Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Różne oblicza piękna - fotografie Elżbiety Dzikowskiej

od: do:

na plakacie collage ze zdjęć z wystawy, tytuł, data

W dniach od 9 do 30 września 2021 roku przed Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana była plenerowa wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej pt. "Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać?".

Kobiety na całym świecie łączy to samo zmartwienie, czy są wystarczająco piękne i atrakcyjne. Dążenie do ideału piękna w różnych kulturach i zakątkach świata przybiera różne oblicza - te same atrybuty piękna w niektórych kulturach mogą zostać uznane za oznakę brzydoty w innych. Pojęcie piękna kształtuje również tradycja, w imię której kobiety poddają się często okrutnym rytuałom, aby zdobyć zainteresowanie mężczyzn.

Jednak najchętniej kobiety ozdabiają się biżuterią, natomiast - jak opisuje Elżbieta Dzikowska - "Najbardziej pierwotną ozdobą były zapewne kwiaty, malowanie ciała, a potem tatuaż i skaryfikacja, czyli nacinanie skóry.

Do dzisiaj malują swoje ciała w oryginalne wzory Indianie amazońscy, plemiona z południowej Etiopii, dziewczynki z Birmy, kobiety z Madagaskaru. Czasami ma to znaczenie magiczno-obrzędowe, innym razem zdobi, a zarazem chroni skórę przed słońcem i ukąszeniami owadów. Najosobliwszą biżuterią, z jaką się zetknęłam, były gliniane, ozdobne plakietki widniejące w dolnej wardze kobiet z etiopskiego plemienia Mursi." Z kolei "Kobiety z plemienia Padaung (Birma) od dzieciństwa noszą na szyi bransolety, których ciężar dochodzi do 8 kilogramów (...)" "(...) biżuteria przede wszystkim wyróżnia, informuje. Mówi o przynależności do określonego rodu, grupy społecznej i plemiennej, a także o zamożności, stanie cywilnym."
 
Włosy są ważną - zwłaszcza według mężczyzn - ozdobą kobiety. Dba się o nie w rozmaity sposób, zależnie od strony świata i kultury. Fryzury bywają - jak w Afryce - niezwykle wyszukane i ich przygotowanie wymaga dużo czasu. Czegóż jednak nie zrobi kobieta, by mieć powody do uśmiechu i być zadowoloną ze swojej urody.

Joanna Szefer
historyk sztuki
kurator wystawy
Wystawie towarzyszył konkurs fotograficzny na najbardziej inspirującą stylizację mieszkanek miasta Oświęcim organizowany przez Oświęcimskie Centrum Kultury.

Laureaci konkursu:

 • Anna Kądziołka
  - voucher na makijaż okolicznościowy od Salonu Kosmetyki Profesjonalnej i Makijażu
    Artystycznego "Gala"
  - voucher od sklepu Moodo Oświęcim
  - książka Romana Warszewskiego "Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki"


 • Janina Rochowiak
  - voucher do sklepu Mydlarnia u Franciszka
  - voucher od sklepu Moodo Oświęcim
  - książka Romana Warszewskiego "Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki"


 • Roman Hołówko
  - voucher do sklepu Mydlarnia u Franciszka
  - voucher od sklepu Moodo Oświęcim
  - książka Romana Warszewskiego "Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki"


Gratulujemy!

partner konkursu fotograficznego:

         

sponsorzy konkursu fotograficznego:

           

Gala. Salon Kosmetyki Profesjonalnej i Makijażu Artystycznego | Oświęcim, ul. Kopernika 2
Moodo Oświęcim
| Oświęcim, Galeria Handlowa "Niwa", I piętro
Mydlarnia u Franciszka
| Oświęcim, Galeria Handlowa "Niwa", parter

Pliki do pobrania:

Regulamin konkursu fotograficznego na najbardziej inspirującą stylizację mieszkanek miasta Oświęcim.pdf (Rozmiar: 188258 bajtów)


logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza na wydarzenia przeniesione oraz premierowe . Bilety na niektóre przedsięwzięcia dostępne są w sprzedaży wyłącznie poza Oświęcimskim Centrum Kultury. KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek | godz. 15:00-19:00 wtorek, środa | godz....czytaj więcej...
październik 2021
  P W Ś C P S N
39 1 2 3
40 4 5 6 7 8 9 10
41 11 12 13 14 15 16 17
42 18 19 20 21 22 23 24
43 25 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)