Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Uciekinier

od: do:

Film opowiada o nieprawdopodobnej historii Kazimierza Piechowskiego - jedynego żyjącego organizatora i uczestnika najbardziej brawurowej i spektakularnej ucieczki z Auschwitz 20 czerwca 1942 roku. Wraz z trzema kolegami, między innymi Stanisławem Jasterem, ps. Hel, stworzył fikcyjny plan ucieczki, który miał zapobiec rozstrzelaniu pozostałych w obozie współwięźniów. Do owego planu należała kradzież mundurów SS, broni i auta wicekomendanta. Autor dokumentu - Marek Tomasz Pawłowski przedstawił również życie Piechowskiego po ucieczce, choćby przynależność do AK - w szeregach której walczył do końca wojny - za którą został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział 7 lat.

Kazimierz Piechowski opowiada przed kamerą o dramatycznych chwilach swego życia, zarówno o koszmarze czasów obozowych, jak i o walce przeciw hitlerowcom w oddziale Armii Krajowej, za co po wojnie władze komunistyczne wtrąciły go do więzienia. Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu i magazynu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami.

produkcja: Polska 2006
gatunek: dokumentalny, fabularyzowany
dozwolony: od 10 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 56 minut
reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski
scenariusz: Marek Tomasz Pawłowski
zdjęcia: Jacek Januszyk
muzyka: Michał Lorenc
obsada: Marcin Bartosz, Łukasz Bednarz, Grzegorz Czapiński, Kacper Czyczyło, Roman Kufel, Jakub Pędziwiatr, Mirek Śmielak, Maciej Ilczuk, Jacek Steciuk, Stanisław Stuła

Nagrody:
2007 Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy) - Nagroda Publiczności
2007 Seczuan (Sichuan TV Festival) - Final Certificate
2008 Nowy Jork (The New York Festivals) - Brązowy Medal
2008 Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów) - Wyróżnienie za "oryginalny i ciekawie zrobiony dokument będący świadectwem dla świata, który to świat nie do końca zna prawdę o Auschwitz i nie zawsze chce ją poznać"
2008 Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów) - Nagroda Signis Belarus za "twórcze i profesjonalne ujęcie tematu; za styl portretowania w dokumencie; za korespondowanie z głównym przesłaniem Festiwalu: "nadzieja zawieść nie może"
2008 Moskwa (Międzynarodowe Forum Filmowe "Złoty Rycerz") - Dyplom za najlepszą reżyserię w konkursie "Pełnometrażowe filmy dokumentalne"
2008 Zielona Góra (Letni Festiwal - Kino Niezależne "Filmowa Góra") - Nagroda Główna "Filmowy Pagórek"
2008 Zielona Góra (Letni Festiwal - Kino Niezależne "Filmowa Góra") - Nagroda Specjalna Prezydenta Tarnowa za zdjęcia
2008 Zielona Góra (Letni Festiwal - Kino Niezależne "Filmowa Góra") - "Mały Pagórek" w kategoriach: dokument i paradokument
2008 Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny") - III Nagroda w kategorii: filmy dokumentalne
     
27.01.2015

Projekcja filmu, z okazji 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i Miasta Oświęcim, dzięki uprzejmości Małgorzaty Walczak - Zoyda Art Production.


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 5 online 23 maja 2023 roku został wydany majowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 20 czerwca 2023 roku . ...czytaj więcej...
maj 2023
  P W Ś C P S N
18 1 2 3 4 5 6 7
19 8 9 10 11 12 13 14
20 15 16 17 18 19 20 21
21 22 23 24 25 26 27 28
22 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)