Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Ceramiczne dialogi

od: do:

Ilustracje w galerii artykułu prezentują wybrane prace powstałe XIII Ogólnopolskiego Pleneru Ceramiczne dialogi - prace eksponowane podczas wystawy
W dniach od 1 października do 7 listopada 2020 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była poplenerowa wystawa XIII Ogólnopolskiego Pleneru "Ceramiczne dialogi", dla nauczycieli szkół plastycznych, organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.

Wystawę obejrzeć można było również od lutego do marca 2021 roku.

Od 2001 roku w pracowniach Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu odbywają się cyklicznie ogólnopolskie plenery adresowane do nauczycieli rzeźby i ceramiki ze szkół plastycznych pn. "Ceramiczne dialogi".

W XIII edycji pleneru w 2019 roku uczestniczyli artyści z Rzeszowa, Krakowa, Katowic, Tychów, Sosnowca, Radomia, Bochni i Nowego Wiśnicza.

autorzy prac:
Beata Będkowska-Salbert
, Krzysztof Brzuzan, Anna Hass-Brzuzan, Wojciech Hyży, Urszula Kaczmarczyk, Agnieszka Karecka, Danuta Kurdziel-Kasprzyk, Henryk Kopańczyk, Paulina Kobiela, Sławomir Nitendel, Mirosław Rekieć, Andrzej Strach, Barbara Studziżba, Jacek Michał Szpak, Monika Tohl, Michał Wąsacz.

Artyści-pedagodzy uczestniczący w plenerze to osoby o różnym doświadczeniu. Jedni to debiutanci stawiający pierwsze kroki w materii ceramiki, inni to twórcy z dużym doświadczeniem.

Plener stworzył im doskonałe warunki do twórczej konfrontacji i wymiany doświadczeń. Wszyscy oni realizowali indywidualne programy twórcze wykorzystując zróżnicowane właściwości gliny, posługiwali się różnorodnymi technikami zdobniczymi w tym efektownymi szkliwami, które nadawały niepowtarzalny wygląd ich pracom. Tak szerokie możliwości powodują, że wielu artystów sięga po glinę z dużym upodobaniem.

Tworzywo ceramiczne towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest dla artystów materiałem, z którego tworzą przedmioty użytkowe i dekoracyjne, a także dzieła unikatowe, rzeźbiarskie, o ogromnej rozmaitości form od niewielkich po monumentalne, od podkreślających charakter tworzywa po zaprzeczających materiałowi, z którego powstają.

Z masy ceramicznej można praktycznie zrobić wszystko. Można uwydatnić jej miękkość i plastyczność, jak i stworzyć złudzenie innego materiału poprzez odpowiednie uformowanie i użycie koloru. Praca z gliną wymaga pewnej dyscypliny technicznej i doświadczenia, ale i tak efekt nie zawsze da się dokładnie przewidzieć.

Dlatego każdy twórca oczekuje z niecierpliwością otwarcia pieca. Chce się bowiem jak najszybciej przekonać czy jego realizacja wygląda zgodnie z zamierzeniem, czy niemile się rozczaruje, czy też będzie pozytywnie zaskoczony.

Można powiedzieć, że ceramika to współpraca człowieka z czterema żywiołami. Sama glina to przecież rodzaj ziemi, która staje się plastyczna dzięki wodzie. Powietrze potrzebne jest, aby glina wyschła i nadany ręką człowieka kształt się zachował. Konieczne jest jeszcze działanie ognia, aby ostateczny wygląd ceramicznego dzieła został utrwalony.

W ramach pleneru odbył się panel dyskusyjny na temat powiązania koloru z formą ceramiczną. Wszyscy w konkluzji zgodzili się co do faktu, że kolor w ceramice jest bardzo ważny. Konieczne jest zatem staranne i przemyślane jego użycie, aby doskonale współdziałał z formą dzieła. Zaprezentowany przez komisarza pleneru Henryka Kopańczyka bogaty zestaw próbek szkliw, angob, barwników i farb ceramicznych umożliwił twórcom dobranie odpowiedniej kolorystyki do charakteru ich prac.

Plener się zakończył - dialog pozostał.

Po rozmowach i dyskusjach artystów, po ich wewnętrznym dialogu twórca - materia - dzieło przyszedł czas na dialog z publicznością, która mamy nadzieję zaszczyci wernisaże, finisaże i wystawy prac powstałych w trakcie XIII Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego "Ceramiczne dialogi" w Nowym Wiśniczu w 2019 roku.

komisarz pleneru: Henryk Kopańczyk
uczestnik pleneru: Agnieszka Kareckana ilustracji collage z plakatów z imprezWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż online https://ock.systembilet...czytaj więcej...
wrzesień 2023
  P W Ś C P S N
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)