Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Folkowe klimaty - Pieczarki, Hanka Wójciak, Hoverla

od: do:

4 sierpnia 2018 roku na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury odbył się koncert pt. "Folkowe klimaty", towarzyszący 55. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej, w którym wzięli udział: Kapela Pieczarki, Kapela Hanki Wójciak i Hoverla.

Kapela Pieczarki została założona w 1992 roku w Węgierskiej Górce. Do 2000 znana była jako Kapela. Założycielami grupy są bracia Paweł Pieczarka (wokalista i gitarzysta) i Rafał Pieczarka (basista i perkusista). Pierwsza płyta zespołu - "Wina nalej" uzyskała status Złotej Płyty. Druga płyta zespołu "Moja miła" nominowana była do Fryderyków 2000 w kategorii Album roku: Muzyka tradycji i źródeł. Zespół wydał również płyty: "Pieczarkowe kolędy", "Sezon na pieczarki" i "Star oN oVo".

Kapela Hanki Wójciak z Krakowa prezentuje muzykę z pogranicza folku, world music, piosenki autorskiej. W 2010 roku Hanka Wójciak wygrała 46. Studencki Festiwal Piosenki, prezentując autorskie utwory "Modlitwa" oraz "Artyści". Przez około rok występowała jako "Hanka Wójciak z zespołem". 16 października 2010 roku to symboliczny początek działalności Kapeli Hanki Wójciak. W muzyce zespołu słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, a zawarte w nich archaizmy - słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary - przydają piosenkom baśniowości i ludowości. W czerwcu 2014 roku ukazała się debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak pt. "Znachorka" zawierająca 14 autorskich utworów. Po entuzjastycznie przyjętej debiutanckiej "Znachorce" przyszła pora na kolejną płytę, na której znajduje się dziesięć autorskich piosenek i jeden utwór zakopiańskiej poetki Beaty Skulskiej-Papp.

Hoverla to polsko-ukraiński zespół folk-rockowy z Wrocławia, czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Na oryginalny charakter zespołu składa się fuzja muzycznych tradycji ludowych z nowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi rockiem, jazzem, reggae, ska. Zespół śpiewa w językach: ukraińskim, łemkowskim i polskim. Połączenie mocnej rockowej sekcji z dynamicznymi, folkowymi skrzypcami, akordeonem i melodyjnym, słowiańskim wokalem tworzy niezwykle żywiołowe i energetyczne widowisko muzyczne.

Folkowe klimaty 2018 galeria

Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 9 online 19 września 2023 roku został wydany wrześniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 17 października 2023 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

sierpień 2022
  P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6 7
32 8 9 10 11 12 13 14
33 15 16 17 18 19 20 21
34 22 23 24 25 26 27 28
35 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)