Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Chrzest Polski w ilustracjach

od: do:

W dniach od 10 do 30 listopada 2016 roku (wernisaż 10 listopada o godzinie 11:30) w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była wystawa prac powstałych podczas Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów, który odbył się w 2015 roku w Krasnobrodzie, pt. "Chrzest Polski w ilustracjach".

Autorami ponad 100 ilustracji prezentowanych na wystawie są wybitni polscy artyści - laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie "polskiej szkoły ilustracji", którzy od ponad trzydziestu lat przyjeżdżają do Krasnobrodu na środowiskowe spotkania twórcze - Ogólnopolskie Plenery i Warsztaty Ilustratorów. W 2015 roku tematem spotkania artystów była 1050. rocznica Chrztu Polski. Zestaw prac został wzbogacony również o ilustracje z wcześniejszych edycji warsztatów, w tym o dzieła zmarłego w 2014 roku profesora Janusza Stannego - wybitnego artysty, wychowawcy kilku pokoleń ilustratorów, który przez wiele lat otaczał opieką artystyczną plenery i warsztaty organizowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury.

Źródłem wiedzy i inspiracji dla artystów były średniowieczne kroniki, podania i legendy oraz dzieła wybitnych polskich pisarzy, poetów, myślicieli, z których w większości pochodzą teksty zamieszczone pod ilustracjami.

Wystawie towarzyszy album, z pracami prezentowanymi na wystawie, do którego wstęp napisał prof. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego - autor książki "966. Chrzest Polski".  

Autorzy prac prezentowanych na wystawie: Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Andrzej Heidrich, Mikołaj Kamler, Zbigniew Kołaczek, Donat Kowalski, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Dorota Łoskot-Cichocka, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Marian Nowiński, Leszek Ołdak, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Anna Sędziwy, Katarzyna Stanny, Janusz Stanny, Mieczysław Wasilewski, Elżbieta Wasiuczyńska, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń, Halina Zakrzewska-Zaleska.

ilustracja - okładka albumu - Bogusław Orliński "Chrzest Polski"


logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury wznowiło sprzedaż biletów na przeniesione wydarzenia zaplanowane od września oraz rozpoczęło sprzedaż biletów na wybrane powakacyjne wydarzenia premierowe . Bilety na niektóre przedsięwzięcia dostępne są w sprzedaży wyłącznie poza Oświęcimskim...czytaj więcej...

dzisiaj

wrzesień 2021
  P W Ś C P S N
35 1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)