystkim ludziom dobrego serca serdeczne podziękowania.

20. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2012 galeriaStrona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 9 online 19 września 2023 roku został wydany wrześniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 17 października 2023 roku . ...czytaj więcej...
wrzesień 2023
  P W Ś C P S N
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)