"Kronika Oświęcimia", część I i II, doczekała się wznowienia. Książka, wydana w 2002 roku, której nakład wyczerpał się w 2006 roku, ponownie ukazała się w sprzedaży w 2007 roku z okazji Święta Miasta Oświęcim.
"Kronika Oświęcimia", część I i II (w jednym tomie), prezentuje dzieje Oświęcimia na tle dziejów ziemi oświęcimsko-zatorskiej od czasów najdawniejszych do 1772 roku. W 2006 roku ukazała się drukiem, również w jednym tomie, część III i IV "Kroniki Oświęcimia" opisującą dzieje Oświęcimia od roku 1772 po czasy współczesne - do 2003 roku.
"Kronika Oświęcimia" dokumentuje czasy minione, jest świadectwem przeszłości, przypomina o bogatej, ponad osiemsetletniej, historii Oświęcimia.
Autorką opracowania jest Pani Elżbieta Skalińska-Dindorf – historyk, dokumentalista, badacz, ekspert w dziedzinie wiedzy o Oświęcimiu, która utworzyła i przez 35 lat kierowała Archiwum Państwowym w Oświęcimiu. Honorowy Obywatel Miasta Oświęcimia – oddana sercem miastu.
"Kronika Oświęcimia" składa się z czterech części. Pierwsza część objęła dzieje Oświęcimia na tle dziejów kasztelanii i księstwa oświęcimskiego i zatorskiego od czasów najdawniejszych do inkorporacji tych księstw w roku 1564 do Korony Polskiej. Druga część, będąca kontynuacją części pierwszej, zamknięta jest rokiem 1772, tj. pierwszym rozbiorem Polski, kiedy to ziemia oświęcimsko-zatorska została zaanektowana przez Austrię, zostały opublikowane w wydawnictwie z 2002 roku. Część trzecia obejmuje okres od 1772 roku po rok 1918, tj. do odzyskania przez Polskę niepodległości, część czwarta – ostatnia – opisuje dzieje Oświęcimia od roku 1918 po czasy współczesne, zamknięte rokiem 2003.
"Kronika Oświęcimia" została wydana przez Oświęcimskie Centrum Kultury z myślą o mieszkańcach Oświęcimia, odwiedzających miasto turystach i tych, którzy nigdy do miasta nie przybędą. Nie przybędą, ale powinni zapoznać się z historią miasta. Jak ważna jest wiedza o miejscu, w którym żyje wiele pokoleń, miejscu w świecie powszechnie znanym i postrzeganym przez pryzmat wydarzeń sprzed sześćdziesięciu laty, nie trzeba nikogo przekonywać.
"Kronika Oświęcimia", część I i II: 33 zł