Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Koncert zespołu Chudoba

od: do:

Zespół "Chudoba" wystąpił w Oświęcimiu 4 sierpnia 2012 roku jako gość 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zespół zagrał dla oświęcimskiej publiczności po zakończeniu prezentacji zespołów biorących udział w TKB.

Grupa powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, zafascynowanych muzyką folkową. Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską "Chudoba" koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1.

W 1998 roku zespół zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Rok później "Chudoba" reprezentowała Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia). W 2000 roku jako jedyny polski wykonawca wystąpiła na prestiżowych targach muzycznych The Worldwide Music Expo WOMEX w Berlinie. W 2006 roku "Chudoba" udanie reprezentuje Polskę, od strony muzycznej na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, będąc jedną z gwiazd na Etno Cup Day w Hanowerze.

"Chudoba" (słowo "chudoba" wywodzi się z języka prasłowiańskiego i oznacza skromny dobytek, mienie, gospodarstwo; występuje także jako określenie nędzy, biedy, biednych ludzi lub inwentarza żywego) to jeden z zespołów, który miał duży wpływ na rozwój muzyki folkowej w Polsce. Przez wiele lat swojej działalności na rynku muzycznym, "Chudoba" dopracowała się własnego, rozpoznawalnego od pierwszych taktów, specyficznego stylu muzycznego. Folk jest dla nich czerpaniem radości z ludowej muzyki. Radość muzykowania przynosi dzielenie się żywiołem i liryzmem zachowanymi w tradycyjnych pieśniach i melodiach. Grają tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych - bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i najprostszych wzruszeń.

Grają i śpiewają własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy środkowej, wschodniej i południowo-wschodniej - polskich, a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich.

skład zespołu:
Małgorzata Otrocka - skrzypce, śpiew
Katarzyna Ryszewska - śpiew, przeszkadzajki
Sylwia Świsłocka-Karwot - śpiew, przeszkadzajki
Robert Ruszczak - śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki
Jacek Ryszewski - gitara klasyczna, śpiew
Janusz Wawrzała - bębny wszelkiej maści, śpiew
Mirosław Mały - kontrabas, śpiew
 
muzycy współpracujący:
Barbara Ulatowska -  skrzypce
Tomasz Kłos - saksofon, klarnetStrona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 11 online 15 listopada 2022 roku został wydany listopadowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 13 grudnia 2022 roku . ...czytaj więcej...
październik 2022
  P W Ś C P S N
39 1 2
40 3 4 5 6 7 8 9
41 10 11 12 13 14 15 16
42 17 18 19 20 21 22 23
43 24 25 26 27 28 29 30
44 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)