Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Krzyk Ciszy

od: do:

W dniach od 10 do 31 grudnia 2013 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Fotografia - kreator spojrzeń, wystawa fotografii Radka Jaworskiego pt. "Krzyk Ciszy".

Zdjęcia prezentowane na wystawie to pełna ekspresji artystyczna wizja, nawiązująca w przejmujący sposób do tematyki katyńskiej. Są to w większości fotografie wykonane w ramach projektu dyplomowego "Chrystus Katyński", który był realizowany przez Radka Jaworskiego w latach 2008–2010. Punktem wyjścia do jego twórczych poszukiwań była rzeźba Maksymiliana Biskupskiego "Chrystus Wszystkich Zaginionych". Czterometrowy, wykonany z brązu monument znajdował się wówczas w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Fotografie zostały wykonane w trudnych warunkach, wynikających z trwającego wówczas remontu w kościele. Brak odpowiedniej ekspozycji rzeźby i swobodnego dostępu do niej, stanowiły dodatkowe utrudnienie i wyzwanie. Efekty wizualne uzyskano przy użyciu czysto fotograficznych środków, bez cyfrowej ingerencji w obraz. Zdjęcia nie są reprodukcją rzeźby. Odchodzą również od prezentacji jej dosłownego przekazu – anatomii umierania i cierpienia. Wybiegają poza fotografowany przedmiot w stronę malarskich, niekiedy surrealistycznych wizji i przedstawień, nawiązujących między innymi do symboliki vanitas.

Radek Jaworski – artysta fotografik, absolwent kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W 2010 roku ukończył Warszawską Szkołę Fotografii. Pracę dyplomową pt. "Chrystus Katyński" obronił w pracowni Fotografii Kreacyjnej profesora Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów Forum. Publikuje w prasie codziennej oraz w wydawnictwach artystycznych, krajoznawczych i encyklopedycznych. Jest autorem fotografii zamieszczonej na znaczku pocztowym, wydanym przez Pocztę Polską SA w 2010 roku z okazji Roku Chopinowskiego. Prace jego autorstwa znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, RPA i Stanach Zjednoczonych.


logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online (...czytaj więcej...

dzisiaj

grudzień 2022
  P W Ś C P S N
48 1 2 3 4
49 5 6 7 8 9 10 11
50 12 13 14 15 16 17 18
51 19 20 21 22 23 24 25
52 26 27 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)