Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Agata Rymarowicz i jej Pamiątki

od: do:

31 marca 2014 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Muzyka - źródło skojarzeń, koncert w wykonaniu Agaty Rymarowicz pt. Agata Rymarowicz i jej "Pamiątki". Artystce towarzyszyli: Aleksandra Rymarowicz (skrzypce) oraz Tadeusz Krok (gitara, śpiew).

Agata Rymarowicz zaśpiewała podczas koncertu piosenki poetyckie, między innymi Jaromira Nohavicy i Wojciecha Bellona oraz rusińskie dumki - większość utworów pochodziła z jej płyty pt. "Pamiątki"


Agata Rymarowicz to artystka wywodząca się z nurtu piosenki poetyckiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Rzeszowie i tam też stawiała pierwsze kroki na scenach klubów studenckich. Śpiewała wiersze znanych poetów do własnej muzyki, a także ludowe piosenki łemkowskie. W latach 1986-1987 była finalistką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie reprezentując rzeszowskie środowisko akademickie. W rok później otrzymała główną nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Beskidzkiej.

W 1988 roku rozpoczęła współpracę z folkowym zespołem Varsovia Manta, z którym koncertowała niemal w całej Europie, prezentując folklor południowoamerykański i słowiański. Muzyka ludowa do dzisiaj jest jej wielką pasją i znajduje odzwierciedlenie w aktualnym repertuarze.

Na szczególną uwagę zasługuje rozpoczęta w 1993 roku współpraca z Tadeuszem Krokiem - krakowskim bardem, śpiewającym poetą. Repertuar duetu to przede wszystkim autorskie piosenki o miłości, przyjaźni na tle codziennych zmagań z życiem. Do tej pory wspólnie nagrali trzy płyty: "Pierwszy raz – ostatni raz" (1993), "Największa miłość – najcięższy grzech" (2002) oraz "Pogoda na pogodzenie" (2008). Ta ostatnia jest pewnego rodzaju próbą pogodzenia się z tym co nieuchronne – z upływającym czasem, z sobą, drugim człowiekiem, niespełnionymi marzeniami. Czasami artyści sięgają po wiersze innych poetów, m.in. Wojtka Bellona czy Jaromira Nohavicy, jak również po piosenki ludowe - głównie łemkowskie i bojkowskie - ciekawie, niebanalnie zaaranżowane. Utwory śpiewane przez nich w duecie mają niepowtarzalny wydźwięk, a ich wspólne koncerty stają się wyjątkowym i pełnym wzruszeń przeżyciem wychodzącym daleko poza granice "koncertu estradowego". Przesłaniem, które niosą ich piosenki jest nadzieja, że to co najpiękniejsze w życiu wciąż jeszcze przed nami.

W lutym 2013 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Agaty Rymarowicz pt. "Pamiątki". Płyta jest swoistym ukłonem w stronę rodzinnych Bieszczadów, które stały się inspiracją dla większości utworów i które od zawsze znacząco wpływały na przekaz artystki. Są wśród "Pamiątek" Agaty Rymarowicz także unikalne, pełne niepowtarzalnego uroku pieśni łemkowskie, przypominające o magicznej więzi ludzi z górami. Całości obrazu świata, który chciałaby ocalić od zapomnienia artystka, dopełniają piosenki Jaromira Nohavicy w polskich tłumaczeniach Renaty Putzlacher. Przejmujący, z charakterystycznym zaśpiewem głos artystki i aranżacje muzyczne utworów podkreślają wymowę tekstów i potęgują płynące z nich emocje.Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 15 listopada 2022 roku został wydany listopadowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 13 grudnia 2022 roku . ...czytaj więcej...
sierpień 2022
  P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6 7
32 8 9 10 11 12 13 14
33 15 16 17 18 19 20 21
34 22 23 24 25 26 27 28
35 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)