Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Polsce 2015

od: do:

W dniach od 5 do 19 czerwca 2015 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbywały się przedpremierowe projekcje filmów - wielokrotnie nagradzanych na światowych festiwalach - w ramach Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów w Polsce 2015.

21. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, organizowany przez Fundację Działań Artystycznych i Filmowych "Ruchome Obrazy", odbywał się od 10 do 19 kwietnia 2015 roku w Warszawie. W programie festiwalu znalazło się 80 najlepszych filmów z festiwali w Cannes, Wenecji, San Sebastian, Berlinie i Sundance. Wśród nich były tytuły prezentowane już w Naszym Kinie, m.in.: "Xenia", "Serce lwa", "Zimowy sen", "Porwanie Michela Houellbecqa", "Obywatel", "Ida", "Między nami dobrze jest", "Mama", "Hardkor Disko", "Dzikie historie", "Bogowie", "Cuda", "Body/Ciało", "20000 dni na Ziemi", "Onirica", "Plemię".

Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością wśród warszawskiej publiczności, która wybiera najlepszy film festiwalu.

Od maja festiwal Wiosna Filmów wyruszył w podróż po Polsce i najlepsze filmy festiwalu można było obejrzeć w wybranych kinach w Polsce.

W programie festiwalu znalazły się filmy, które były najchętniej wybierane przez warszawską publiczność i które nie miały jeszcze polskiej premiery. W Naszym Kinie w Oświęcimiu można było obejrzeć 8 filmów: nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji szwedzki "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu", laureat wielu nagród i nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny mauretański "Timbuktu", nagrodzony w Turynie przez jury i publiczność węgierski "Sens życia oraz jego brak", nagrodzony przez publiczność w Mannheim-Heidelberg oraz w Pusan libański "Anioł", nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie rumuński "Aferim!", nagrodzony przez publiczność w Berlinie i zdobywcę Specjalnej Nagrody Jury w Sundance brazylijski obraz "Prawie jak matka", wysoko oceniony w Valladolid węgierski "Parking" oraz uhonorowany Nagrodą FIPRESCI w San Sebastian niemiecki "Feniks".

Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Polsce - Nasze Kino

5.06.2015 "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu"
(15l.), prod. Szwecja, Norwegia, Niemcy, Francja 2014, reż. Roy Andersson, 101 minut

Dwaj domokrążni sprzedawcy - Sam i Jonathan - jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla „Myśliwi na śniegu”, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu.

6.06.2015 "Timbuktu"
(15l.), prod. Francja, Mauretania 2014, reż. Abderrahmane Sissako, 100 minut

To obsypany wieloma nagrodami obraz okrzyknięty ważnym głosem w sprawie ekstremizmu religijnego - jednego z największych zagrożeń współczesnego świata. Reżyser prostymi środkami osiąga piorunujący efekt. Film przypomina o tym, jak groźna jest generalizacja, kiedy mowa o niebezpieczeństwach płynących z ekspansji radykalnego islamu. Akcja "Timbuktu" rozgrywa się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści, którzy narzucają mieszkańcom terrorystyczny reżim. Mieszkańcom nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów. Bohaterem filmu jest Kidane - pasterz i hodowca bydła. Pewnego dnia Issan - sierota, którym opiekuje się Kidane traci panowanie nad stadem. Jedna z krów niszczy sieci miejscowego rybaka, który w odwecie ją zabija. Wezwany na miejsce Kidane bierze pistolet, który nieoczekiwanie wypala i trafia rybaka. Po przypadkowym zabójstwie mężczyzna stanie się obiektem brutalnego prześladowania i upokorzenia.

10.06.2015 "Sens życia oraz jego brak"
(15l.), prod. Węgry 2014, reż. Gábor Reisz, 96 minut

Áron jest tuż przed trzydziestką i właśnie rzuciła go dziewczyna. Ma poczucie, że musi zupełnie zmienić swoją egzystencję. Dotąd życie z dnia na dzień, bez stałej pracy, wydawało się dobrym pomysłem. Teraz wyjazd za granicę stał się całkiem realny. Áronnie potrafi uciec przed myślami o byłej dziewczynie i niepokojem nadopiekuńczej matki. Bez wiedzy rodziców, z pomocą ich karty kredytowej, kupuje bilet do Portugalii. Ale przed wyjazdem poznaje kogoś i to spotkanie może okazać się dla niego decydujące. Szkoda, że spotkanie tej osoby ponownie może nie być takie proste...

13.06.2015 "Anioł"
(15l.), prod. Liban 2013, reż. Amin Dora, 100 minut

Małe, libańskie miasteczko, w którym dom stoi obok domu i wszyscy się dobrze znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Bo święty patron miasteczka bierze czynny udział w dyscyplinowaniu wiernych, wymierzając grzesznikom siarczyste policzki. Leba - nauczyciel muzyki, żeni się z sympatią z dzieciństwa - Larą. Sąsiedzi bardzo żywo interesują się ich małżeństwem i serdecznie współczują, gdy na świat po kolei przychodzą dwie córki. Wreszcie za trzecim razem rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi postanawiają zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Ale Leba i Lara nie zamierzają się poddać. I wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł, który zmieni życie wszystkich, którzy w niego uwierzą.

14.06.2015 "Aferim!"
(15l.), prod. Rumunia, Bułgaria, Czechy, Francja 2015, reż. Radu Jude, 108 minut

Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenia. I nawet, gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy...

15.06.2015 "Prawie jak matka"
(15l.), prod. Brazylia 2015, reż. Anna Muylaert, 114 minut

Val pracuje jako gosposia bogatej rodziny w Sao Paulo. Pierze, gotuje, sprząta i jest powiernicą 17-letniego Fabinho, którego matka nigdy nie ma dla niego czasu. Val sama ma córkę, ale nie widziała jej od lat. Zostawiła ją w rodzinnym mieście pod opieką krewnych. Niespodziewanie dziewczyna zapowiada swój przyjazd. Jessica jest teraz młodą, pewną siebie kobietą, ma zamiar studiować architekturę w Sao Paulo i nie przyjmuje do wiadomości relacji państwo-służba. Zamiast zamieszkać w pokoiku matki, zajmuje pokój gościnny, bierze co chce z lodówki, a nawet bawi się w basenie z Fabinho i jego przyjaciółmi. Krok po kroku, niegdyś nienaruszalne reguły domowe zaczynają się rozpadać wbrew woli Val. I w końcu, w środku awantury między matką a córką, wychodzi na jaw tajemnica Jessici..

18.06.2015 "Parking"
(15l.), prod. Węgry 2014, reż. Bence Miklauzič, 91 minut

Otoczony kilkoma zaniedbanymi budynkami plac w centrum Budapesztu. Okazyjnie parkuje tam kilka samochodów. Królem tego miejsca jest Legionnaire. Dla niego plac to centrum świata. Codziennie otacza opieką mieszkającą tu rodzinę gołębi. Pewnego dnia wydarza się tragedia - jeden z ptaków zostaje zabity przez kota. Załamany bohater grzebie gołąbka i poprzysięga zemstę oprawcy. Na domiar złego pojawia się Imre - właściciel wychuchanego Forda Mustanga, który chce parkować na grobie ptaka. Od tej pory Legionnaire będzie toczył nierówną bitwę z dwoma przeciwnikami - przebiegłym kotem oraz równie bezwzględnym właścicielem czterokołowego cudeńka rocznik 1968...

19.06.2015 "Feniks"
(15l.), prod. Niemcy 2014, reż. Christian Petzold, 98 minut

Nelly Lenz - żydowska śpiewaczka, wychodzi cało z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ale jest oszpecona i poważnie ranna. Wraz z wierną przyjaciółką Lene wraca do tego, co pozostało z Berlina. Ma tylko jeden cel - odnaleźć w ruinach miastach swego męża - muzyka. Chce się dowiedzieć, czy nadal ją kocha i czy to on wydał ją nazistom, jak twierdzi Lene. Gdy jednak go odnajduje, mąż jej nie rozpoznaje. A co gorsza, prosi ją aby udawała... Nelly. Wszystko po to, by mógł otrzymać jej spadek.na ilustracji collage z plakatów z imprezWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż online https://ock.systembilet...czytaj więcej...
październik 2023
  P W Ś C P S N
39 1
40 2 3 4 5 6 7 8
41 9 10 11 12 13 14 15
42 16 17 18 19 20 21 22
43 23 24 25 26 27 28 29
44 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)