Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Folkowe klimaty - Karolina Skrzyńska i Krzikopa

od: do:

plakat z collagem zdjęć na których jest Karolina Skrzyńska i zespół Krzikopa
6 sierpnia 2022 roku na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury odbył się, w ramach 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, koncert pt. "Folkowe klimaty", w którym wzieli udział Karolina Skrzyńska z zespołem oraz zespół Krzikopa.

Folkowe klimaty galeria

Karolina Skrzyńska

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Swój niemal czterooktawowy głos rozwijała na wiele sposobów, trenowała śpiew klasyczny, rozrywkowy, śpiewokrzyk (biały głos), chłonęła również specyfikę śpiewu orientalnego w Turcji.

Wielokrotnie nagradzana na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce, swoje miejsce odnalazła również w muzyce filmowej i teatralnej.

Jej wrażliwość muzyczna, świadomość możliwości i potrzeba wyrażania tego, co ważne, doprowadziły do stworzenia własnego języka, nie znającego podziału kulturowego czy stylistycznego. Inspiruje, ciekawi i nie daje się zapomnieć.

W 2013 roku ukazał się jej debiutancki album "W oddali". W 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Polskiego Radia premierę miał drugi krążek artystki "Palcem po wodzie".

​Autorska muzyka Karoliny Skrzyńskiej jest nierozerwalnie związana z rdzenną kulturą polską. W każdym dźwięku słychać jej silny związek ze słowiańskością, a zespół, z którym artystka współpracuje, złożony z wybitnych muzyków i chóru kobiet śpiewających białymi głosami (śpiewokrzyk), nadaje wszystkiemu siłę i wielobarwność muzyczną. To jednak nie jest typowy polski folk, tylko balansowanie na granicy tego co rdzenne, a tego co współczesne. To prawdziwa uczta dźwięków instrumentów ze wszystkich stron świata, różnych technik wokalnych (biały głos, śpiew gardłowy), poruszających melodii, rytmów i tekstów.

Jest to muzyka bardzo emocjonalna, w której każdy odnajdzie część siebie.

skład zespołu:

Karolina Skrzyńska - śpiew, lira
Wojtek Lubertowicz - bębny, perkusjonalia
Hubert Giziewski - akordeon
Bart Pałyga - instrumenty smyczkowe, śpiew gardłowy, kalimba
Wojciech Pulcyn - kontrabas

Krzikopa

Zespół nowocześnie odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska. Bazują na starych ludowych przyśpiewkach, tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce), tradycyjnych technikach śpiewu i dodają do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję. To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szansę znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni.

Śląsk najczęściej był obszarem granicznym, gdzie mieszały się różne kultury - polska, czeska i niemiecka. Muzyka Krzikopy do tego nawiązuje - śląskie śpiewki miesza ze stylami z niemal całego świata (znajdziemy tu rytmy bałkańskie, skandynawskie i nawet kubańskie), używa najnowszych stylów muzycznych wywodzących się z muzyki rozrywkowej (elektro, DnB, heavy-metal), jak i technik stosowanych przez takich kompozytorów jak Bach, Beethoven czy Strawiński. Brzmieniowo ludowy śpiew i tradycyjne instrumenty, jak skrzypce i akordeon wspomagane są nowoczesnymi instrumentami elektronicznymi i perkusją, co czyni z muzyki zespołu niespotykaną mieszankę, zupełnie jak to ma miejsce w przypadku kultury Górnego Śląska.

Termin "tradycyjna muzyka górnego Śląska" rodzi zwykle mało skojarzeń. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych "śpiywek" ich naturalne piękno i dodając doń swojego "pazura". Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci - ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie.

W 2018 roku zespół reprezentował Polskę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang (Korea Poludniowa), był reprezentantem regionu podczas Czech Music Crossroads w Ostrawie oraz wydał swój pierwszy album o nazwie Krzikopa.

skład zespołu:
Katarzyna Dudziak - wokal, bęben obręczowy
Karo Przewłoka - wokal, skrzypce, przeszkadzajki
Adam Romański - skrzypce
Spacepierre - perkusja
Dominik Kalamarz - elektronika
Mateusz Dyszkiewicz - akordeon (zwany cyją)

Folkowe klimaty galeria


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 9 online 19 września 2023 roku został wydany wrześniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 17 października 2023 roku . ...czytaj więcej...
wrzesień 2023
  P W Ś C P S N
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)