Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Frankenstein

od: do:

21 listopada 2014 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się, z cyklu National Theatre Live, retransmisja spektaklu z Królewskiego Teatru Narodowego w Londynie, w reżyserii Danny’ego Boyle’a, pt. "Frankenstein".

Spektakl "Frankenstein" - zrealizowany na podstawie tekstu Nicka Deara - wg słynnego romansu grozy Mary Shelley „Frankenstein albo współczesny Prometeusz” (1818) - uznawanego za pierwszą powieść "science fiction" lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku - został wyreżyserowany przez laureata Oscara, twórcę filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy” - Danny’ego Boyle’a. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley. Autor sztuki i reżyser przedstawienia skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści - stawiając pytania o granice eksperymentów naukowych i moralne wybory naukowca - którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Powstały dwie wersje spektaklu. W pierwszej w rolę doktora Wiktora Frankensteina wcielił się Jonny Lee Miller, a w rolę Stworzenia Benedict Cumberbatch. W drugiej w rolę doktora Wiktora Frankensteina wcielił się Benedict Cumberbatch, a w rolę Stworzenia Jonny Lee Miller. 

Widowiskowej adaptacji, z niesamowitą sceną „narodzin” Stworzenia, towarzyszy elektroniczna muzyka brytyjskiej grupy Underworld.

Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę – „Hamleta” Williama Shakespeare’a. W postać duńskiego królewicza wcielił się Peter O’Toole. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Sir Laurence Olivier, znany aktor i reżyser teatralno-filmowy, określany mianem największego aktora szekspirowskiego swojej epoki. W latach 1963–75 zespół występował w budynku Old Vic Theatre, od 1976 roku we własnym, nowoczesnym gmachu dysponującym trzema nietypowo skonstruowanymi scenami. Okazały budynek, będący dziś ikoną brutalizmu, wzniesiono nad Tamizą, w dzielnicy South Bank. Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespeare’a), a także obcą i dramaty współczesne. Do tej pory zespół przygotował ponad 800 premier. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów (nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych). Obecnie na deskach brytyjskiej sceny narodowej występuje zespół liczący 150 aktorów. Od 2003 roku dyrektorem artystycznym sceny jest Nicholas Hytner.

reżyseria: Danny Boyle
tekst: Nick Dear wg romansu grozy Mary Shelley
obsada: Benedict Cumberbatch, Jonny Lee Miller
wersja językowa: napisy 
kategoria wiekowa: od 15 lat
czas trwania: 120 minut (bez przerwy)

Wieści z Ratusza | 20.01 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)