Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Piktorialne impresje

od: do:

Od 25 lutego do 19 lipca 2020 roku (wernisaż 25 lutego o godzinie 17:00) w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była wystawa fotografii piktorialnej Jiříego Jurzykowskiego i Josefa Frydrycha pt. "Piktorialne impresje".

Jiří Jurzykowski i Josef Frydrych spotkali się zupełnie przypadkowo. Połączyła ich wspólna pasja - fotografia. Przypadkowe spotkanie wyrazili potrzebą wspólnego tworzenia. W taki sposób zrodził się Pictorial Foto Beskyd, który cechuje się wyjątkowością, bowiem to jedyny klub na terenach Republiki Czeskiej interesujący się fotografią piktorialną.

Pictorial Foto Beskyd od dwóch lat zajmuje się ideą nowoczesnego piktorializmu, odrzucającego czyste zdjęcie i dokument.

Zapraszamy na wystawę online.


 
Piktorializm narodził się przed 1890 rokiem w Anglii i osiągnął swoje apogeum w pierwszych latach XX wieku. Jego podstawy drzemią w malarstwie i grafice. Fotografia piktorialna polega na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną odbitkę, to jest na zerwaniu z mechanicznym procesem pozytywowym. Zamiast migawkowej fotograficznej rejestracji powstaje syntetyczne dzieło sztuki. W fotografii piktorialnej artysta stosuje techniki szlachetne - gumę, olej, bromolej i przetłok. Techniki te pozwalały na punktowe zmiany tonalne, kontrolowanie szczegółowości obrazu. Artyści często pozostawiali ślady pędzla lub miękkie faktury na fotografiach. Wykorzystywano również specjalne filtry oraz nasadki na obiektywy.

Nazwa "piktorializm" jest związana z ideą Henry'ego Peach Robinsona, która została wyrażona w jego pracy naukowej pod tytułem "Pictorial Effect in Photography", która została wydana w Londynie, w 1869 roku.
 
Dzisiaj wszystko zależy od wyobraźni, emocji, czy też nastroju autora. Fotografia piktorialna była inspirowana dziełami mistrzów światowego malarstwa, ale również wywodzi się z potrzeby współczesnej twórczości, co jest pewnym odbiciem na owe mistrzowskie dzieła. Jest to rodzaj wyobraźni autora, która widoczna jest na fotografii. Współcześnie możemy oglądać ową sztukę przede wszystkim na banerach, czy wielkoformatowych bilboardach. 


Wieści z Ratusza | 22.09 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
sierpień 2022
  P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6 7
32 8 9 10 11 12 13 14
33 15 16 17 18 19 20 21
34 22 23 24 25 26 27 28
35 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)