Skocz do treści strony Skocz do głównego menu Skocz do menu tej sekcji Skocz do wyboru języka strony Skocz do ważnych odnośników w stopce
WYSZUKIWARKA...
MENU...

Amadeusz

26 marca 2017 roku Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się retransmisja spektaklu z National Theatre w Londynie – z cyklu National Theatre Live – w reżyserii Michaela Longhursta z Lucianem Msamati i Adamem Gillenem w rolach głównych – z udziałem zespołu muzycznego Southbank Sinfonia – pt. „Amadeusz”.

Do Wiednia – muzycznej stolicy świata – przybywa młody Mozart. Jego geniusz i sposób bycia drażni wiele osób, ale przede wszystkim nadwornego kompozytora cesarza. Bogobojny Antonio Salieri jest zazdrosny o sukcesy przebojowego Amadeusza na tyle, że postanawia pozbyć się rywala… Historia wcale nie potwierdza, że Salieri zgładził Mozarta, ale ta legenda zainspirowała wielu twórców (Puszkin, Rimski-Korsakow, Shaffer). Na podstawie sztuki Petera Shaffera Miloš Forman zrealizował swój – nagrodzony Oscarem – film pod tym samym tytułem. Dramat Shaffera to studium o muzyce, władzy i zazdrości – zazdrości tak wielkiej, że nawet pobożnego Salieriego doprowadza nie tylko do zbrodni, ale i do buntu wobec Boga, który talentem obdarzył Mozarta, a jego – Salieriego – uczynił pragnącą wielkości miernotą – co nie było prawdą, bo kompozytor ten był bardzo ceniony za swego życia, a wystawienie jego opery otworzyło La Scalę.

tekst: Peter Schaffer
reżyseria: Michael Longhurst
obsada:
Lucian Msamati jako Salieri
Adam Gillen jako Wolfgang Amadeus Mozart
Karla Crome jako Konstancja Weber
Tom Edden jako cesarz Józef II
Hugh Sachs jako hrabia Orsini-Rosenberg
Wendy Dawn Thompson jako Teresa Salieri
Geoffrey Beevers jako Baron Van Swieten
Alexandra Mathie jako hrabia Johann Kilian Von Strack
Fleur de Bray jako Katherina Cavalieri

wersja językowa: napisy
czas trwania: 190 minut z przerwą

Ciemnoskóry mężczyzna w surducie

32-600 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

centrala
tel./fax (33) 842 25 75
tel./fax (33) 842 44 61
tel./fax (33) 842 44 63
tel./fax (33) 842 57 82