Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Folkowe klimaty

od: do:

3 sierpnia 2019 roku na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury odbył się koncert pt. "Folkowe klimaty", towarzyszący 56. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej, w którym wzięli udział: gruziński kwintet Urmuli, Agata Siemaszko z zespołem i Future Folk.

Urmuli - gruziński kwintet ratujący od zapomnienia tradycje muzyczne tej kultury - został założony w Tibilisi w 1993 roku przez Nugzara Kavtaradze - pieśniarza, kompozytora, instrumentalistę i pedagoga z ponad 30-letnim doświadczeniem scenicznym, członka zespołów Iavnana, Kelaptari oraz współpracownika legend muzyki gruzińskiej, między innymi Omara Kelaptrishvili i Izoldy Pipii. Członkowie zespołu są muzykami uniwersalnymi - śpiewakami i multiinstrumentalistami - grającymi po mistrzowsku na wielu instrumentach charakterystycznych dla całego regionu Gruzji - na panduri, salamuri, duduki - typowych dla wschodniej części oraz czonguri, chuniri, chiboni występujących w zachodniej części kraju. Granie na niektórych z nich ma ponad 1500-letnią tradycję.

Repertuar zespołu składa się zarówno z autorskich jak i tradycyjnych utworów muzyki instrumentalnej oraz charakterystycznych dla gruzińskiego folkloru pieśni wielogłosowych, z których najstarsze sięgają średniowiecza. Są to pieśni wojenne, obrzędowe, miłosne, a przede wszystkim biesiadne, towarzyszące wspólnym posiłkom i piciu jedynego w swoim rodzaju gruzińskiego wina.

Zespół zagrał do tej pory ponad 500 koncertów na całym świecie. Wydał siedem albumów. W 2016 roku nagrał wspólną płytę z rodziną Trebuniów-Tutków, prezentującą tradycję górską Polski i Gruzji, pt. "Duch Gór".

skład zespołu:
Nugzar Kavtaradze - śpiew, phanduri, duduk
Shalva Abramashvili - śpiew, chuniri
David Ratiani - śpiew, chonguri-dabali bani, duduk
Tamaz Mamaladze - śpiew, phanduri-bani
Gela Tabashidze - śpiew, salamuri

Agata Siemaszko
od dziecka związana jest ze środowiskiem folkowym. Współpracowała z wieloma kapelami - tradycyjnymi i "folkowymi" - z Podhala, Śląska Cieszyńskiego, Beskidu Żywieckiego. Między innymi z zespołem Trebunie Tutki i kapelą Grapa Tomasza Iwanowa, zespołem Bartłomieja Marduły i kapelą Tatra Chord. Występowała z romskim zespołem Kałe Bała Teresy Mirgi oraz basistą i gitarzystą Kubą "Bobasem" Wilkiem, z którym w 2011 roku otrzymała Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

O swoim muzykowaniu mówi: "Uczę się języków i kontekstu kulturowego pieśni, które mi się podobają, żeby - z jednej strony - poczuć się jak ludzie, którzy tę muzykę tworzą, wejść w ich skórę, a z drugiej po to, by wyobrazić sobie i przypomnieć podobne sytuacje z mojego życia i żeby to, co robię nabrało prawdziwości. Fascynuje mnie różnorodność kultur, postaw religijnych, fascynuje mnie kultura jako ludzki twór. Lubię na ten temat czytać, dowiadywać się różnych rzeczy. Jestem bardzo w stosunku do siebie wymagająca, a największą pochwałą jest dla mnie dobre słowo usłyszane "u źródeł" – od Słowaka, gdy śpiewam po słowacku, od Cygana, gdy po cygańsku."

Future Folk
łączy muzykę taneczną z góralszczyzną.

Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin rodem z Zakopanego wnoszą typowe dla regionu elementy tradycji ludowej, a Matt Kowalsky wzbogaca całość o nowoczesne brzmienia.

Stanisław Karpiel-Bułecka – wokal - pochodzi z Zakopanego. Jest synem wybitnego muzyka i architekta Jana Karpiela-Bułecki. Od 1997 roku zajmuje się najbardziej spektakularną odmianą narciarstwa - freestylem. Jest jednym z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych zawodników w Polsce. Od lat wywiera ogromny wpływ na rodzimą scenę freeski. Jego drugą wielką pasją jest śpiewanie. Góral "pełną gębą".

Szymon Chyc-Magdzin – skrzypce, wokal - pochodzi z góralskiej rodziny z Zakopanego. Od dziecka zakochany jest w muzyce i kulturze Podhala, ale inspiracje czerpie z muzyki folkowej całych Karpat. Oprócz muzyki interesuje się sztuką i architekturą. Na co dzień spełnia się jako architekt wnętrz. Prowadzi swoje biuro w Zakopanem. O sobie mówi: „Muzyka jest moim powietrzem i sposobem na życie, a także inspiracją w projektach, które realizuję”.

Matt Kowalsky – elektronika - DJ, DVJ, producent muzyczny, kompozytor, remixer i reżyser dźwięku, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie. W jego dorobku znajduje się wiele autorskich albumów, składanek oraz płyt winylowych. Ostatni w pełni autorski krążek artysty „Code” wydany w 2009 roku w Polsce był nominowany do Independent Music Awards USA 2010 w kategorii dance/elektronika oraz do nagrody Fryderyki 2010 w kategorii album roku muzyka klubowa.

Folkowe klimaty 2019 galeria
na ilustracji collage z plakatów z imprezWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż online https://ock.systembilet...czytaj więcej...

dzisiaj

wrzesień 2023
  P W Ś C P S N
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)