Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Niezłomni. Pod drutami Auschwitz

od: do:

Wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i Projekt: Pilecki film "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz" - według scenariusza i w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla - to pełnometrażowy fabularyzowany dokument ukazujący nieznaną historię. Po raz pierwszy prawdziwi bohaterowie mają możliwość pokazania światu, jak wyglądało życie w cieniu Auschwitz. Nikt wcześniej nie podjął tego tematu w polskim filmie.

Film opowiada o żołnierzach oddziału Armii Krajowej „Sosienki”, który działał w pobliżu KL Auschwitz. Dowódcą oddziału był porucznik Jan Wawrzyczek ps. "Danuta", "Marusza". Partyzanci z „Sosienek” nastawieni byli przede wszystkim na pomoc więźniom obozu, dostarczanie im żywności i lekarstw, pozyskiwanie informacji na temat sytuacji w obozie KL Auschwitz oraz - po zniesieniu odpowiedzialności zbiorowej przez komendanturę obozową - organizowanie ucieczek. Według ostrożnych szacunków przynajmniej co trzecia udana ucieczka z obozu była dziełem „Sosienek”. Wśród uratowanych więźniów byli Polacy, Żydzi, Jugosłowianie, jeńcy sowieccy. „Sosienki” współpracowały z bliźniaczym oddziałem AK „Garbnik” stacjonującym w okolicach Wielkiej Puszczy oraz z ruchem oporu wewnątrz obozu. Część uratowanych więźniów przyłączyła się do partyzantów z "Garbnika" i walczyła do końca wojny z Niemcami. Partyzanci działali brawurowo, często przebrani za esesmanów. Po wojnie prześladowani i odarci z zasług przez władze komunistyczne, skazani zostali na zapomnienie.

produkcja: Polska 2013
gatunek: dokumentalny, historyczny
dozwolony: od 12 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 82 minuty
reżyseria: Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl
scenariusz: Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl    
zdjęcia: Michał Bożek, Mirosław Krzyszkowski
muzyka: Joined, Mirosław Krzyszkowski

16.10.2014Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 15 listopada 2022 roku został wydany listopadowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 13 grudnia 2022 roku . ...czytaj więcej...
sierpień 2022
  P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6 7
32 8 9 10 11 12 13 14
33 15 16 17 18 19 20 21
34 22 23 24 25 26 27 28
35 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)