Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

The Old Oak

„The Old Oak” Kena Loacha i jego wieloletniego scenarzysty Paula Lavertiego to ostatni film w ich wspólnej karierze (trzecia część trylogii o północno-wschodniej Anglii, obejmującej filmy „Ja, Daniel Blake” i „Nie ma nas w domu”), będący wzruszającą opowieścią o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym strachu i wrogości. Reżyser kolejny raz podejmuje ważny temat społeczny i szuka nadziei tam, gdzie często trudno ją znaleźć. Film miał swoją światową premierę w Cannes, na kolejnych festiwalach filmowych otrzymał m.in. sześć nagród publiczności.

Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach kolejny raz podejmuje w swoim filmie ważny społeczny temat. We wzruszającej historii opowiedzianej w „The Old Oak” zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u Brytyjczyków, i nie bez przyczyny odnosi się do głębokich systemowych zaniedbań na Wyspach.

Ken Loach od samego początku swojej kariery zainteresowany był problematyką społeczną, do czego pewnie przyczynił się fakt, że pochodzi z rodziny robotniczej. Jego pierwsze filmy: „Czekając na życie” (1967), „Kes” (1969) czy „Życie rodzinne” (1971), zwróciły uwagę na jego wielki talent, czego tylko potwierdzeniem były kolejne produkcje. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, włączając w to canneńską Złotą Palmę, weneckiego Złotego Lwa, Cezara czy BAFTĘ. Wiele jego filmów przeszło do kanonu historii kina. Znany jest ze swoich socjalistycznych przekonań i zaangażowania w sprawy społeczne.

Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji.

Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 80., kiedy na fali strajku dobrze prosperujące za sprawą przemysłu górniczego miasto zaczęło stopniowo pogrążać się w kryzysie. Młodzi, nie widząc dla siebie miejsca, poczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a ci, którzy zostali, pogrążali się w marazmie. Narastająca frustracja i nieufność wobec wszystkiego co obce znajduje ujście, kiedy do miasta trafia autobus z syryjskimi uchodźcami. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a mieszkańcom nie podoba się, że przyjezdni mogą liczyć na większe wsparcie niż oni. Szansą na porozumienie może okazać się niezwykła przyjaźń, jaka rodzi się między właścicielem pubu a młodą Syryjką…

tytuł oryginalny: The Old Oak
produkcja: Wielka Brytania, Belgia, Francja 2023
gatunek: dramat
dozwolony: od 15 lat
wersja językowa: napisy
czas trwania: 113 minut
reżyseria: Ken Loach
scenariusz: Paul Laverty
zdjęcia: Robbie Ryan
muzyka: George Fenton
obsada: Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson, Trevor Fox, Chris McGlade, Chrissie Robinson

20.05.2024 godz. 16:30
21.05.2024 godz. 20:00
22.05.2024 godz. 15:00
23.05.2024 godz. 18:00

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82