Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Iwan Groźny - retransmisja z Teatru Bolszoj

od: do:

24 maja 2015 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja baletu, z muzyką Sergieja Prokofiewa, z Teatru Bolszoj w Moskwie, pt. "Iwan Groźny".

Afirmacja tańca męskiego we współczesnym balecie - wielki fresk historyczny z dziejów dawnej Rusi. Podobnie jak w swoim sławnym "Spartakusie" Grigorowicz sięga po temat zaczerpnięty z historii, ale tym razem historii rosyjskiej z całym jej okrucieństwem, mrokiem i drapieżnością. Iwan Groźny na kartach historii jawi się jako postać niemal nierealna w swojej grozie, zupełnie nie nadająca się na bohatera baletu. Grigorowicz udowadnia, że o wyrazistych osobowościach doskonale można opowiadać za pomocą tańca, można też sięgnąć w głąb ich psychiki, pokazać przemianę młodego władcy w bezwzględnego cara. U Grigorowicza Iwan nie jest potworem - jest człowiekiem młodym, kochającym, cierpiącym. Musi radzić sobie w otoczeniu spiskowców, którzy trują jego ukochaną żonę Anastazję. Premiera baletu odbyła się w 1975 roku, ale w naszych czasach spektakl wrócił na scenę dopiero w 2012 roku, gdy udało się rozwiązać problem praw autorskich do muzyki. Balet powstał do kompozycji Prokofiewa do filmu o Iwanie Groźnym i kompilacji innych jego utworów, do których prawa posiadają dzisiaj spadkobiercy kompozytora.

Teatr Bolszoj jest międzynarodowym symbolem rosyjskiej kultury, a jego zespół baletowy należy do największych i najdoskonalszych na świecie, będąc powszechnie kojarzonym z niezwykłym przepychem realizacji scenicznych oraz przede wszystkim niezwykłym kunsztem tancerzy. Repertuar Baletu Teatru Bolszoj, zawiera zarówno arcydzieła klasyki baletowej, jak i produkcje nowoczesne.  
 
choreografia: Jurij Grigorowicz
muzyka: Sergiej Prokofiew
obsada: Michaił Łobuchin, Anna Nikulina, Denis Rodkin
czas trwania: 146 minut

akt 1
Młody Iwan zostaje koronowany na cara pomimo niechęci bojarów, potężnych i bogatych przywódców rosyjskiej szlachty. Iwan wybiera Anastazję, bojarską córkę, na swoją żonę. Książę Kurbski, który głęboko kocha dziewczynę, z zazdrością przygląda się rozwojowi wydarzeń. Podczas najazdu wrogów car prowadzi do boju rosyjskie wojska. Zwycięski car zapada na tajemnicza chorobę. Przy jego łożu bojarzy kłócą się o koronę. Car zdrowieje i zamierza zniszczyć zdrajców.

akt 2
Bojarzy planują zamach na życie Iwana, ale to Anastazja wypija puchar z trucizną. Kurbski z przerażeniem  patrzy na cierpienia i śmierć carowej. Bojarzy obawiają się odwetu Iwana, który zaczyna popadać w szaleństwo, pochłonięty myślami o niesprawiedliwej śmierci żony. Iwan otacza się oprycznikami, którzy mają wytropić zdrajców i raz na zawsze ukrócić samowładzę bojarów.Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
lipiec 2022
  P W Ś C P S N
26 1 2 3
27 4 5 6 7 8 9 10
28 11 12 13 14 15 16 17
29 18 19 20 21 22 23 24
30 25 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)