Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Tam za dworem, za jeziorem

od: do:

W dniach od 25 lipca do 25 sierpnia 2014 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Sztuki plastyczne - wytwórnia wrażeń, wystawa ilustracji do pieśni i piosenek ludowych pt. "Tam za dworem, za jeziorem".

"Tam za dworem, za jeziorem" to wystawa ilustracji złożona z prac wybitnych polskich artystów-plastyków - laureatów wielu nagród, przedstawicieli różnych prądów i kierunków, kilku pokoleń, wśród nich twórców i kontynuatorów znanej w świecie "polskiej szkoły ilustracji" - zainspirowanych pieśniami i piosenkami ludowymi zebranymi przez 93-letnią Mariannę Szpyrę pochodzącą z podkrasnobodzkiej wsi Kaczórki. Są wśród nich pieśni i piosenki sieroce, miłosne, rekruckie, śpiewane na wsi podczas darcia piór, wicia wianków, wesel, a także bez specjalnej okazji, z potrzeby serca, podczas pracy w domu, obrządku gospodarskiego, pasienia krów, przygodne przekazywane z pokolenia na pokolenie przez rodzimych mieszkańców wsi, a także przyniesione tam przez ludzi wędrujących w poszukiwaniu pracy, czy dzieci oddawane na służbę do bogatych gospodarzy.

Prace prezentowane na wystawie - ponad 100 ilustracji opatrzonych tekstami pieśni lub ich fragmentami - powstały podczas pleneru ilustratorów w Krasnobrodzie. Krasnobród od 1984 roku jest dla artystów miejscem inspiracji, konfrontacji i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, gdzie pod kierunkiem - zmarłego w lutym 2014 roku - wybitnego artysty profesora Janusza Stannego pracowali nad wieloma wspólnymi tematami, których efektem były wystawy ilustracji.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowana książka "Tam za dworem, za jeziorem" wydana przez Krasnobrodzki Dom Kultury przy udziale instytucji wspierających, w tym przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Publikacja jest zbiorem pieśni i piosenek opatrzonych barwnymi ilustracjami.

Autorzy prac prezentowanych na wystawie "Tam za dworem, za jeziorem": Julian Bohdanowicz, Tomasz Borowski, Elżbieta Dudek, Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Jolanta Kolary, Zbigniew Kołaczek, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Marian Nowiński, Leszek Ołdak, Wanda Orlińska, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Anna Sędziwy, Janusz Stanny, Katarzyna Stanny, Rafał Strent, Elżbieta Wasiuczyńska, Teresa Wilbik, Zdzisław Witwicki, Joanna Zimowska-Kwak.logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury Oświęcimskie Centrum Kultury wznowiło sprzedaż biletów na przeniesione wydarzenia zaplanowane od września oraz rozpoczęło sprzedaż biletów na wybrane powakacyjne wydarzenia premierowe . Bilety na niektóre przedsięwzięcia dostępne są w sprzedaży wyłącznie poza Oświęcimskim...czytaj więcej...

dzisiaj

wrzesień 2021
  P W Ś C P S N
35 1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)