Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Jan i Stefania

Film o niezwykłym małżeństwie.

Jan i Stefania z podolkuskiego Osieka są małżeństwem niezwykłym. Mają za sobą tragiczną przeszłość, która naznaczyła ich życie na zawsze. Stefania urodziła się w Auschwitz, Jan przeżył czystkę na Wołyniu. Brutalne wspomnienia do dziś wywołują łzy w ich oczach. Mimo to potrafią być serdeczni, uśmiechnięci i cieszący się kolejnym dniem spędzonym razem.

Jan niewiele pamięta z czasów, kiedy mordowano jego bliskich i sąsiadów. Podczas ludobójstwa dokonanego w czasie II wojny światowej przez ukraińskich nacjonalistów, stracił z rodziny ponad trzydzieści osób, w tym ojca. Sam cudem ocalał. Za punkt honoru wziął sobie zabezpieczenie dokumentacji o wartości historycznej dla przyszłych pokoleń. Dzięki wspomnieniom rodziny, podróżom, przeczytanym książkom i publikacjom, jego wiedza na temat rzezi na Wołyniu jest godna podziwu. Z wielką precyzją przytacza nazwy historycznych miejscowości, nazwiska dawnych sąsiadów i daty dzienne. Wie kto mordował, a kto ratował ludzkie życia. „Prawda nie umrze, prawda jest najważniejsza” – pisze w swoich pamiętnikach.

Stefania jest serdeczna i uśmiechnięta. Dba o dobry nastrój domowników i gości. Kiedy opowiada o dawnych czasach, błyskawicznie poważnieje. Nie do końca pogodziła się z tym, co spotkało jej mamę, która w 1944 roku trafiła do Auschwitz. Była wtedy w drugim miesiącu ciąży. Mimo katastrofalnych warunków nie tylko udało jej się przeżyć, ale także urodziła zdrowe dziecko. Kiedy niemiecka załoga opuściła obóz, mama z małą Stefanią wyruszyła z Oświęcimia w drogę do nowego życia.

Projekcjom filmu – na który wstęp jest bezpłatny – będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na intensywną rehabilitację Agnieszki Szczerbowskiej z Oświęcimia – społeczniczki o wielkim sercu, która doznała wylewu podpajęczynówkowego.

Agnieszka Szczerbowska od lat zmagała się z niepełnosprawnością. Problemy zdrowotne były na tyle poważne, że uniemożliwiały jej podjęcie pracy. W związku z tym postanowiła poświęcić swój czas na wolontariat i pomoc dla rodzin ubogich oraz dzieci z niepełnosprawnością.

produkcja: Polska 2023
gatunek: dokumentalny
dozwolony: od 12 lat
czas trwania: 68 minut
reżyseria: Paweł Kłoda
scenariusz: Paweł Kłoda
zdjęcia: Milan Serwański, Rafał Widzisz, Paweł Kłoda
ujęcia lotnicze: Milan Serwański, Piotr Strycharski
montaż: Paweł Kłoda
muzyka: Maria Holka
fotografia: Małgorzata Musielak

12.09.2024 godz. 19:00
19.09.2024 godz. 19:00

Po seansie filmu w dniu 12 września odbędzie się spotkanie z bohaterami filmu – Janem i Stefanią Wernikami.

Aktualności...

Zobacz wszystkie...

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82