Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Kamień na drodze

od: do:

W dniach od 3 do 26 stycznia 2020 (wernisaż 10 stycznia o godzinie 16:30) w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była wystawa malarstwa Ireneusza Młynarczyka i Rafała Lenarta pt. "Kamień na drodze".

"Kamień na drodze" to wspólna wystawa dwóch malarzy - Ireneusza Młynarczyka i Rafała Lenarta -  kolegów z działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej grupy plastycznej "Nadskawie".

Obu autorów łączy afirmatywny stosunek do natury bezpośrednio kontemplowanej w plenerze - jednak twórczo inaczej realizowany. Jak różne jest światło pór dnia, tak różne od siebie są obrazy Ireneusza Młynarczyka i Rafała Lenarta. Pierwsze - formalnie syntetyczne - w kolorze o kapistowskim rodowodzie, świetliste, osiągające zenit niezmąconego tonu ciepłych gam, drugie - analityczne - w duchu naturalistyczne, mgliste, wygaszone chłodną skalą barw. Głównym tematem-pretekstem malarskich rozważań jest tutaj pejzaż ogólnych ujęć uciekających po horyzont pól, łąk i lasów, ale i spojrzeń na pojedyncze drzewo, kwiat czy kamień na drodze. Gdzieniegdzie pojawiająca się architektura jako element dominujący, równorzędny lub sztafaż wpisany w ogrom przyrody jest nie tylko kompozycyjną igraszką proporcji części tworzącej całość lecz także refleksją o napięciach pomiędzy tworem kultury a siłą natury.

Ireneusz Młynarczyk - rocznik 1963 - malarstwem zajmuje się od kilkudziesięciu lat. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jak sam mówi:
"Patrzę na świat emocjonalnie i malarstwo jest idealnym środkiem na wyrażenie tego, co czuję i przeżywam w kontakcie ze światem. A inspiracją może być wszystko. Czasem jest to widok, pejzaż widziany setny raz i na nowo zobaczony, czasem realizacja marzenia i odwiedziny nowego zaskakującego miejsca czy rzeczywistości. Na wystawie prezentuję zestaw prac, które z pozoru są tak różne, a ich spójność trochę niejasna. Są tu obrazy które powstają w oparciu o rzetelną i spokojną obserwacje natury. Są obrazy bardziej ekspresyjne w formie, kolorze i kompozycji, które powstają po wielokrotnym spotkaniu z motywem i poddaniu go emocjonalnej żywiołowej transformacji. Są też prace które są już tylko echem tych spotkań, a bardziej syntezą wewnętrznych pragnień ukazania własnego już świata."

Rafał Lenart - rocznik 1979 - jest malarzem i rysownikiem tworzącym w Suchej Beskidzkiej, absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Leszka Misiaka i Pracowni Rysunku prof. Marka Szymańskiego. Jest współzałożycielem i członkiem grupy plastycznej "Nadskawie", autorem cykli "Okna. Tam i z powrotem", "Przerwana lekcja plastyki" oraz portretów galerii rodów szlacheckich suskiego zamku. Brał udział w wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się nie tylko w kolekcjach prywatnych.Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 9 online 19 września 2023 roku został wydany wrześniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 17 października 2023 roku . ...czytaj więcej...
październik 2023
  P W Ś C P S N
39 1
40 2 3 4 5 6 7 8
41 9 10 11 12 13 14 15
42 16 17 18 19 20 21 22
43 23 24 25 26 27 28 29
44 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)