Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Komunia

od: do:

Film nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym, laureat Grand Prix festiwali w Bratysławie, Mińsku i Lipsku, zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej.

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

"Po kilku pierwszych spotkaniach z Olą, Nikodemem i ich ojcem, wiedziałam, że chcę zrobić film o sile bezwarunkowej rodzinnej miłości, o więzach, które łączą na zawsze" - mówi Anna Zamecka, reżyserka filmu "Komunia". - "We wnętrzu ciasnego mieszkania – gdzie wszystko ginie, psuje się i sypie - zobaczyłam troje ludzi związanych ze sobą tak mocno, że gest jednego z nich natychmiast powodował lawinę reakcji: od złości, przez strach, po powstrzymywane wzruszenie. Był tylko jeden sposób na sfilmowanie tego nagromadzenia przedmiotów i emocji: kamera musiała stać się czwartym członkiem rodziny".

"Komunia" odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

"Komunia" jest dla mnie o rodzinnej więzi" - mówi Izabela Łopuch, producentka i szefowa produkcji HBO Polska. - "Nie tej, której ilustracją na obrazku jak z katalogu czy reklamy, są "szczęśliwi ludzie", a ich szczęście oznaczają piękne meble, przestronne wnętrze, wypolerowane na błysk owoce na stole. Więź to coś innego. To coś, czego się nie da oszukać - ani wytworzyć sztucznie, ani przeciąć. To coś, co żyje w nas od urodzenia do śmierci. Ewoluuje, zmienia, zmusza do myślenia o sobie w relacji z innymi. Subtelność i wnikliwość, z jaką Ania pokazała tę więź w rodzinie bohaterów, wzrusza mnie i przypomina, że najważniejsze co mamy, to ludzie obok".

Światowa premiera "Komunii" - pełnometrażowego debiutu Anny Zameckiej - odbyła się w 2016 roku na MFF w Locarno.

produkcja: Polska 2016
gatunek: dokumentalny
dozwolony: od 12 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D 
wersja językowa: napisy w języku angielskim
czas trwania: 72 minuty
reżyseria: Anna Zamecka
scenariusz: Anna Zamecka
zdjęcia: Małgorzata Szyłak
muzyka: Agnieszka Stulgińska
obsada: Ola Kaczanowska, Nikodem Kaczanowski, Marek Kaczanowski, Magdalena Kaczanowska

Festiwale/Nagrody:
2017 – Berlin, Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – MFF w Locarno, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego sekcji La Semaine de la Critique
2016 – Warszawski Festiwal Filmowy, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – Jihlava Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, nagroda Srebrne Oko
2016 – DOK w Lipsku - Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – MFF w Mińsku, Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – MFF w Bratysławie, Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – IDFA, Amsterdam - sekcja: Best of Fests

18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych
"Kochać człowieka"
25-27.01.2018

projekcja towarzysząca

26.01.2018Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 15 listopada 2022 roku został wydany listopadowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 13 grudnia 2022 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

grudzień 2022
  P W Ś C P S N
48 1 2 3 4
49 5 6 7 8 9 10 11
50 12 13 14 15 16 17 18
51 19 20 21 22 23 24 25
52 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)