Nabucco
22 kwietnia 2018 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja opery Giuseppe Verdiego (1813–1901) z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, z udziałem Plácido Domingo, pt. „Nabucco”.
Opera przyniosła kompozytorowi Giuseppe Verdiemu olbrzymi rozgłos i powodzenie. W czasach walk o niepodległość i zjednoczenie Italii śpiew Żydów z tej opery, tęskniących do ojczyzny – swej ziemi obiecanej – stał się wyrazem wyzwoleńczych dążeń Włochów. Chór „Va, pensiero” przez lata był nieoficjalnym hymnem kraju. Biblijną opowieść o królu babilońskim Nabuchodonozorze – w której pycha zostaje ukarana, a wiara zwycięża wszelkie przeciwności – w wersji operowej usłyszymy pod batutą Jamesa Levine’a. W postać Nabucca wciela się Placido Domingo występujący w partiach barytonowych.
Nabucco | Nabuchodonozor
opera w czterech aktach (1841)
libretto: Temistocle Solera wg Aniceta-Bourgeois i Francisa Cornue
obsada:
Liudmyla Monastyrska jako Abigaille
Jamie Barton jako Fenena
Russell Thomas jako Ismael
Plácido Domingo jako Nabucco
Dmitry Belosselskiy jako Zachariasz
chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera
James Levine – dyrygent
Elijah Moshinsky – reżyseria
John Napier – scenografia
Andreane Neofitou – kostiumy
Howard Harrison – światło
przedstawienie w języku włoskim z napisami w języku polskim | czas trwania 150 minut
The Metropolitan Opera to jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata. Znajduje się w Centrum Lincolna dla Sztuk Wykonawczych (The Lincoln Center for the Performing Arts), który to kompleks położony jest pomiędzy zachodnią 62. i 65. ulicą oraz alejami Columbus i Amsterdam. Jego historię tworzyli – i tworzą – najwięksi śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy i scenografowie. Debiutował tam Enrico Caruso, sławę zdobywali Maria Callas, Renata Tebaldi czy Carlo Bergonzi, a za dyrygenckim pulpitem stawał sam Arturo Toscanini oraz Gustaw Mahler i wielu innych. Scena gościła niemal wszystkie wybitne gwiazdy operowe. Debiut na deskach The Metropolitan Opera to marzenie wszystkich wykonawców, a spełnienie go otwiera drogę do międzynarodowej kariery. Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystyczne nieprzeciętne zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. W przedstawieniach, reżyserowanych przez takie znakomitości, jak Franco Zefirelli czy Laurent Pally, biorą udział największe współczesne gwiazdy sceny operowej.