Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

30 x kolor - wystawa malarstwa Sylwii Wenskiej

od: do:

kolorowy collage składający się z wielu elementów - zwierząt, serca. itp, tytuł wystawy i nazwisko autorki

W dniach od 22 grudnia 2021 roku do 23 stycznia 2022 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była wystawa malarstwa Sylwii Wenskiej pt. "30 x kolor".

Sylwia Wenska - absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i pracuje w Tarnowie. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, projektowaniem i wykonywaniem kostiumów scenicznych oraz elementów scenografii.

Od kilku lat, w swojej aktywności artystycznej, skupia się głównie na rysunku i malarstwie. Wykonuje duże rysunki kredkami oraz obrazy akrylowe. Są to alegoryczne portrety, wizerunki zwierząt - ptaków, owadów, ryb. Prace posiadają intensywną kolorystykę i duży format. Ze względu na spory obszar inspiracji artystycznych swoje prace umieszcza w odrębnych cyklach malarskich ("Dziewczyna o niebieskich włosach", "Entomofobia", "Aquarium", "Balans", "Portrety Niebieskie", "Dollsy", "Ikonostas", "Szare ogrody", "Polityka"), które subtelnie dotykają bardzo różnych tematów, problemów, idei. Delikatnie zaznaczają się wątki religijne, ekologiczne czy ostatnio polityczne. Te treści ubrane są w mocny kolor i rysunek, czasem lewitujący w kierunku komiksu, pop-artu czy mangi.

Wybrane wystawy:
2019 "Zwierzoduchy" - wystawa indywidualna, Mościckie Centrum Sztuki, Tarnów
2021 "Kobieca strona sztuki" - wystawa zbiorowa, Defabryka, Warszawa
2021 "Artnumber 23" - wystawa zbiorowa (wirtualna), Londyn
2021 "Salon" - wystawa zbiorowa, BWA, Tarnów
2021 35 lecie ZPAP PSU Okręg Opole - wystawa zbiorowa, Galeria Sztuki Współczesnej, Opole"30 x kolor" to moja pierwsza taka duża wystawa malarstwa. Planując ją myślałam o nazwaniu jej po prostu "Malarstwo - Sylwia Wenska", jednak gdy ułożyłam już koło siebie wszystkie prace, tytuł wystawy stał się oczywisty. W epicentrum szarości, w czasie, gdy wokół nas natura gubi wszystkie kolory, w szarym, covidowym czasie, pełnym wcale nie kolorowych konfliktów, problemów oddaje w Państwa ręce - niczym szczepionkę na szarość, trzydzieści kilka płócien kipiących kolorem.

Obrazy prezentowane na wystawie należą do kilku, różnych cykli malarskich. Wszystkie powstały w latach 2020-2021.

Najliczniej reprezentowany jest tutaj cykl malarski "Balans". Obrazy tego cyklu to najogólniej mówiąc rozważania o równowadze, pojawiają się w nich postacie z cyrku - tancerka, akrobata, magik, klaun, ale też nosorożec czy żyrafa. Cechą charakterystyczną dla tych prac jest nieprzypadkowa kolorystyka - piekielne czerwienie kontra niebiańskie błękity ścierające się na płótnie w poszukiwaniu optycznej równowagi. Każdy z obrazów ma swoją opowieść, nie będę jednak opisywać ich tak szczegółowo - nie chcę psuć możliwości indywidualnego, własnego odbioru.

Kolejny cykl malarski to "Dolsy". Na wystawie jest tylko kilka obrazów z tej serii, reszta znajduje się już u prywatnych kolekcjonerów. "Dolsy" to wbrew tytułowi, nie są wcale obrazami do pokoju dziecięcego. Lalka, nasze ludzkie alter ego, czy jak powiedzielibyśmy dzisiaj nasz awatar, doskonale, czasem lepiej niż portret wyraża  ludzkie uczucia i emocje. Każda z moich lalek ma swój atrybut - rybę, ślimaki, flamingi. Zwierzęta dopełniają treść obrazu. Cykl malarski "Dolsy" pozostaje otwarty, cały czas wracam do motywu lalek - nowe prace z tego cyklu są już nieco inne ("Biała Królowa" 2021, "Czarna królowa" 2021), ale nadal ten temat jest dla mnie interesujący.

Na wystawie znajdziecie Państwo kilka prac z cyklu malarskiego "Aureole". "Aureole" to głównie portrety, ale nie tylko, na których umieszczam złotą aureolę w różnych kształtach - półkoliste, w kształcie gwiazdy czy trójkąta. W tradycji malarskiej aureola to symbol świętości, czegoś nadprzyrodzonego, nadanie wagi tematowi czy osobie. Tradycje malarstwa europejskiego tkwią zasiane w nas głęboko, odzywają się niespodzianie w wyobraźni i dają nieoczekiwane efekty. Przy okazji pisania o tym cyklu pozwolę sobie napisać kilka słów na temat jednego z obrazów. Tak jak wspominałam wcześniej, każdy obraz to jakaś historia, której nie opowiadam, nie chcąc narzucać oglądającym jakiejś konkretnej interpretacji obrazu. Tu zrobię wyjątek, gdyż w przypadku tej pracy opowieść wydaje mi się dość ciekawa. Chodzi o obraz z cyklu "Aureole" występujący na wystawie pod skróconym tytułem "Portret z gęsią". Pełny tytuł to "Portret z gęsią - święta Joanna od mody". Inspiracją do namalowania tej pracy była piękna, modowa sesja fotograficzna autorstwa fotografa Macieja Nowaka dla kolekcji polskiego duetu projektantów Paprocki-Brzozowski. Sesja ta odbyła się na Sycylii, a wspaniała modelka to Joanna Horodyńska, od lat edukująca "modowo" Polaków.

Kilka obrazów na wystawie należy do cyklu "Dziewczyna o niebieskich włosach", to seria pastelowych, kobiecych portretów - delikatnych, trochę romantycznych. Na wystawie jest ich tylko trzy, cykl liczy kilkanaście prac. Zapraszam do obejrzenia pozostałych prac na moje konto instagramowe @sylwia.wenska czy fanpage na Facebooku Sylwia Wenska Art.

Na koniec najbardziej kolorowy, a wręcz zjadliwie kolorowy, najnowszy cykl malarski "Polityka". Cykl rozpoczęty latem 2021 roku, to prace o dużych rozmiarach i mocnej, jasnej kolorystyce. Każdy z trzech prezentowanych na wystawie obrazów zawiera moje refleksje na tematy aktualne, jako osoby apolitycznej, jednak żyjącej tu i teraz. Mój ulubiony obraz z tej serii to "Pieski tydzień". Tytuł ten w mowie potocznej oznacza tydzień słaby, pełen komplikacji. Na obrazie jest ten sam fioletowy labrador, namalowany siedem razy. Za każdym razem z innej strony, odwrócony, raz do góry, raz do dołu - raz w całości, a raz tylko głowa - jak w polityce.

Życzę wszystkim oglądającym moje prace miłej chwili relaksu i dawki kolorowego optymizmu na resztę zimy. Wszystkie obrazy na wystawie są dostępne do kupienia - kontakt mailowy [email protected]

Sylwia WenskaWieści z Ratusza | 29.09 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
październik 2023
  P W Ś C P S N
39 1
40 2 3 4 5 6 7 8
41 9 10 11 12 13 14 15
42 16 17 18 19 20 21 22
43 23 24 25 26 27 28 29
44 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)