Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Uciekinier

od: do:

Film opowiada o nieprawdopodobnej historii Kazimierza Piechowskiego - jedynego żyjącego organizatora i uczestnika najbardziej brawurowej i spektakularnej ucieczki z Auschwitz 20 czerwca 1942 roku. Wraz z trzema kolegami, między innymi Stanisławem Jasterem, ps. Hel, stworzył fikcyjny plan ucieczki, który miał zapobiec rozstrzelaniu pozostałych w obozie współwięźniów. Do owego planu należała kradzież mundurów SS, broni i auta wicekomendanta. Autor dokumentu - Marek Tomasz Pawłowski przedstawił również życie Piechowskiego po ucieczce, choćby przynależność do AK - w szeregach której walczył do końca wojny - za którą został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział 7 lat.

Kazimierz Piechowski opowiada przed kamerą o dramatycznych chwilach swego życia, zarówno o koszmarze czasów obozowych, jak i o walce przeciw hitlerowcom w oddziale Armii Krajowej, za co po wojnie władze komunistyczne wtrąciły go do więzienia. Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu i magazynu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami.

produkcja: Polska 2006
gatunek: dokumentalny, fabularyzowany
dozwolony: od 10 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 56 minut
reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski
scenariusz: Marek Tomasz Pawłowski
zdjęcia: Jacek Januszyk
muzyka: Michał Lorenc
obsada: Marcin Bartosz, Łukasz Bednarz, Grzegorz Czapiński, Kacper Czyczyło, Roman Kufel, Jakub Pędziwiatr, Mirek Śmielak, Maciej Ilczuk, Jacek Steciuk, Stanisław Stuła

Nagrody:
2007 Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy) - Nagroda Publiczności
2007 Seczuan (Sichuan TV Festival) - Final Certificate
2008 Nowy Jork (The New York Festivals) - Brązowy Medal
2008 Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów) - Wyróżnienie za "oryginalny i ciekawie zrobiony dokument będący świadectwem dla świata, który to świat nie do końca zna prawdę o Auschwitz i nie zawsze chce ją poznać"
2008 Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów) - Nagroda Signis Belarus za "twórcze i profesjonalne ujęcie tematu; za styl portretowania w dokumencie; za korespondowanie z głównym przesłaniem Festiwalu: "nadzieja zawieść nie może"
2008 Moskwa (Międzynarodowe Forum Filmowe "Złoty Rycerz") - Dyplom za najlepszą reżyserię w konkursie "Pełnometrażowe filmy dokumentalne"
2008 Zielona Góra (Letni Festiwal - Kino Niezależne "Filmowa Góra") - Nagroda Główna "Filmowy Pagórek"
2008 Zielona Góra (Letni Festiwal - Kino Niezależne "Filmowa Góra") - Nagroda Specjalna Prezydenta Tarnowa za zdjęcia
2008 Zielona Góra (Letni Festiwal - Kino Niezależne "Filmowa Góra") - "Mały Pagórek" w kategoriach: dokument i paradokument
2008 Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny") - III Nagroda w kategorii: filmy dokumentalne
     
27.01.2015

Projekcja filmu, z okazji 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i Miasta Oświęcim, dzięki uprzejmości Małgorzaty Walczak - Zoyda Art Production.


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 15 listopada 2022 roku został wydany listopadowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 13 grudnia 2022 roku . ...czytaj więcej...
wrzesień 2022
  P W Ś C P S N
35 1 2 3 4
36 5 6 7 8 9 10 11
37 12 13 14 15 16 17 18
38 19 20 21 22 23 24 25
39 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)