Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Oświęcimskie Centrum Kultury

od: do:

Oświęcimskie Centrum Kultury powstało w 1996 roku z połączenia Zakładowego Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim i Miejskiego Ośrodka Kultury.

Najlepsze tradycje, osiągnięcia i sukcesy, legitymującego się ponad trzydziestoletnią działalnością Zakładowego Domu Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Kultury sprawiły, że Oświęcimskie Centrum Kultury jest prężnym ośrodkiem, który przyciąga twórców, artystów a przede wszystkim odbiorców.

Oświęcimskie Centrum Kultury

organizuje:
- międzynarodowe festiwale i ogólnopolskie konkursy
- koncerty, recitale, spektakle teatralne, operowe i operetkowe, programy kabaretowe
- projekcje filmowe w systemie cyfrowym 3D
- imprezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych

przygotowuje:
- imprezy plenerowe
- konferencje, sesje, narady

dysponuje:
- profesjonalnie wyposażonymi salami
- sprzętem multimedialnym, projekcyjnym, nagłaśniającym i oświetleniowym

jest wydawcą:
- miesięcznika lokalnego "Głos Ziemi Oświęcimskiej"

jest miejscem:
- rozrywki i edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych
- pracy w zespołach artystycznych i sekcjach zainteresowań

prezentuje:
- wystawy artystów polskich i zagranicznych w galerii "Tyle światów"

nad działaniami Oświęcimskiego Centrum Kultury patronat sprawują:
- Związek Polskich Artystów Fotografików
- UNICA - Światowa Unia Kina Nieprofesjonalnego afiliowana przy UNESCO
- CIOFF - Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Tradycyjnej

Oświęcimskie Centrum Kultury zrzeszone jest w:
- Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce
- Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych
- Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych
- Polskim Towarzystwie Tanecznym

w siedzibie Oświęcimskiego Centrum Kultury mieści się:
- "Nasze Kino" - kino cyfrowe, 3D
- Redakcja "Głosu Ziemi Oświęcimskiej"
- Galeria "Tyle światów"
- Restauracja "Smaki dzieciństwa"

Oświęcimskie Centrum Kultury - jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej prowadzi działalność o charakterze lokalnym, zaspokajając potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.

Budynek Oświęcimskiego Centrum Kultury - dawniej Zakładowego Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim - oddany do użytku w 1962 roku, do dziś wyróżnia się spośród obiektów zbudowanych w Polsce a służących celom kulturalnym. Jego bryła zwraca uwagę monumentalnością. Budowę Domu Kultury rozpoczęto w 1958 roku według wyróżnionego projektu warszawskich architektów: Józefa Zbigniewa Polaka, Mirosława Jagiełły i Stanisława Brykalskiego. Projekt ulegał zmianie podczas realizacji, a wszelkie zmiany wprowadzali w życie, na podstawie wskazówek projektantów, oświęcimscy architekci: Tadeusz Gabor i Andrzej Rygiel, pełnomocnicy ds. budowy, sprawujący nadzór nad autorskim projektem.

Budynek dysponuje piękną salą widowiskową na 516 miejsc, sceną z zapleczem technicznym, garderobami i tzw. kieszenią sceny z rampą. Nic dziwnego, bo przecież miał być... teatrem. Teatr nie powstał, nie zainstalowano obrotowej sceny z zapadniami, jak było w planach, ale Oświęcim zyskał wielofunkcyjną salę widowiskową, w której odbywać się mogą spektakle teatralne, recitale, widowiska operowe i operetkowe, projekcje filmowe. Oprócz sali widowiskowej, w budynku o kubaturze ponad 4600 m kwadratowych, znalazły się również mniejsze pomieszczenia, służące prowadzonej działalności.

Niepowtarzalne są malowidła ścienne Witolda Kaczanowskiego - cenionego polskiego artysty, które w części przetrwały do dzisiaj - wśród nich sygnowana datą 1961 kompozycja malarska na suficie i ścianie na balkonie sali widowiskowej oraz wykonana w 1962 roku, przez architekta i rzeźbiarza Franciszka Habdasa z innymi twórcami, mozaika na ścianie frontowej budynku, zaprojektowana przez Józefa Zbigniewa Polaka z zespołem.logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza na wydarzenia przeniesione , powakacyjne premierowe oraz premierowe 2022 roku . KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek | godz. 15:00-19:00 wtorek, środa | godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela | na godzinę przed planowaną imprezą oraz na...czytaj więcej...

dzisiaj

grudzień 2021
  P W Ś C P S N
48 1 2 3 4 5
49 6 7 8 9 10 11 12
50 13 14 15 16 17 18 19
51 20 21 22 23 24 25 26
52 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)