Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Dotknięcie Anioła

od: do:

Henryk Schönker urodził się w 1931 roku w Krakowie w rodzinie artysty malarza Leona Schönkera. W 1937 roku rodzina przeniosła się do Oświęcimia. Ojciec autora był ostatnim przewodniczącym gminy żydowskiej w Oświęcimiu. Wspomnienia Henryka Schönkera to niezwykła historia rodziny ocalałej z Holokaustu. Wstrząsające świadectwo, niewiarygodny zapis pamięci cudem ocalałego wówczas małego chłopca. To opowieść o wyjątkowych zbiegach okoliczności i ogromnej woli przeżycia towarzyszących Schönkerom od ucieczki z Oświęcimia poprzez pobyty w Krakowie, Wieliczce, Tarnowie, Bochni aż do ewakuacji z obozu w Bergen-Belsen.


Niezwykła historia Henryka Schönkera, opowiedziana w książce "Dotknięcie Anioła" stała się kanwą filmu pod tym samym tytułem. Scenariusz napisał i film wyreżyserował Marek Tomasz Pawłowski. Producentami obrazu są: Zoyda Art Production, TVP 1, niemiecka stacja WDR, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Media Programme w Brukseli.

Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy w Auschwitz-Oświęcimiu można było uratować tysiące Żydów ze Śląska, zanim powstała idea najokrutniejszego z obozów śmierci? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć się pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością? Henryk Schönker - syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów. Zanim zrodziła się idea obozu Auschwitz-Birkenau - jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schönker - ojciec bohatera filmu. Tysiące ludzi w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim.

Schönker wezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego działania. Niestety, na skutek obojętności świata idea legalnej emigracji legła w gruzach. Dziś Henryk Schönker wraca w ruiny rodzinnej rezydencji, które niosą echa tamtych wydarzeń. Zdjęcia do filmu nagrywane były w autentycznych wnętrzach Oświęcimia, Krakowa, Wieliczki, Bochni i Tarnowa. Większość z budynków uległa zniszczeniu w kilka miesięcy potem. Miejsca ważne dla historii zdążyły jeszcze oddać świadectwo minionych wydarzeń.    

Sam bohater filmu jest od czasu wojny kompletnie głuchy. "Straszliwe dźwięki mojego dzieciństwa zamknęły się we mnie jak w muszli. Pewnie dlatego straciłem słuch, abym nie mógł o nich zapomnieć" - mówi w filmie Henryk Schönker krocząc po śladach sześcioletniej gehenny wojennej. W filmie w postacie z przeszłości wcielili się zawodowi aktorzy oraz mieszkańcy Oświęcimia.

produkcja: Polska, Niemcy 2015
gatunek: opowieść dokumentalna
dozwolony: od 10 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 62 minuty
reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski
scenariusz: Marek Tomasz Pawłowski na podstawie wspomnień Henryka Schönkera
zdjęcia: Jacek Januszyk
muzyka: Michał Lorenc
bohater: Henryk Schönker

3-15.01.2015

Projekcje filmu odbyły się dzięki uprzejmości Małgorzaty Walczak - Zoyda Art Production.Wieści z Ratusza | 22.09 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
wrzesień 2023
  P W Ś C P S N
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)