Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Iwan Groźny - retransmisja z Teatru Bolszoj

od: do:

24 maja 2015 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja baletu, z muzyką Sergieja Prokofiewa, z Teatru Bolszoj w Moskwie, pt. "Iwan Groźny".

Afirmacja tańca męskiego we współczesnym balecie - wielki fresk historyczny z dziejów dawnej Rusi. Podobnie jak w swoim sławnym "Spartakusie" Grigorowicz sięga po temat zaczerpnięty z historii, ale tym razem historii rosyjskiej z całym jej okrucieństwem, mrokiem i drapieżnością. Iwan Groźny na kartach historii jawi się jako postać niemal nierealna w swojej grozie, zupełnie nie nadająca się na bohatera baletu. Grigorowicz udowadnia, że o wyrazistych osobowościach doskonale można opowiadać za pomocą tańca, można też sięgnąć w głąb ich psychiki, pokazać przemianę młodego władcy w bezwzględnego cara. U Grigorowicza Iwan nie jest potworem - jest człowiekiem młodym, kochającym, cierpiącym. Musi radzić sobie w otoczeniu spiskowców, którzy trują jego ukochaną żonę Anastazję. Premiera baletu odbyła się w 1975 roku, ale w naszych czasach spektakl wrócił na scenę dopiero w 2012 roku, gdy udało się rozwiązać problem praw autorskich do muzyki. Balet powstał do kompozycji Prokofiewa do filmu o Iwanie Groźnym i kompilacji innych jego utworów, do których prawa posiadają dzisiaj spadkobiercy kompozytora.

Teatr Bolszoj jest międzynarodowym symbolem rosyjskiej kultury, a jego zespół baletowy należy do największych i najdoskonalszych na świecie, będąc powszechnie kojarzonym z niezwykłym przepychem realizacji scenicznych oraz przede wszystkim niezwykłym kunsztem tancerzy. Repertuar Baletu Teatru Bolszoj, zawiera zarówno arcydzieła klasyki baletowej, jak i produkcje nowoczesne.  
 
choreografia: Jurij Grigorowicz
muzyka: Sergiej Prokofiew
obsada: Michaił Łobuchin, Anna Nikulina, Denis Rodkin
czas trwania: 146 minut

akt 1
Młody Iwan zostaje koronowany na cara pomimo niechęci bojarów, potężnych i bogatych przywódców rosyjskiej szlachty. Iwan wybiera Anastazję, bojarską córkę, na swoją żonę. Książę Kurbski, który głęboko kocha dziewczynę, z zazdrością przygląda się rozwojowi wydarzeń. Podczas najazdu wrogów car prowadzi do boju rosyjskie wojska. Zwycięski car zapada na tajemnicza chorobę. Przy jego łożu bojarzy kłócą się o koronę. Car zdrowieje i zamierza zniszczyć zdrajców.

akt 2
Bojarzy planują zamach na życie Iwana, ale to Anastazja wypija puchar z trucizną. Kurbski z przerażeniem  patrzy na cierpienia i śmierć carowej. Bojarzy obawiają się odwetu Iwana, który zaczyna popadać w szaleństwo, pochłonięty myślami o niesprawiedliwej śmierci żony. Iwan otacza się oprycznikami, którzy mają wytropić zdrajców i raz na zawsze ukrócić samowładzę bojarów.Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 15 listopada 2022 roku został wydany listopadowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 13 grudnia 2022 roku . ...czytaj więcej...
październik 2022
  P W Ś C P S N
39 1 2
40 3 4 5 6 7 8 9
41 10 11 12 13 14 15 16
42 17 18 19 20 21 22 23
43 24 25 26 27 28 29 30
44 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)