Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Jezioro łabędzie - retransmisja z Paryża

od: do:

3 kwietnia 2011 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja baletu Piotra Czajkowskiego z Opery Narodowej w Paryżu pt. "Jezioro łabędzie".

Balet Opery Narodowej w Paryżu, kierowany przez Brigitte Lefevre, należy do najdoskonalszych zespołów baletowych na świecie.


"Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego (1840-1893), z librettem Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera, należy do arcydzieł baletowych XIX wieku. Paradoksalnie jednak, prapremiera dzieła mająca miejsce w 1877 roku w Moskwie, poniosła klęskę. Przyczyną niepowodzenia była dość słaba choreografia oraz brak zrozumienia dla muzyki Czajkowskiego, która wbrew intencjom kompozytora została zmieniona i „wzbogacona” melodiami z innych baletów. Dopiero ponowne wystawienie baletu w nowej wersji choreograficznej Petipy i Iwanowa zapoczątkowało pasmo sukcesów. Czajkowski, dążąc do stworzenia muzyczno – choreograficznego dramatu, stał się pionierem ścisłego powiązania muzyki z tańcem, pragnąc oddać za pomocą dźwięków nastroju wynikającego z libretta, ze szczególną rolą instrumentacji w muzycznej charakterystyce postaci i sytuacji. Podobnie jak twórcy oper, posłużył się techniką motywów przewodnich oraz przekształcaniem myśli tematycznych. Mimo tradycyjnej konstrukcji dzieła, według obowiązującego wówczas w sztuce baletowej schematu, akcja zachowuje logiczną ciągłość.

Tancerze Baletu Opery Narodowej w Paryżu prezentują kolejną wspaniałą interpretację "Jeziora łabędziego". W głównych rolach wystąpiły dwie wspaniałe gwiazdy sceny baletowej: Agnes Letestu w roli Odette i José Martinez w roli księcia Zygfryda. Orkiestrę Opery Narodowej w Paryżu poprowadził Vello Pähn. Choreografia jest dziełem Rudolfa Nuriejewa (według Opery Narodowe w Paryżu, 1984) na motywach wersji Mariusa Petipy i Lva Ivanova.

osoby:
Odetta – księżniczka zaklęta w łabędzia
Książe Zygfryd – książe zakochany w Odecie
Królowa – matka Zygfryda
Benno – przyjaciel księcia Zygfryda
Baron von Rotbart – zły czarownik który zamienił Odettę w łabędzia
Odylia – córka Rotbarta, podszywająca się za Odettę
oraz:
łabędzie, dworki, dworacy, księżniczki: węgierska, polska i włoska

czas trwania spektaklu: 146 minut Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 9 online 19 września 2023 roku został wydany wrześniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 17 października 2023 roku . ...czytaj więcej...
wrzesień 2023
  P W Ś C P S N
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)